Globálně silnější euro pomohlo středoevropským měnám (Komentář)
Společné evropské měně se dnes dařilo, což se pozitivně odrazilo i na měnách středoevropského regionu. Euro se vůči dolaru během evropské seance posunulo z ranních hodnot kolem 1,108 USD/EUR směrem k 1,112 USD/EUR. V regionu střední Evropy posílily všechny měny, koruna se obchodovala za 25,02 CZK/EUR, i když polský zlotý v odpoledních hodinách srazil guvernér Glapinsky výhledem na dřívější snížení sazeb.
Hned s otevření evropských trhů potěšila německá čísla červencových podnikových objednávek. Tamní průmysl dlouhodobě trpí. Podnikové objednávky ale po vzestupné revizi za předchozí měsíc již dna měsíce v řadě z meziměsíčního pohledu celkem svižně rostou. Nicméně červencový výsledek je záležitostí několika objednávek velkého rozsahu, po očištění o tento faktor by objednávky klesly o 0,4 % m/m. Již zveřejněné sentiment indikátory za srpen také příliš optimismu nenabídly. Dnešní německá data tak nelze nijak přeceňovat. Slabou spotřebitelskou poptávku v eurozóně pak potvrdily statistiky červencových maloobchodních tržeb, které zaostaly za tržním konsensem. Před zítřejšími klíčovými ukazateli z trhu práce dnes přišel předskokan v podobě odhadu nově vytvořených pracovních míst v americkém soukromém sektoru během srpna. Výsledek zaostal za tržním očekáváním. Nutno ale podotknout, že tento předstihový indikátor není v poslední době zrovna spolehlivý, týdenní statistiky o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti navíc žádné dramatické zhoršování na trhu práce neindikují.
Z domova jsem se dnes dočkali informací o vývoji tržeb v maloobchodě, respektive celém sektoru služeb za červenec. Maloobchodní tržby bez prodejů aut se v červenci meziměsíčně zvýšily v reálném vyjádření o 0,7 %. Meziročně pak byly vyšší o 4,5 % a překonaly tak tržní konsensus ve výši 3,9 %. Směrem dolů byl však revidován údaj za červen, když oproti původně udávanému růstu o 0,7 % m/m nyní data ukazují pouze na +0,4 %. Nadále platí, že reálné tržby bez prodejů aut významně zaostávají za svou předpandemickou úrovní z února 2020. V červenci to bylo o více než 2 %. Červencový nárůst tržeb v nemotoristickém segmentu táhly vyšší prodeje potravin, motoristickému segmentu se ale nedařilo. Pokud jde o služby, tržby za jejich prodej byly v reálném vyjádření v červenci meziměsíčně vyšší o 0,8 %, ani tak ale nezvládly vykompenzovat pokles z předchozích dvou měsíců. V červnu i květnu totiž došlo k poklesu o 0,5 % m/m. Spotřebitelská poptávka sice pokračuje v růstu, nicméně stále spíše umírněným tempem.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 01.11.2024
Natural 95 35.72 Kč | Nafta 34.18 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz