Demografická ročenka České republiky - 2023
Kód: 130067-24
METODICKÉ POZNÁMKY
Od 1. května 2004 se veškeré údaje týkají občanů České republiky a cizinců s trvalým pobytem v České republice, občanů třetích zemí s přechodným pobytem na území České republiky na základě dlouhodobého víza (nad 90 dnů) nebo povolení k dlouhodobému pobytu, občanů zemí EU, Norska, Švýcarska, Islandu, Lichtenštejnska a jejich rodinných příslušníků s hlášeným přechodným pobytem na území České republiky a cizinců s mezinárodní ochranou v České republice. Od roku 2022 jsou do obyvatelstva zahrnovány také osoby s udělenou dočasnou ochranou v České republice s obvyklým pobytem v České republice. Podrobnější informace jsou uvedeny pod odkazem Počet obyvatel - Metodika[1].
Do roku 2000 se údaje týkaly pouze obyvatel s trvalým bydlištěm v České republice (bez ohledu na jejich státní občanství), od roku 2001 v návaznosti na Sčítání lidu, domů a bytů 2001 nově i cizinců s vízy k pobytu nad 90 dnů a cizinců s azylem.
Údaje zohledňují i události (sňatky, narození a úmrtí) českých občanů s trvalým pobytem na území ČR, ke kterým došlo v cizině, a byly zaregistrovány v ČR v termínu, který umožňuje jejich zařazení do statistiky.
Veškeré územní členění odpovídá stavu platnému k 1. 1. daného roku.
Ve všech tabulkách se věkem (v letech, měsících, týdnech, dnech) rozumí dokončený věk.
Počet a pohyb obyvatel České republiky v letech 1919–2023
Retrospektivní přehled počtu a pohybu obyvatel se vztahuje k územnímu vymezení České republiky platnému v posledním uvedeném roce. Údaje o demografických událostech vždy vychází z legislativy platné v daném roce. Definice jednotlivých událostí se přitom v čase měnily.
Do počtu sňatků jsou zahrnuty jak občanské, tak církevní sňatky (před rokem 1950 a od 1. 7. 1992). V období před rokem 1950 jsou mezi rozvody zahrnuty pouze rozluky manželství, které podle tehdy existující právní normy odpovídaly rozvodům v dnešním slova smyslu.
V letech 1949, 1953, 1965, 1988 (k 1. 3.) a 2012 (k 1. 4.) došlo ke změně definice narozeného dítěte (živě, mrtvě). Statistika potratů je v ČR vedena od roku 1953, podrobná statistika podle všech druhů potratů od roku 1958 v souvislosti s účinností zákona č. 68/1957 Sb., o umělém přerušení těhotenství. V letech 1965, 1988 (k 1. 3.) a 2012 (k 1. 4.) došlo ke změně definice potratu. V období 1958–1986 nebyla v potratech evidována ukončení mimoděložního těhotenství, v roce 1987 byla zahrnuta do kategorie „ostatní“, v letech 1988–1991 mezi umělá přerušení těhotenství (UPT).
Do roku 1929 byl zjišťován místo počtu zemřelých do 28 dnů počet zemřelých do 1 měsíce.
Od roku 1950 je do zahraničního stěhování zařazeno i stěhování se Slovenskou republikou. Až od 1. 7. 1954 je v zahraničním stěhování České republiky evidováno stěhování všech osob (včetně cizinců) s místem trvalého pobytu v České republice (do té doby pouze československých státních občanů).
A. Počet a pohyb obyvatel
Městy jsou všechny obce, které měly k 1. 1. 2023 statut města, tj. působil v nich městský nebo magistrátní úřad (609 včetně Prahy).
B. Sňatky
S výjimkou tabulky B.02 jsou všechny ostatní tabulky v případě územního členění tříděny podle místa pobytu ženicha.
C. Rozvody
Údaje o rozvodech přebírá ČSÚ od Ministerstva spravedlnosti ČR. Rozvody jsou územně tříděny podle posledního společného bydliště manželů.
D. Narození
V současné době je v české legislativě definice vitality narozeného dítěte uvedena, spolu se všemi případy potratu, v pokynech k vyplnění Listu o prohlídce zemřelého (ve vyhlášce č. 297/2012 Sb., o Listu o prohlídce zemřelého, ve znění pozdějších předpisů), a to pro potřeby vyplnění tohoto listu. Pro rozlišení živě a mrtvě narozených dětí ČSÚ vychází z toho, co je uvedeno v položce vitalita na Hlášení o narození, dodržení definice se (stejně jako u ostatních hlášení demografických údajů) předpokládá.
Pořadí dítěte je zjišťováno pouze u živě narozených dětí a ze živě narozených dětí (v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1260/2013 o evropské demografické statistice).
E. Potraty
Data o potratech ČSÚ přebírá od Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR). Beze změny jsou převzaty také související číselníky (podrobnější číselník rodinného stavu a vzdělání ženy).
Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, platný od 1. 4. 2012, definuje plod po potratu jako plod, který po úplném vypuzení nebo vynětí z těla matčina neprojevuje ani jednu ze známek života a současně jeho porodní hmotnost je nižší než 500 g, a pokud ji nelze zjistit, jestliže je těhotenství kratší než 22 týdny.
Potratem se rozumí též ukončení mimoděložního těhotenství anebo umělé přerušení těhotenství (UPT) provedené podle zvláštních předpisů.
F. Zemřelí
Prvotním dokladem pro vyplnění Hlášení o úmrtí matričními úřady je List o prohlídce zemřelého (LPZ), část A. Jeho vzor je dán vyhláškou č. 297/2012 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Z ní byly do hlášení převzaty rozšířené číselníky rodinného stavu a vzdělání.
G. Zemřelí podle příčin smrti
Příčina smrti je kódována dle Mezinárodní statistické klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů ve znění 10. decenální revize (MKN-10) a jejích aktualizací, vydávaných Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Od roku 2021 je nově možnou základní příčinou smrti Multisystémový zánětlivý syndrom související s onemocněním covid-19 (kód U10 v kapitole XXII. Kódy pro speciální účely). Výběr základní příčiny smrti se provádí programem IRIS.
Počet zemřelých na příčiny z XIX. kapitoly MKN-10 je shodný s počtem zemřelých na příčiny kapitoly XX., neboť jde o dvojí třídění zemřelých v důsledku vnějších příčin. V XIX. kapitole (tab. G.05) jsou zemřelí klasifikováni dle základní příčiny smrti, kdežto v kapitole XX. (tab. G.06) dle mechanismu smrti.
H. Stěhování
Objem stěhování za vyšší územní jednotku je definován jako součet objemu stěhování za nižší územní celky plus stěhování mezi nižšími územními celky. Obrat stěhování je definován jako úhrn přistěhování a vystěhování v dané územní jednotce. Do případů vnitřního stěhování není zahrnuto stěhování mezi urbanistickými obvody Prahy.
I. Bilance obyvatel a analytické ukazatele
Střední stav obyvatel podle pohlaví a věku je v případě výpočtu ukazatelů v členění „venkov – město“ průměrem počátečního a koncového stavu obyvatel daného pohlaví a věku.
Ukazatele
Všechny ukazatele obsažené v publikaci se týkají jednoho kalendářního roku. Při jejich výpočtu se vždy vychází z demografických událostí či počtu obyvatel za stejný kalendářní rok. Počtem obyvatel pro výpočet měr se rozumí střední stav obyvatel, který je definován jako stav k 1. 7. daného roku vycházející z bilance pohybu obyvatel daného území od počátku roku do konce června.
Mrtvorozenost
Poměr počtu mrtvě narozených dětí k počtu všech narozených dětí (zde na 1 000 narozených).
Kojenecká úmrtnost
Poměr počtu dětí zemřelých před dosažením věku 1 roku k počtu živě narozených dětí ve stejném období (zde na 1 000 živě narozených).
Novorozenecká úmrtnost
Poměr počtu dětí zemřelých před dosažením věku 28 dnů k počtu živě narozených dětí ve stejném období (zda na 1 000 živě narozených).
Perinatální úmrtnost
Poměr počtu mrtvě narozených dětí a dětí zemřelých před dosažením věku 7 dnů k počtu všech narozených dětí ve stejném období (zde na 1 000 narozených).
Míra plodnosti podle věku (fx)
Počet živě narozených dětí ženám v určitém věku (věkové skupině) na 1 000 žen středního stavu v daném věku (věkové skupině). Z rozložení měr plodnosti podle věku vychází průměrný věk žen při narození dítěte.
Úhrnná plodnost (úp) (součet měr plodnosti podle jednotek věku)
Průměrný počet živě narozených dětí, které by se narodily jedné ženě za předpokladu, že by míry plodnosti podle věku zaznamenané ve sledovaném kalendářním roce zůstaly během jejího reprodukčního věku
(15–49 let) neměnné.
Hrubá míra reprodukce (hmr)
Průměrný počet živě narozených dcer, které by se narodily jedné ženě za předpokladu, že by míry plodnosti podle věku zaznamenané ve sledovaném kalendářním roce zůstaly během jejího reprodukčního věku
(15–49 let) neměnné.
Čistá míra reprodukce (čmr)
Průměrný počet živě narozených dcer, které by se narodily jedné ženě a dožily se věku své matky v době porodu za předpokladu, že by míry plodnosti a úmrtnosti podle věku zaznamenané ve sledovaném kalendářním roce zůstaly během jejího reprodukčního věku (15–49 let) neměnné.
