Stabilizace poptávky po průmyslových plochách v Evropě: Česká republika na vzestupu
· Česká republika patří mezi země s nejnižší mírou neobsazenosti
- V druhé polovině roku 2024 se očekává nárůst investičních transakcí do průmyslových nemovitostí v Evropě i v České republice
· ESG standardy hrají stále větší roli při rozhodování investorů
Poptávka po průmyslových plochách se po celé Evropě stabilizuje, jak ukazuje nedávná zpráva European Logistic Update společnosti Cushman & Wakefield. V České republice se situace vrací na úroveň před pandemií, přičemž poptávku pohání zejména výrobní a logistické společnosti. Česká republika nadále patří mezi země s nejnižší mírou neobsazenosti, která ve druhém čtvrtletí 2024 vzrostla na 2,9 %. Investice do průmyslových nemovitostí v Evropě rostou a zároveň ESG standardy hrají stále větší roli při rozhodování investorů.
Poptávka po průmyslových plochách se stabilizuje po celé Evropě. V České republice tomu není jinak, i když pozorujeme spíše vyrovnání na úroveň předpandemických čísel. V celém regionu střední a východní Evropy je poptávka poháněná výrobními společnostmi, zejména z automobilového průmyslu. V České republice se realizuje několik transakcí v rámci "nearshoringu", kdy stále více dochází k přesunu výrobních aktivit blíže ke koncovým zákazníkům. Další poptávky nadále přicházejí.
Objem projektů ve výstavbě klesl přibližně o 25 % ve srovnání s 2. čtvrtletím roku 2022. Je to dáno především obezřetnějším chováním při plánování nové výstavby a vyhýbaní se spekulativním projektům v neprověřených lokalitách. Evropa zaznamenala ještě výraznější pokles a výstavba se snížila v průměru o 30 %.
Česká republika nadále patří mezi země s nejnižší mírou neobsazenosti, která ve druhém kvartálu 2024 vzrostla na 2,9 %. Ještě nižší neobsazenost zaznamenali ke konci června pouze v Nizozemsku. Přesto v České republice dochází k nárůstu již třetí kvartál po sobě. Projevuje se to nejen v nově dokončených průmyslových halách, ale začínají se uvolňovat i jednotky ve stávajících halách. Například v Praze a okolí byla ve druhém čtvrtletí 2022 neobsazenost téměř nulová (volných bylo zhruba 14 000 m²), zatímco nyní nabídka volných prostor vzrostla na téměř 80 000 m². Zvýšený podíl volných ploch je také způsoben delšími rozhodovacími procesy na straně možných nájemců, tyto plochy pak zůstávají neobsazeny déle, než bylo obvyklé. Poptávka po plochách však stále převyšuje nabídku, a proto se neočekává dramatický nárůst neobsazenosti, což potvrzují i statistiky z ostatních evropských trhů.
V pandemickém období se nájmy v Praze a okolí pohybovaly nad evropským průměrem, některé totiž vzrostly až o 80 % a často byly srovnatelné s některými průmyslovými trhy v Německu. Proto nyní dochází k určité korekci a stabilizaci v regionu střední a východní Evropy, zatímco na západě Evropy nájmy za prémiové lokality rostou. V dlouhodobém horizontu se očekává, podobně jako v ostatních evropských trzích, mírný nárůst nájmů, na který budou mít vliv dlouhé povolovací procesy, nedostatek pozemků k výstavbě nebo nárůst stavebních nákladů.
Investice do průmyslových nemovitostí
V druhé polovině roku 2024 se v celoevropském měřítku očekává nárůst investičních transakcí do průmyslových nemovitostí. Podobný trend zaznamenáváme i v České republice, kde průmyslové nemovitosti společně s maloobchodním sektorem byly tahounem. Oblíbeným investičním produktem se průmyslové nemovitosti staly již v době pandemie a v evropských zemích tvoří významnou část transakcí.
Jiří Kristek, vedoucí týmu pronájmu průmyslových prostor : „Průmyslové nemovitosti jsou v hledáčku investorů a na trhu již probíhají jednání o prodeji některých významných průmyslových projektů. Z důvodu delších procesů se to ve statistikách projeví až později. Investory zajímají převážně produkty „core-plus“ a „value-added, samozřejmě v žádaných lokalitách a výhledem nárůstu nájmů. Významnou roli u investorů stále více hrají ESG standardy, které mají přímý vliv na konečné rozhodnutí.“
Přesto je tento trh v České republice odlišný. Jedním z důvodů je, že vlastníci průmyslových nemovitostí své objekty k prodeji nenabízejí a díky dlouhodobým nájemním smlouvám a téměř plné obsazenosti si tato aktiva udržují. To potvrzují investiční statistiky: v roce 2023 bylo v ČR zobchodováno deset industriálních transakcí v celkové hodnotě necelých 140 milionů EUR, zatímco v roce 2022 šlo o 13 transakcí v objemu přes 350 milionů EUR. Letos za první pololetí proběhlo pět industriálních transakcí s celkovou hodnotou 146 milionů EUR.
Cenová úroveň průmyslových nemovitostí se na většině evropských trhů stabilizovala, avšak kvalitní průmyslové nemovitosti v top lokalitách ve Velké Británii a v České republice zaznamenaly mírnou kompresi výnosů — v ČR došlo ke snížení o 5 bazických bodů, zatímco ve Velké Británie klesly výnosy o 35 bazických bodů.
Udržitelnost v průmyslovém sektoru
Podle nejnovější analýzy Sustainable Logistics – Navigating Change in European Logistics Real Estate společnosti Cushman & Wakefield, která zahrnula více než 1 500 [1] obchodů s nemovitostmi, jsou investoři ochotni zaplatit v průměru o 19 % více za nemovitosti s ekologickými certifikáty nebo jinými udržitelnými prvky. V případě nemovitostí, které se nacházejí mimo nejluxusnější a nejdražší lokality tzv. super prime, je tento cenový nárůst dokonce ještě vyšší, a to až 24 %.
Ekologicky šetrné budovy mají podle této analýzy výraznou výhodu na trhu. Díky schopnosti rychle získat nájemníky a udržet vyšší nájmy si tyto nemovitosti udržují vyšší hodnotu. Aktuálně jsou nájmy u kvalitních logistických budov s ekologickými standardy o 10–30 % vyšší než u méně kvalitních budov, což potvrzuje jejich rostoucí atraktivitu pro investory. Zpráva o udržitelné logistice zkoumá také faktory, které stojí za zvýšením hodnoty investic, a jak udržitelnost ovlivňuje všechny aspekty tohoto odvětví od návrhu budov a dodavatelských řetězců až po financování.
Jiří Kristek, vedoucí týmu pronájmu průmyslových prostor : „Stále důležitější jsou pro investory, a nájemce standardy budov. Udržitelnost se totiž stává klíčovým faktorem nejen pro získání financování, s výhodnějšími sazbami pro vysoce hodnocené objekty, ale také pro obdržení interních schválení u nájemníků či získání špičkového zákazníka u logistických společností.”
[1] Vzhledem k relativně malému počtu nemovitostí, která byla obchodována s hodnocením BREEAM v celé Evropě, je tato analýza extrapolována z aktiv o rozloze 10 000 m2 a více ve Velké Británii a Nizozemsku, kde je k dispozici nejvíce údajů.
Cushman & Wakefield
Společnost Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) je předním světovým poskytovatelem realitních služeb pro nájemce i vlastníky nemovitostí. Zaměstnává cca 52 000 lidí ve 400 poboček v 60 zemích světa. V roce 2023 dosáhly příjmy společnosti 9,5 miliardy dolarů, a to díky aktivitám v oblasti správy budov, nemovitostí a projektů, pronájmu, investičních trhů, oceňování nemovitostí a dalších služeb. Získává také četná oborová a byznysová ocenění za svou prvotřídní firemní kulturu a úsilí v rámci DEI (Diversity, Equity and Inclusion), ESG (Environmental, Social and Governance) atd.
Více informaci na: na www.cushmanwakefield.com
Poslední zprávy z rubriky Reality:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Kovy - průmyslové kovy, vývoj ceny kovů, suroviny
- Podnikání v České republice
- innogy Česká republika a. s. - cena plynu, ceník plynu 2020
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory