České expedice na Severní pól
23.09.2024 / 08:58 | Aktualizováno: 23.09.2024 / 14:11
V Rize se bude konat výstava reprodukcí obrazů českého polárníka Julia Payera a přednáška diplomata, překladatele a cestovatele Zdeňka Lyčky o Juliu Payerovi a jeho výpravách na severní pól. Organizátory výstavy jsou Velvyslanectví České republiky v Lotyšsku, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky a Oddělení geologie Fakulty exaktních věd a technologií Lotyšské univerzity.
Dne 1. října 2024 v 16.00 v posluchárně č. 223 Fakulty exaktních věd a technologií Lotyšské univerzity, ulice Jelgavas 1, proběhne vernisáž výstavy reprodukcí obrazů slavného českého polárníka Julia Payera, kterou přednáškou o Juliu Payerovi a jeho expedicích na severní pól zahájí diplomat, překladatel a cestovatel Zdeněk Lyčka.
„Expedice na severní pól“ je výstava knižních ilustrací Julia Payera (1841–1915), nejvýznamnějšího arktického badatele z českých zemí a nejznámějšího malíře polárních krajin. V roce 1876 vydal ve Vídni cestopis „Rakousko-uherská expedice na severní pól v letech 1872–74, spolu s náčrtem druhé německé expedice na severní pól v letech 1869-1870 a polární expedice v roce 1871“. Podstatná část knihy vyšla v roce 2019 v češtině pod názvem „Expedice na severní pól“, na základě této publikace vznikla i výstava autorských ilustrací. Pro zdůraznění Payerova uměleckého génia představuje úvodní panel výstavy reprodukce jednoho ze čtyř pláten tzv. franklinovského polárního cyklu. Obraz „Zaliv smrti“ zachycuje tragický konec polární expedice sira Johna Franklina z roku 1845. Jedna z jeho pozdějších verzí je od roku 1964 trvale vystavena v přednáškovém sále Geofyzikálního ústavu AV ČR v Praze 4 – Spořilově. Obraz „Objevení Wilczekova ostrova“ a heliogravura „Nikdy zpět!“ se nacházejí v Regionálním muzeu v Teplicích.
Diplomat, překladatel a spisovatel Zdeněk Lyčka je jedním z propagátorů jména a činnosti Julia Payera v České republice i v zahraničí. To je případ, kdy se polární výzkum popularizuje nejen slovy, ale i činy — Zdeněk Lyčka sám projel Grónsko na lyžích, po této cestě vydal knihu „Na lyžích napříč Grónskem“.
„Člověk si chtě nechtě položí otázku, proč se vlastně na takovou expedici vydává. Chce na vlastní kůži zažít něco, o čem jen slyšel a četl, a chce to taky sám dokázat. Chce překonat nejrůznější předsudky a ujet bez cizí pomoci stovky kilometrů a zvládnout vše, co je s tím spojené. Chce pokořit přírodu, což je zcela nemožné, a chce dokázat, jaký je borec, a přitom je ve srovnání s majestátním okolním světem věčného sněhu a ledu úplná nula…,“ říká Z. Lyčka.
Velvyslanectví ČR a Katedra geologie Fakulty exaktních věd a technologií Lotyšské univerzity zvou na akci studenty, zájemce o geologii a polární výzkum a příznivce oboru.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?