Snižování sazeb v USA jako podpora pro akcie: Jak velkou inspiraci si brát z historie?
Americké akciové indexy Dow i S&P 500 po prvním snížení sazeb Fedu v tomto cyklu již několikrát posunuly historická maxima. Uvolněnější měnová politika je obecně považována za příznivý faktor pro akciový trh, zahájení snižování úroků hned o 50 bazických bodů ale část trhu vnímá jako varování, že s ekonomikou USA nemusí být všechno v pořádku (a ono není, co si budeme povídat).
Razantní první snížení základní úrokové sazby Fedu mnozí přirovnávají k některým obdobně výrazným změnám měnové politiky v minulosti. Na povrch opět prosakují obavy z recese. Ale historická srovnání někdy kulhají na obě nohy a současný ekonomický cyklus je v mnohém opravdu podstatně jiný než ty předchozí. Napumpovaly snad vláda a Fed před roky 2000 nebo 2007 do ekonomiky zhruba 11 bilionů USD? Předcházela těmto rokům, kdy Fed také snížil sazby o 50 bazických bodů, mohutná inflační vlna?
Americká ekonomika má jistě mnoho problémů a zdaleka ne všem se v USA daří. Jestli ale Americe něco nechybí, je to hospodářský růst. A ani trh práce, který byl v posledních měsících hlavním "podezřelým", pokud jde o ekonomická rizika, na tom není špatně.
Proč znát (burzovní) historii
Každá doba je v něčem unikátní, a tak se může zdát, že znalost historie není na trzích k ničemu. Tak to ale není. Povědomí o tom, co se v ekonomice a na burzách dělo v minulosti, může pomoci při současném investičním rozhodování, stanovování strategie a tak dále. Pomůže uvědomit si, co všechno už se stalo, jak na to tehdy investoři reagovali (panikou, chamtivostí, euforií, obavami, snahou něco nepromeškat) a že nikdo nejsme "pupkem investičního světa".
Znalost historie znamená znalost kontextu. A pochopení historie umožňuje chápat současnost. Dává možnost připravit se na různé scénáře vývoje, není ale klíčem k žádnému spolehlivému předpovídání budoucnosti. Jak ostatně kdysi napsal sám Warren Buffett, který sám obsáhl pořádný kus burzovních dějin, "kdyby byla historie všechno, co potřebujete k úspěchu na burze, nejbohatšími lidmi by byli knihovníci". Což nejsou, dodejme za legendárního investora, byť třeba Jeff Bezos na to přes knihy šel, a to velice úspěšně.
Celý článek najdete na https://www.investicniweb.cz/investice/akcie/snizovani-sazeb-v-usa-jako-podpora-pro-akcie-jak-velkou-inspiraci-si-brat-z
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna