Ministryně obrany Jana Černochová jednala se švédským ministrem obrany
Podepsaná deklarace definuje hlavní oblasti spolupráce, potvrzuje její strategickou úroveň a navazuje na Memorandum o porozumění mezi Českem a Švédskem z roku 2002. „Podpisem Společné deklarace jsme nejenom potvrdili strategickou úroveň našeho partnerství, ale také jsme vyslali silný signál o našem záměru ji ještě prohloubit,“ uvedla ministryně obrany Černochová. „Vstup Švédska do NATO nám rovněž otevírá další možnosti spolupráce. Musíme na ni nahlížet nejen optikou současné agrese Ruska vůči Ukrajině, ale dlouhodobě. Zaměříme se více na posilování interoperability našich jednotek, které by společně bránily východní křídlo Aliance,“ dodala ministryně.
Co se týče podpory Ukrajiny, Švédsko patří mezi země, které se zapojily do české muniční iniciativy, jež má za cíl dodat kriticky potřebnou munici. „Velmi oceňuji vedoucí roli České republiky v podpoře Ukrajiny. Myslím si, že česká muniční iniciativa může být vzorem pro naši práci do budoucna v pomoci napadené zemi,“ řekl švédský ministr obrany Pal Jonson. Jeho země rovněž poskytla Ukrajině vojenský materiál a řadí se mezi největší podporovatele napadené země z hlediska objemu pomoci.
Předmětem jednání mezi českou a švédskou delegací byl také nákup 246 bojových vozidel pěchoty CV90. Švédský ministr ocenil krok České republiky o pořízení těchto strojů. České firmy, které se budou podílet na jejich výrobě pro AČR, by se tak v budoucnu mohly zapojit do kontraktů pro další evropské země. Podle ministryně Černochové je zapojení českého průmyslu do výroby našich CV90 zásadní.
Jednání se rovněž zabývalo otázkou pokračování pronájmu letounů JAS-39 Gripen pro Vzdušné síly AČR do doby, než Česko bude disponovat letouny páté generace F-35. Stávající smlouva o pronájmu gripenů končí v roce 2027. Ministerstvo obrany již obdrželo od švédské strany nabídku na pokračování pronájmu po roce 2027, ale není s ní zcela spokojeno.
„Nejde o jednu věc, která by se dala zmínit jako konkrétní příklad. Vzhledem k tomu, že jednání pokračují, není správné, ani taktické nyní sdělovat detaily. Chceme se nicméně více zaměřit na celkový koncept dohody a co snad můžeme zmínit, je, že potřebujeme detailnější cenový rozklad nákladů na podporu a modernizaci. Letouny JAS-39 Gripen se blíží poslednímu desetiletí jejich životního cyklu, náklady na údržbu rostou a bude nezbytné provést nákladné modernizace. Zodpovídáme se daňovým poplatníkům a já si chci být stoprocentně jistá, že podmínky pro Českou republiku budou obhajitelné jak před vládou, tak opozicí i občany ČR,“ uvedla Jana Černochová s tím, že si se svým švédským protějškem potvrdila, že je vůle se dohodnout.
Poslední zprávy z rubriky Armáda:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz