Český průmysl stále hlavním rizikem probíhajícího oživení, koruna u 25,00 k euru - Rozbřesk
Průmysl meziročně po sezónním očištění poklesl o 1,9 %, což je výsledek blízký našemu odhadu. Jako celek výroba nevykazuje další zhoršení a čísla jsou zatím v souladu s našimi sázkami na stabilizaci průmyslu ve třetím kvartále. Při pohledu do struktury se však jedná o další slabý výsledek. Zaostávání některých páteřních odvětví zvyšuje rizika našich sázek na oživení průmyslu na přelomu roku 2024 a 2025. Slabý výkon českého a německého průmyslu také zůstává hlavním rizikem pro náš letošní výhled pro hospodářský růst (+1,1 %).
Meziročně je situace dál špatná zejména v energeticky náročných sektorech (jako například zpracování kovů nebo nekovových minerálních produktů). Poslední dva měsíce však ukazují na stabilizaci produkce i v nejvíce zasažených odvětvích (i když na velmi nízkých úrovních).
Současně však vidíme slabý výkon v páteřních odvětvích českého průmyslu - automotive klesá o 6,4 % (a jeho výkon se v posledních měsících zhoršuje), zatímco strojírenství je meziročně slabší o 5,4 %. Celkový obrázek průmyslu tak vylepšují menší odvětví v čele s farmaceutickým, textilním nebo potravinářským průmyslem. To však nejsou odvětví, která by na sebe vázala v takové míře další výroby a nemají ani vysoký podíl na zaměstnanosti. I proto dál klesá počet zaměstnanců v průmyslu (-1,9 % meziročně).
Ke konci roku předpokládáme obnovení globální poptávky po investicích, což by mohlo pozitivně působit na nejcykličtější odvětví v čele se strojírenstvím. Jejich růst však nepředpokládáme dříve než na začátku roku 2025 (velký obrat k lepšímu ostatně zatím nehlásí ani nové objednávky strojařů). Znepokojující je situace v segmentu automotive, kde sice v červenci velký podíl na slabší výrobě měly podnikové dovolené, viditelný pokles ovšem zaznamenaly také nové objednávky.
*** TRHY ***
Koruna
Česká koruna s napětím vyčkávala na výsledek amerických čísel z trhu práce a reakci globálních trhů. Číslo lehce zaostalo za očekáváním (viz eurodolar), což ponechalo před zářijovým zasedáním Fedu trhy v nejistotě. Nálada na globálních akciových trzích zůstala mizerná, což se koruně sice nelíbí, na druhou stranu zůstávají nízko americké výnosy a pod tlakem americký dolar - to se naopak všem středoevropským měnám líbí. Měnový pár tak rozpačitě dál přešlapuje v okolí 25,00 EUR/CZK. V tomto týdnu budou v centru pozornosti inflační čísla za srpen - předpokládáme lehké zvolnění dynamiky na 1,9 % (pro korunu nic dvakrát příznivého).
Eurodolar
Klíčová data z amerického trhu práce nepřinesla jasnou odpověď, zda první snížení sazeb Fedu v novém cyklu bude agresivní či nikoliv. Americká ekonomika v srpnu vytvořila 142 tis. nových pracovních míst, zatímco konsenzus byl 165 tis. Většina ostatních ukazatelů byla rovněž blízko konsensu. Míra nezaměstnanosti se snížila z 4,3 % na 4,2 %, míra participace se stabilizovala na 62,7 % a růst mezd dokonce zrychlil o něco více, než se očekávalo (na 0,4 % m/m).
Šéf newyorského Fedu Williams v reakci na data uvedl, že je vhodné zahájit proces snižování sazeb. K potenciální velikosti prvního kroku se nevyjádřil. Holubičí - avšak stejně rozpačité - byla i páteční vyjádření dalších dvou členů vedení Fedu Goldsbeeho a Wallera. Ve výsledku si vše trh přebral tak, že sázky na zářijové snížení sazeb o 50 bazických bodů byly zredukovány z 50 % na 29 %, což vedlo k posílení dolaru.
Trh nyní bude vyčkávat ještě na středeční data za srpnovou americkou inflaci, která by mohla s očekáváními ohledně zářijového zasedání pohnout. Důležitá pro eurodolar bude rovněž první a jediná debata prezidentských kandidátu v USA, jež proběhne v úterý v noci mezi K. Harris a D. Trumpem.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kalkulačka pro OSVČ hlavní činnost za rok 2019 - výpočet daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory