Mírný nárůst cen v průmyslu pokračuje
Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně poklesly o 1,4 % především díky významnému snížení cen čerstvé zeleniny o 14,3 %. Nižší ceny byly evidovány také u prasat (-3,2 %), vajec (-2,0 %), ovoce (-1,5 %) a olejnin (-1,3 %). Naopak přibližně o 2 % vzrostly ceny drůbeže a brambor. Meziroční pokles cen zpomalil o více než 3 p.b. na -0,5 %, když ceny v živočišné výrobě stouply o 3,2 % zejména kvůli nárůstu cen mléka (+11,3 %) a skotu (+8,2 %). Na druhé straně poklesly ceny vajec 13,6 %, prasat o 10,8 % a drůbeže o 2,7 %. V rostlinné výrobě byly ceny nižší o 3,6 %, na čemž se nejvíce podílel pokles cen brambor o více než 12 %. Naopak další silný růst byl zaznamenán v případě ovoce (+25 %). Tyto výsledky naznačují, že prostor pro další snižování cen potravin se zdá být relativně omezený. Ceny by mohly v dalších měsících začít stagnovat, ale pro vyšší ceny na pultech obchodů není důvod.
Výrobní ceny se meziměsíčně snížily o 0,4 % zejména v souvislosti s poklesem cen v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. V meziročním vyjádření ceny v této oblasti rostou sice již pátým měsícem v řadě, ale velmi umírněným tempem. Rovněž v tomto srovnání tlačily výrobní ceny dolů ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny ropy a zemního plynu byly nižší o téměř 16 %. Klesají i ceny potravinářských výrobků (-1,7 %), zejména mlýnských a škrobárenských výrobků (-13,2 %), rostlinných a živočišných olejů a tuků (-11,3 %) a průmyslových krmiv (-10,9 %). Jsou ovšem i oblasti, kde ceny začínají růst rychleji, například u oprav, údržby a instalace strojů a zařízení či chemických látek a chemických přípravků to bylo shodně o 4,9 %. Zhruba 4% nárůst vidíme také u počítačů, elektronických a optických přístrojů, motorových vozidel, přívěsů a návěsů a také u elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu.
Nabídková strana se nadále vyvíjí velmi příznivě, díky čemuž nevznikají nové inflační tlaky. Stabilizace cen podle nás bude pokračovat, ačkoli nelze vyloučit určité krátkodobé výkyvy. Rizikem ovšem zůstává zejména napjatá geopolitická situace ve světě, která ohrožuje mezinárodní obchod.
Editor: Vít Mikušek, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?