Velvyslanectví v Londýně hostilo setkání Wintonových dětí a jejich potomků
23.09.2024 / 13:45 | Aktualizováno: 23.09.2024 / 20:07
Ve středu 18. září se na Velvyslanectví České republiky v Londýně uskutečnila akce „ Yesterday, Today, Tomorrow: Commemorating the 85th Anniversary of the Czechoslovak Kindertransport”, jejímž hlavním cílem bylo připomenout si 85 let od iniciativy tzv. „kindertransportů“, která v roce 1939 v Československu zachránila život stovkám převážně židovských dětí, které díky ní unikly před smrtí z rukou německého nacistického režimu. V Československu šlo především o transporty organizované Sirem Nicholasem Wintonem a jeho pomocníky a akce tak umožnila setkat se znovu na jednom místě nejenom několika stále žijícím „Wintonovým“ dětem, ale také příslušníků, jejich druhé a třetí generace.
Akci, kterou společně uspořádali Velvyslanectví České republiky a Slovenské republiky, the Second Generation Network, sdružující potomky účastníků kindertransportů, a Sir Nicholas Winton Memorial Trust, tvořili dvě oddělené části – vzdělávací konference a slavnostní recepce s klavírním koncertem. Konferenci zahájili velvyslankyně České republiky Marie Chatardová a velvyslanec Slovenské republiky Róbert Ondrejcsák společně Anitou Grosz z the Second Generation Network, a Stevem Watsonem a Laurencem Wintonem ze Sir Nicholas Winton Memorial Trust, manželem a synem Barbary Winton, dcery Sira Nicholase Wintona.
Program konference se skládal ze dvou odborných panelů a několika individuálních prezentací a v jeho průběhu se vystřídalo celkem 18 mluvčích. Ti účastníkům představili nejrůznější aspekty československého kindertransportu, od osudu jednotlivých členů týmu Nicholase Wintona, dopadu kindertransportů na druhou a třetí generaci Wintonových dětí nebo vnímání a interpretaci jejich významu v současném Česku a Slovensku.
Druhá část byla poté pojata jako slavnostní recepce a koncert pro stále žijící Wintonovy děti a příslušníky druhé a třetí generace. Velvyslanci Chatardová a Ondrejcsák přivítali 7 z původních 669 dětí, které se podařilo Siru Nicholasi Wintonovi a jeho pomocníkům přepravit z v té době už okupovaného Československa do Spojeného království, a předali jim pamětní dary. Na akci se jmenovitě dostavilo 7 dam – Lady Milena Grenfell-Baines, Renate Collins, Ruth Barnett, Hana Kleiner, Lisa Midwinter, Bronia Snow a Alexandea Greensted. Recepce se měl původně zúčastnit také další z Wintonových dětí, Baron Alfred Dubs, který se ovšem na poslední chvíli omluvil ze zdravotních důvodů a účastníci si tak aspoň vyslechli jeho vzkaz, který přečetla Lady Grenfell-Baines. Ta následně představila hudebnice – Karin a Constanzu Lechner a Natashu Binder, dcery a vnučku dalšího z Wintonových dětí, Jiřího Franka Lechnera, které divákům zahrály klavírní kousky od Dvořáka, Smetany, Faurého, Brahmse a Rachmaninoffa. Obou částí se zúčastnilo přes 100 návštěvníků a šlo o první organizované setkání Wintonových dětí na Velvyslanectví české republiky v Londýně od úmrtí Sira Wintona v roce 2015.
Fotografie: Erik Weisenspacher doubleyoubrothers.com
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?