Čeští výzkumníci i firmy polovodičového průmyslu navazují spolupráci s tchajwanskými partnery
České výzkumné centrum HiLase spolupracuje s tchajwanskými partnery na vývoji laserů a jedná s tamními firmami o výzkumu zaměřeném na laserové broušení karbidu křemíku pro vysoce výkonné polovodičové aplikace. Společnost onsemi, která vyrábí polovodičové čipy v Rožnově pod Radhoštěm, se na Tchaj-wanu zajímá o možnosti spolupráce na vývoji nových polovodičových technologií, jako je například laserové broušení nebo leštění povrchů polovodičových desek.
Ilustrační foto: Shutterstock
O těchto a dalších projektech jednali v září na Tchaj-wanu zástupci českých firem, univerzit i výzkumných center. Česká delegace zavítala na Tchaj-wan v době konání světového polovodičového veletrhu Semicon Taiwan.
ČESKÉ UNIKÁTNÍ LASERY
Velké pozornosti se na Tchaj-wanu těší unikátní lasery z výzkumných institucí Eli Beamlines a HiLase, které tam nemají obdoby. „HiLase spolupracuje s tchajwanským Výzkumným ústavem průmyslových technologií ITRI na vývoji laseru pro 3D tisk hliníku,“ upřesnil Sanin Zulic, který v české delegaci zastupoval výzkumné centrum HiLase. Společně s českou firmou Crytur a tchajwanskou univerzitou National Tsing Hua University vyvíjí HiLase také cenově efektivní pulzní laser čerpaný světelnými diodami pro průmysl a využití v lékařství.
„S tchajwanskými firmami soutěžíme o grant Technologické agentury ČR a jednáme o výzkumu zaměřeném na laserové broušení karbidu křemíku pro vysoce výkonné polovodičové aplikace,“ dodal Sanin Zulic z HiLase.
Výzkumné centrum Eli Beamlines přivítalo v červnu v Dolních Břežanech experty na 3D tisk z tchajwanské univerzity National Taiwan University of Science and Technology, se kterými již dlouhodobě spolupracuje.
ZÁJEM ONSEMI O SPOLUPRÁCI VE VÝVOJI
Potenciální spolupráce s Tchajwanci nezůstává stranou pozornosti společnosti onsemi, která má podle jejího manažera Filipa Kudrny zájem o špičková zařízení pro polovodičovou výrobu, případně polovodičové materiály nebo laboratorní zařízení. „Možná je i oboustranně výhodná spolupráce na vývoji nových polovodičových technologií, jako je například laserové broušení nebo leštění povrchů polovodičových desek. Aktuálně máme na toto téma podán návrh společného projektu v rámci soutěže SIGMA-DC4 Technologické agentury ČR,“ uvedl Filip Kudrna. Onsemi v úzké spolupráci s Českým národním polovodičovým klastrem podporuje rozvoj polovodičového ekosystému v Česku a jeho otevřenost možným novým příležitostem spojeným s polovodičovými investicemi v Evropě. „Rozumíme také přínosům spojeným s příchodem nových potenciálních dodavatelů,“ zdůrazni manažer onsemi.
TCHAJ-WAN VÍTÁ MLADÉ ODBORNÍKY
Během jednání s tchajwanskými partnery opakovaně zaznělo, že Tchaj-wan vítá mladé lidi z celého světa a nabízí jim studium zaměřené na polovodiče. Jak jsme již psali dříve, Tchaj-wan se potýká s nedostatkem talentů – především inženýrů. Česko bylo zastoupeno již na třech letních školách a jednom zimním kurzu studenty či absolventy především z Vysokého učení technického v Brně, VŠB-Technické univerzity v Ostravě a Českého vysokého učení technického v Praze. Nabízená tchajwanská stipendia pro magisterská a doktorandská studia zůstávají z české strany zatím jen málo využita.
Největší výrobce polovodičových čipů na světě, tchajwanská společnost TSMC, se chystá české studenty technických univerzit oslovit ještě v průběhu tohoto roku. Univerzita National Taiwan University zahájila na začátku září nový program „Global Undergraduate Program in Semiconductors“. Přihlásit se do něj mohou absolventi již středních škol z celého světa s dostatečnou znalostí anglického jazyka. Čtyřletý bakalářský program je úzce zaměřen na polovodičový sektor. Pro více informací o programu můžete kontaktovat naši kancelář či přímo zaměstnance NTU (ntugups@ntu.edu.tw).
Fotogalerie
Veletrh Semicon Taiwan. Foto: ČEKK v Tchaj-peji
ČESKÁ DELEGACE
Českou delegaci na Tchaj-wan vedl Petr Očko, vrchní ředitel Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Tvořili ji zástupci pěti firem (onsemi, SVCS Process Innovation, Inference Technologies, Vakuum Servis, CTP Invest), univerzit (České vysoké učení technické v Praze, Vysoké učení technické v Brně), výzkumných center Eli Beamlines a HiLase, Českého národního polovodičového klastru a agentury CzechInvest.
S přispěním České ekonomické a kulturní kanceláře se podařilo vyjednat řadu projektů během akcí organizovaných ve spolupráci s Výzkumným ústavem průmyslových technologií (ITRI), asociací TeaLa a agenturou CzechInvest. Expertní seminář s B2B a networkingem přilákal zájem tchajwanských firem i akademické a vědecké sféry. Rovněž proběhla jednání s odborníky z laboratoří ITRI o možné výzkumné spolupráci.
VELETRH SEMICON TAIWAN
Návštěvnost veletrhu Semicon Taiwan trhala rekordy. Na veletrhu představilo své produkty či služby přes 1100 vystavovatelů z téměř 60 zemí ve 3 700 stáncích. Tematické pavilóny či doprovodné odborné akce poskytly účastníkům přehled o posledních novinkách v oblasti AI čipů, strategických materiálů či chytré výroby. Český pavilón o rozloze 54 m2 poskytl zázemí pro četná jednání a upoutal i mediální pozornost.
Univerzitní koordinátor pro oblast návrhu čipů a polovodičových technologií Jiří Háze uvedl, že Semicon Taiwan 2024 opět posunul úroveň česko-tchajwanských vztahů ve vědě a výzkumu a jejich průmyslovém využití. „Díky řadě aktivit spojených s veletrhem, jako byl například networkingový seminář ČEKK Tchaj-pej, se podařilo domluvit několik konkrétních projektů včetně návštěvy představitelů Tamkang University na VUT v Brně,“ řekl Jiří Háze. V připravované smlouvě o spolupráci bude podle něj již definován Joint Degree studijní program a možné zapojení do veřejných soutěží TA ČR.
„Oproti minulému roku vnímám vzrůstající zájem o studium na VUT v rámci anglických studijních programů v oblasti polovodičů. Podařilo se nám také vyjednat se společností Jmem Tek projekt v oblasti kyberbezpečnosti, který bude spuštěn ještě v září, a také dlouhodobou stáž několika doktorandů z VUT v této firmě,“ dodává Jiří Háze.
Dalším výstupem je zájem o spolupráci se členy Českého národního polovodičového klastru ze strany jak akademické, tak firemní sféry, a také o členství v něm.
Pokud Vás naše akce zaujala, neváhejte se již nyní přihlásit prostřednictvím adresy Marie.Leflerova@mzv.gov.cz a zúčastněte se mise příští rok!
Marie Leflerová, vedoucí vědeckotechnologického úseku, Česká ekonomická a kulturní kancelář v Tchaj-peji
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na EUR, euro
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?