Shrnutí vývoje ekonomiky České republiky ve 2. čtvrtletí 2024
Kód: 320193-24
1. Shrnutí
· Hrubý domácí produkt (HDP) ve 2. čtvrtletí 2024 rostl mezičtvrtletně o 0,3 %[1]. Pokračovalo mezičtvrtletní oživení domácí spotřeby, rostla investiční aktivita a na růst HDP mírně pozitivně působila i zahraniční poptávka. Mezičtvrtletní růst HDP naopak brzdila změna zásob. Meziročně byl HDP vyšší o 0,6 %. Vyšší byla spotřeba domácností i vládních institucí a mírně pozitivně působila zahraniční poptávka a investiční aktivita. Na růst HDP působila výrazně negativně změna zásob. Hrubý domácí produkt v EU ve 2. čtvrtletí meziročně rostl o 0,8 % a mezičtvrtletně o 0,2 %. Německá ekonomika stagnovala a v rámci středoevropského regionu se propadal HDP Rakouska a Maďarska. Mírně rostlo Slovensko. Ve stagnující střední Evropě je výjimkou Polsko, které ve 2. čtvrtletí rostlo nejvíce v EU.
· Hrubá přidaná hodnota (HPH) se ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně zvýšila o 0,5 % a meziročně stagnovala (0,1 %). V meziročním i mezičtvrtletním srovnání bylo patrné pozitivní působení služeb, které čerpají z oživení domácí spotřeby. Naopak HPH průmyslu klesla mezičtvrtletně o 0,6 % a meziročně o 2,5 %. V samotném zpracovatelském průmyslu (−1,7 % mezičtvrtletně a −3,0 % meziročně) byl pokles dokonce hlubší než v průmyslu jako celku. Ani 2. čtvrtletí nepřineslo obrat v dlouhodobě stagnujícím stavebnictví, kde HPH mezičtvrtletně klesla o 0,3 % a meziroční poklesy trvají nepřetržitě šest let. Ze služeb se dařilo zejména peněžnictví a pojišťovnictví a uskupení obchod, doprava, ubytování a pohostinství.
· Vývoz zboží a služeb ve 2. čtvrtletí 2024 reálně meziročně vzrostl o 0,4 %[2] a dovoz klesl o 0,8 %. Bilance zahraničního obchodu se zbožím a službami v běžných cenách ve 2. čtvrtletí celkově dosáhla přebytku 143,0 mld. korun a ten se tak meziročně zvýšil o 45,4 mld., zejména vlivem zvýšení přebytku obchodu se zbožím. K tomuto zlepšení nejvíce přispěl obchod s motorovými vozidly, elektrickými zařízeními a ropou a zemním plynem. Nejvíce se ve 2. čtvrtletí meziročně zhoršila bilance obchodu s koksem a rafinovanými ropnými produkty, počítači, elektronickými a optickými přístroji a zařízeními a základními kovy.
· Celková cenová hladina (podle deflátoru HDP) ve 2. čtvrtletí meziročně vzrostla o 4,2 % a mezičtvrtletně se zvýšila o 1,4 %. Spotřebitelské ceny ve 2. čtvrtletí byly meziročně vyšší o 2,5 % a mezičtvrtletně vzrostly o 0,8 %. Zrychlení meziročního přírůstku spotřebitelských cen ovlivnil výraznější růst cen dopravy a dále zmírnění poklesu u cen potravin a nealkoholických nápojů. K meziročnímu růstu spotřebitelských cen nejvíce přispívalo navýšení cen bydlení a energií. Meziročně klesly jen ceny potravin a nealkoholických nápojů a bytového vybavení a zařízení domácnosti. Ceny průmyslových výrobců ve 2. čtvrtletí meziročně vzrostly o 1,1 %. Zmírnil se hluboký pokles cen zemědělských výrobců.
· Základní měnověpolitické úrokové sazby dál klesaly a spolu s nimi klesaly úrokové sazby u většiny druhů klientských vkladů. Patrné bylo oživení poptávky u hypotečních úvěrů i větší objem dojednávání nových podmínek existujících smluv.
· Celková zaměstnanost[3] ve 2. čtvrtletí byla meziročně vyšší o 0,2 % a mezičtvrtletně o 0,5 %. Celková míra nezaměstnanosti stále kolísá pod 3 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda ve 2. čtvrtletí meziročně vzrostla o 6,5 % a dosáhla 45 854 korun. Reálně průměrná mzda vzrostla o 3,9 %. Mezičtvrtletní nominální navýšení průměrné mzdy činilo 1,4 %.
· Schodek státního rozpočtu na konci 1. pololetí dosáhl 178,6 mld. korun. Deficit se meziročně snížil o 37 mld. korun. To souvisí hlavně s odezníváním potřeby mimořádných výdajů domácnostem i firmám zasaženým dopady vysoké inflace. Příjmová strana byla stále pozitivně ovlivněna výběrem mimořádných daní dočasně uvalených na vybrané sektory ekonomiky. Začalo se také projevovat oživení spotřeby domácností a první dopady schváleného konsolidačního balíčku. Je patrná i změna rozpočtového určení daní, která zvyšuje podíl na výnosu některých váhově významných daní ve prospěch státního rozpočtu.
[1] Data o HDP, hrubé přidané hodnotě a jejích složkách jsou vyjádřena ve stálých cenách a v očištění o sezónní a kalendářní vlivy.
[3] Údaje o zaměstnanosti jsou uvedeny v pojetí národních účtů a očištěny o sezónní vlivy.
Přihlásit se k odběru
Přejete si dostávat informaci o vydání tohoto produktu přímo do své e-mailové schránky?
Autoři publikace: | Mgr. Bc. Karolína Zábojníková |
Bc. Jiří Kamenický |
Autoři publikace: | Mgr. Bc. Karolína Zábojníková |
Bc. Jiří Kamenický |
Vývoj ekonomiky České republiky - 2. čtvrtletí 2024
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?