Lukáš Kaňok (Kalkulátor.cz)
Finanční rady  |  29.08.2024 08:44:54

Pokuta při předčasném odchodu od dodavatele elektřiny: Nejčastější otázky a odpovědi

Změna dodavatele přirozeně vyvolává řadu otázek. Ačkoli se jedná o jednoduchý a často i velmi výhodný krok, u smlouvy na dobu určitou je třeba vše dobře načasovat. Pokud se rozhodnete pro předčasný odchod, pravděpodobně se nevyhnete pokutě. Jak vysoká taková pokuta může být a kdy se i přesto vyplatí dodavatele změnit? Pojďme si odpovědět na nejčastěji kladené otázky.

Kdy můžu od dodavatele bezplatně odejít? 

V tomto případě je třeba rozlišit mezi smlouvou na dobu určitou a neurčitou. Zatímco u smlouvy na dobu neurčitou můžete bezplatně odejít kdykoli po uplynutí tříměsíční výpovědní lhůty (ale zase tu nemáte žádným způsobem garantovanou cenu energií), u smlouvy na dobu určitou byste měli vyčkat, než platnost vaší smlouvy vyprší. Teprve potom můžete bezplatně odejít, stačí jen smlouvu alespoň dvacet dní před koncem její platnosti vypovědět, aby nedošlo k automatickému prodloužení (takzvané prolongaci). Pokud se rozhodnete odejít dříve, je třeba počítat s pokutou. 

Mám smlouvu na dobu určitou, ale dodavatel změnil cenu. Co teď?

Hlavní výhodou smluv na dobu určitou je právě garance předem domluvené ceny, která podle délky fixace platí nejčastěji rok, dva nebo tři. Ke změně podmínek by během této doby nemělo dojít. Pokud se tak přece jen stane, máte právo na předčasný odchod bez pokuty. Jen je nutné dodržet termín, do kdy je nutné dodavateli oznámit, že se změnou nesouhlasíte - v tomto případě to je nejpozději 10 dní před změnou ceny.

Jak se určuje výše pokuty?

Zatímco dříve se zákazníci nejčastěji setkávali s jednorázovou fixní sankcí, která se zpravidla pohybovala kolem 5.000 Kč, dnes je situace o něco složitější. Někteří obchodníci sice s fixní částkou pracují stále, mnohem častější už je ale flexibilní částka. Ta se ve většině případů odvíjí od počtu měsíců, které zbývají do ukončení smlouvy, někteří dodavatelé ale pracují i s předpokládanou spotřebou nebo třeba s procentuálním podílem ze zaplacených ročních záloh. 

Kde najdu výši pokuty?

To se mírně liší v závislosti na dodavateli. Někteří pokuty uvádějí přímo ve smlouvě nebo dodatku, jiní ve všeobecných obchodních podmínkách nebo cenících. Nejlépe má sankce v tuto chvíli popsané společnost ČEZ, přesnou výši najdete ve svém zákaznickém portále. U všech ostatních dodavatelů je nejlepší kontaktovat zákaznickou linku a ověřit si aktuální výši pokuty. 

Jaké jsou aktuální sankce u dodavatelů elektřiny? 

Největší čeští dodavatelé mají pokuty v tuto chvíli nastavené následovně: 

ČEZ 

Flexibilní částka ve výši přibližně 120 až 330 Kč za každý měsíc zbývající do konce platnosti smlouvy (účtuje se od data předčasného ukončení).

Fixní částka ve výši 4.000 Kč (platí především u starších smluv). 

Přesnou výši najdete na webovém portálu „MŮJ ČEZ“, konkrétně v sekci „OPIS SMLUVNÍCH ÚDAJŮ“. 

PRE

Fixní částka ve výši 4.500 Kč + 200 Kč za každý měsíc, který zbývá do konce platnosti smlouvy (účtuje se od data předčasného ukončení).

Podrobnosti najdete v ceníku poplatků. 

Innogy

Flexibilní částka ve výši 400 až 800 Kč za každý měsíc zbývající do konce platnosti (účtuje se od data předčasného ukončení).

Podrobnosti najdete v obchodních podmínkách společnosti. 

Lama Energy

Fixní částka ve výši 5.000 Kč. 

Podrobnosti najdete ve své smlouvě.

Přesnou výši sankce si vždy ověřte, protože dodavatelé je mohou průběžně měnit. Uvedené sankce také platí jen pro domácnosti, u podnikatelských odběrů jsou pokuty násobně vyšší. 

Proč musím sankci zaplatit? 

Dodavatelé vždy nakupují energii na určité období dopředu. Se zákazníky, kteří mají smlouvu na dobu určitou, tak počítají a mají pro ně zajištěnou energii. Předčasným ukončením smlouvy jim lidově řečeno uděláte „čáru přes rozpočet“. Dodavatelé se proto snaží zákazníky odradit pokutami, které jim následně kompenzují alespoň část ztráty a také pokrývají nezbytné administrativní úkony.  

Půjde se s dodavatelem domluvit na příznivějších podmínkách?

Za zkoušku určitě nic nedáte, tak se nebojte zákaznickou linku kontaktovat. Raději ale s žádnými většími ústupky ze strany dodavatele nepočítejte. V praxi je většinou třeba pokutu zaplatit.  

Kdy se vyplatí pokutu zaplatit?

Zpravidla se jedná o ty případy, kdy jsou ve smlouvě nastavené velmi nevýhodné podmínky, do konce platnosti je ještě daleko a domácnost má velkou spotřebu. Zkrátka tehdy, když úspora u nového dodavatele výrazně převýší smluvní sankci, takže domácnost i navzdory pokutě ušetří. 

Kdy začít řešit změnu dodavatele? 

Novou smlouvu můžete podepsat už půl roku před koncem platnosti té původní. Dvacet dní před koncem platnosti pak musíte smlouvu na dobu určitou vypovědět. Změnu dodavatele proto raději řešte s dostatečným předstihem, nabídky můžete začít porovnávat skutečně hodně dopředu. Pomůže vám s tím nezávislý srovnávač, jako je Kalkulátor.cz, který pro vás najde nejvýhodnější nabídku, ale také pohlídá všechny termíny a následně pomůže se změnou dodavatele.

 

Lukáš Kaňok

Lukáš Kaňok je zkušený obchodník, jehož profesní kariéra začala v oboru TELCO, kde působil 14 let a nyní již 8 let pokračuje ve světě online srovnávačů cen energií, pojištění a financí. Jeho vášeň a odbornost v oblasti startupů, zejména v sektorech energetiky a financí, ho řadí mezi přední odborníky. Jeho zájem o nové technologie mu pomohl rozvíjet inovativní řešení a strategie pro energetický a finanční obor. V obchodním světě se vyznačuje nejen bohatými zkušenostmi, ale také nadšením a odhodláním k dosažení pozitivních změn v oblasti energetiky a financí. Lukáš je v necelých 50 letech již dědečkem a k tomu navíc vášnivým motorkářem.


Kalkulátor.cz

my počítáme, vy šetříte

Kalkulátor.cz, je srovnávač, který se rozhodl změnit svět. Pomáhá lidem šetřit peníze a orientovat se v turbulentním světě energií, pojištění a financí. Zákazník je pro nás partner, kterému se snažíme ušetřit čas i peníze. Možnosti řešení prezentujeme lidsky a srozumitelně. Naše doporučení v čase hlídáme a v případě lepších možností, zákazníka informujeme o nových možnostech. Našim cílem je dlouhodobý spokojený vztah se zákazníkem. Nic nám neudělá radost víc, než zákazníci, kteří se vracejí a využívají našich služeb ve všech oblastech.

Více informací na https://www.kalkulator.cz/.


Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

St   8:36  Povinná výbava v roce 2025 Martin Thienel (Kalkulátor.cz)
Pá 15:51  Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny Tomáš Vrňák (Ušetřeno.cz)






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688