Míra potratovosti podle věku (pox)
Počet potratů žen v určitém věku (věkové skupině) na 1 000 žen středního stavu v daném věku (věkové skupině). Z rozložení měr potratovosti podle věku vychází průměrný věk žen při potratu.
Úhrnná potratovost (úpo) (součet měr potratovosti podle jednotek věku)
Průměrný počet potratů, které by připadly na jednu ženu za předpokladu, že by míry potratovosti podle věku zaznamenané ve sledovaném kalendářním roce zůstaly během jejího reprodukčního věku (15–49 let) neměnné.
Míra indukované potratovosti podle věku (poxi)
Počet indukovaných potratů nebo-li umělých přerušení těhotenství (UPT) žen v určitém věku (věkové skupině) na 1 000 žen středního stavu v daném věku (věkové skupině). Z rozložení měr indukované potratovosti podle věku vychází průměrný věk žen při indukovaném potratu.
Úhrnná indukovaná potratovost (úpoi) (součet měr indukované potratovosti podle jednotek věku)
Průměrný počet indukovaných potratů, který by připadl na jednu ženu za předpokladu, že by míry indukované potratovosti podle věku zaznamenané ve sledovaném kalendářním roce zůstaly během jejího reprodukčního věku (15–49 let) neměnné.
Míra ukončených těhotenství podle věku
Počet ukončených těhotenství žen (součet živě i mrtvě narozených dětí a všech potratů) v určitém věku (věkové skupině) na 1 000 žen středního stavu v daném věku (věkové skupině). Z rozložení měr ukončených těhotenství podle věku vychází průměrný věk žen při ukončení těhotenství.
Úhrnná míra ukončených těhotenství (úmut) (součet měr ukončených těhotenství podle jednotek věku)
Průměrný počet ukončených těhotenství, které by připadly na jednu ženu za předpokladu, že by míry ukončených těhotenství podle věku zaznamenané ve sledovaném kalendářním roce zůstaly během jejího reprodukčního věku (15–49 let) neměnné.
Míra úmrtnosti podle pohlaví a věku
Počet zemřelých osob určitého pohlaví v určitém věku (věkové skupině) na 1 000 osob středního stavu daného pohlaví a věku (věkové skupiny).
JednovýchodnÉ tabulKY sňatečnosti svobodných
Tabulky jsou počítány z II. hlavních souborů událostí. Datovou základnu tvoří bilance obyvatelstva podle pohlaví, věku (
Vstupní charakteristikou tabulek je pravděpodobnost svobodné osoby daného pohlaví ve věku
Tabulkový počet svobodných (lxm) – tabulkový počet svobodných osob daného pohlaví ve věku
Tabulkový počet sňatků (dxm) – tabulkový počet sňatků svobodných osob daného pohlaví v průběhu roku (věk
Výstupní charakteristikou tabulek je tabulkový počet svobodných v přesném věku 50 let (
Tabulková prvosňatečnost:
Průměrný věk při prvním sňatku je počítán z rozložení tabulkové funkce
PODROBNÉ úmrtnostní tabulKY
Úmrtnostní tabulky jsou založeny na III. hlavních souborech demografických událostí. Vstupní pravděpodobnosti úmrtí jsou vypočteny nepřímou metodou, tj. odvozeny z pozorovaných specifických měr úmrtnosti. Tabulky jsou podrobné, tj. s jednoletým věkovým intervalem, s nejvyšším věkovým intervalem 105 a více let. Jsou počítány odděleně pro muže a ženy.
Ukazatele úmrtnostních tabulek
Počet zemřelých (Dx) uvádí absolutní počet zemřelých ve věku
Počet obyvatel (Px) uvádí střední stav obyvatel ve věku
Pravděpodobnost úmrtí (qx) vyjadřuje pravděpodobnost, že osoba dožívající se přesného věku
kde
Tabulkový počet dožívajících (lx) je hypotetický počet osob, které se dožijí věku
Tabulkový počet zemřelých (dx) vyjadřuje hypotetický počet zemřelých osob v dokončeném věku
Tabulkový počet žijících (Lx) je hypotetický počet člověkoroků prožitých mezi přesnými věky
Pomocný ukazatel (Tx) vyjadřuje počet let života, které má tabulková populace (nikoliv jednotlivec) v daném věku
Střední délka života neboli naděje dožití (ex) udává průměrný počet let, který prožije právě x–letá osoba při zachování úmrtnostních poměrů v jednotlivých věcích daného roku. Jedná se o syntetický ukazatel, který odráží úmrtnostní poměry ve všech věkových kategoriích.
[1] Viz sekce Obyvatelstvo – Metodika – Počet obyvatel na www.czso.cz (https://www.czso.cz/csu/czso/pocet_obyvatel_m).
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz