Předstihové ukazatele i pozorovaná data v průběhu třetího čtvrtletí signalizují známky oslabení výkonnosti čínské ekonomiky - Globální ekonomický výhled září 2024 - Čína
Předstihové ukazatele i pozorovaná data v průběhu třetího čtvrtletí signalizují známky oslabení výkonnosti čínské ekonomiky, zejména v důsledku zpomalení růstu v průmyslu i sektoru služeb. Meziroční tempo růstu tržeb v maloobchodu se v srpnu snížilo na 2,1 %, přičemž i růst průmyslové produkce v srpnu stejně jako v předchozích třech měsících dále zpomalil na 4,5 %. Pokračující kontrakci výrobního sektoru naznačuje index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu, který v srpnu dále poklesl na 49,1. Navzdory celkovému poklesu byl pozitivní vývoj zaznamenán v segmentu high-tech výroby, což potvrzuje pokračující trend průmyslové modernizace a růstu v technologicky náročných sektorech. Index PMI v nevýrobních odvětvích zůstal stabilní s hodnotami mírně nad 50 bodovou hranicí signalizující mírnou expanzi. Ve službách došlo dle indexu Caixin, který v srpnu klesl z červencových 52,1 na 51,6, k mírnému zpomalení růstu nových objednávek. Firmy rovněž čelily zvýšeným mzdovým nákladům, což vedlo ke snížení zaměstnanosti. Dle zářijového výhledu analytiků CF meziroční tempo růstu čínské ekonomiky v letošním roce dosáhne 4,8 % a v příštím roce zpomalí na 4,4 %.
Spotřebitelské ceny v srpnu pokračovaly v mírném růstu, přičemž u cen výrobců, které se i nadále nachází v deflaci, došlo k prohloubení poklesu. Spotřebitelské ceny v srpnu meziročně vzrostly o 0,6 %, což představuje mírné zrychlení oproti červencovému růstu o 0,5 %. Tento nárůst byl způsoben především vyššími cenami potravin, zejména cenou vepřového masa, čerstvé zeleniny a ovoce. Naopak ceny v nepotravinářském sektoru vykazovaly známky slabosti, když meziročně klesly o 0,2 %. Tato situace, kdy inflace zůstává nízká, poskytuje prostor pro další uvolňování měnové politiky ze strany čínské centrální banky, která pravděpodobně do konce letošního roku přistoupí k dalšímu snížení úrokových sazeb. Spotřebitelské ceny letos dle zářijového výhledu analytiků CF vzrostou pouze o 0,5 %, a v příštím roce by jejich tempo růstu mělo zrychlit na 1,3 %. Výrazný meziroční pokles cen výrobců z červencových -0,8 % na -1,8 % v srpnu odrážel především nízkou domácí i zahraniční poptávku a klesající ceny některých komodit.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?