Patria (Patria Finance)
Akcie v ČR  |  06.09.2024 18:29:00

Komoditně – akciové cykly, trend a současnost

Komodity se relativně k akciím pohybují v určitých cyklech a dlouhodobém trendu. Podíváme se dnes na jejich konkrétní vývoj a spár poznámkami. I o tom, jak by tento pohyb měl vypadat „učebnicově“.

Bank of America ukazuje v následujícím grafu relativní návratnost amerického akciového trhu ke komoditám. Jasný je jednak dlouhodobý rostoucí trend a také cykly, v nichž se tato relativní návratnost pohybuje. Vrchol toho posledního byl dosažen na počátku roku 2020. BofA pak v komentáři ke grafu píše, že nyní jsou akcie ke komoditám na dvou a půl letém maximu. Tedy na jakémsi lokálním vrcholu:

hah

Zdroj: X

Graf z mého pohledu patří mezi ty, které na jedné straně ukazují na jasně se opakující cyklus. Na straně druhé je ale také zřejmé, že použít jej pro nějaké predikce je v podstatě nemožné. Pokud si vezmeme konkrétně současnou situaci, můžeme se ptát, zda nyní přes přechodný výskok nahoru probíhá sestupná fáze cyklu. Nebo budou opakovaně dosahovány další vrcholy třeba tak, jako po roce 1955. Nebo se rýmy historie úplně rozpadnou?

Já bych v souvislosti s grafem poukázal ještě na dvě věci. Za prvé, ceny akcií by k cenám komodit měly „přirozeně/učebnicově“ růst. Je to podobný princip, jako u HDP – ceny akcií, respektive kapitalizace trhu by relativně k produktu měly také trendově růst. Čistě proto, že růst nominálního produktu se trendově může pohybovat někde na polovině požadované/realizované návratnosti trhu. Pokud bychom pak v delším období vztahovali růst cen komodit k růstu nominálního produktu, či dokonce jen k inflaci, výsledek bude stejný.

Za druhé, dění na komoditních trzích výrazně ovlivňuje Čína. BofA sice v dnešním druhém grafu zaměřujícím se na ceny komodit vyznačuje jen inflační a dezinflační období v USA. Ale od devadesátých let by se dal lehce doplnit růst síly čínské ekonomiky a její nasávání komodit do stavebního sektoru a průmyslu. A po roce 2008 zase chladnutí čínského boomu s tím, jak se vyčerpává její předchozí ekonomický model.:

tre
Zdroj: X

Pokud bychom tedy například předpokládali, že akcie potáhnou v USA dál nahoru nové technologie a zároveň se ve světě neobjeví nový mohutný zdroj poptávky po komoditách, nahrávalo v to v prvním grafu spíše onomu scénáři po roce 1955. Ale scénářů bychom samozřejmě vymysleli více.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688