Čínská ekonomika malé nadmořské výšky: dynamicky rostoucí sektor
11.09.2024 / 09:59 | Aktualizováno: 11.09.2024 / 10:04
Ekonomika malé nadmořské výšky (Low-altitude Economy), která zahrnuje jak řízené, tak bezpilotní aktivity ve vzdušném prostoru do jednoho kilometru nad zemí, se v Číně rychle rozvíjí a stává se důležitým sektorem budoucího hospodářského růstu. Tento sektor zahrnuje širokou škálu využití, od přepravy a logistiky přes leteckou turistiku až po zemědělství. Vzhledem k rostoucí frekvenci letů v malých nadmořských výškách a dopadu investic do infrastruktury se očekává, že rozsah tohoto sektoru přesáhne do roku 2026 1 bilion jüanů.
Na konci roku 2023 čínská vláda uvedla, že ekonomika malé nadmořské výšky bude jedním z klíčových odvětví, které budou hrát zásadní roli v budoucím rozvoji Číny. Od té doby pro tento sektor všech 31 provincií a samosprávných regionů vydalo související podpůrné politiky, přičemž mnohé z nich jej rovnou povýšily mezi svá budoucí přední průmyslová odvětví.
Hlavními centry čínské ekonomiky malé nadmořské výšky jsou provincie Kuang-tung a samosprávné město Šanghaj. V roce 2022 produkce dronů v Šen-čenu v provincii Kuang-tung dosáhla téměř 75 miliard jüanů (10,5 miliardy dolarů), což představuje 70 % globálního tržního podílu v segmentu spotřebitelských dronů. Šen-čen byl rovněž v roce 2023 prvním čínským městem, jež zavedlo legislativu specificky zaměřenou na ekonomiku malé nadmořské výšky.
Ekonomika malé nadmořské výšky není pouze „hudbou vzdálené budoucnosti“. V praxi jsou již v provozu letecká taxi v Šanghaji a Šen-čenu. Zatímco zde se stále jedná o člověkem řízenou helikoptéru, firma AutoFlight v únoru uskutečnila úspěšný veřejný let plně autonomního eVTOL (elektrické vertikálně vzletové a přistávací vozidlo) mezi městy Šen-čen a Ču-chaj přes ústí Perlové řeky zkracující cestu z 3 hodin na pouhých 20 minut. Doručovací firma Meituan již provozuje 30 dronových linek v několika čínských velkoměstech s jednou linkou dokonce obsluhující turisticky oblíbený úsek Velké čínské zdi. Drony na těchto linkách létají v režimu autopilot. Kromě výše zmíněných pracují i další velké společnosti jako JD.com, SF Express, ZT Express, Cainiao a Čínská pošta na vývoji nových logistických dronů a budují leteckou logistickou síť.
Čína je vybavena širokým výrobním řetězcem, který zahrnuje výzkum a vývoj, výrobu komponentů, jako jsou čipy a baterie, a navrhování a výrobu samotných eVTOL. V únoru 2024 v čínské ekonomice nízké nadmořské výšky působilo více než 57 000 společností, přičemž téměř 21 000 z nich bylo založeno v posledních pěti letech. Aplikace se rozšiřuje do dalších oblastí, jako je například zemědělství.
Objem čínské ekonomiky malé nadmořské výšky dosáhl v loňském roce 506 miliard jüanů (70,9 miliardy USD) a meziročně vzrostl o téměř 34 %. Vzhledem k rostoucí frekvenci letů v malých nadmořských výškách a dopadu investic do infrastruktury se očekává, že rozsah tohoto sektoru přesáhne do roku 2026 1 bilion jüanů (140 miliard USD), v roce 2030 by pak měl dosáhnout hodnoty 2 bilionů jüanů.
Navzdory obrovskému potenciálu čelí ekonomika malé nadmořské výšky přísným regulacím čínského vzdušného prostoru, což zůstává hlavní překážkou jejího dalšího rozvoje. Nedávné regulační změny, jako je klasifikace vzdušného prostoru třídy G a W do 300 metrů jako nekontrolovaného, výrazně zjednodušují schvalovací procesy pro lety v malé nadmořské výšce. Nejnovější „Prozatímní nařízení o řízení letů bezpilotních leteckých prostředků“, které vstoupilo v platnost tento rok, pak upravuje registraci a identifikaci i těch nejmenších dronů. V červenci 2023 Čína oznámila kontrolu vývozu dronů a vybavení pro bezpilotní letadla s cílem posílit národní bezpečnost a zájmy. Postupný vývoj legislativy pomáhá otevřít nové příležitosti pro další rozvoj tohoto sektoru.
Čína, která je globálním lídrem v oblasti dronů, upevňuje své postavení a vytváří nové možnosti pro podniky a investory, kteří chtějí vstoupit do tohoto rychle rostoucího odvětví.
Vypracovali: Adam Kupka, ekonomický diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, a Filip Kožíšek, stážista tamtéž
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- CNY, čínský juan - převod měn na CZK, českou korunu
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Kalkulačka přídavků na děti 2024: 2.660 Kč měsíčně dostanou na 2 malé děti rodiče s čistým příjmem 45.000 Kč měsíčně.
- Žižkovský vysílač. Kvůli nižší nadmořské výšce musel být vysoký přes 200 metrů (Příběhy z kalendáře) (audio)
- Jak dosáhnout skutečné změny v čínské ekonomice? Vláda musí přestat dupat po svém soukromém sektoru a posílit sociální systém (video)
- V Maďarsku se dynamicky rozvíjí sektor nabíjecích stanic pro elektrická vozidla
- V Maďarsku se dynamicky rozvíjí sektor dobíjecích stanic pro elektromobily
- Ross: US tarify na čínské zboží škodí čínské ekonomice. US export je mnohem menší než ten čínský
- Čínská ekonomika v roce 2022 a 2023, valuační atraktivita čínských akcií
- Čínská ekonomika v roce 2022 a 2023, valuační atraktivita čínských akcií
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky