Ranní okénko - Co můžeme čekat z Jackson Hole?
Výhled:
Vlajkovou událostí dnešního dne by měl být projev předsedy amerického Fedu, Jerome Powella, na mezinárodním sympoziu centrálních bankéřů v Jackson Hole, který proběhne v 16 hodin. Ekonomika Spojených států vzrostla v druhém čtvrtletí anualizovaně o 2,8 %, což výrazně předčilo odhadovaný 2% růst a zároveň jde i o vyšší růst, než který Fed shledává jako tzv. neinflační (1,8 %). Vystoupení předsedy Fedu tak bude ostře sledováno právě i z důvodu jeho případného hodnocení aktuální ekonomické situace. Fed se zároveň zavázal zaměřovat se kromě inflace i na úroveň zaměstnanosti, kdy druhý z uvedených cílů je poslední dobou výrazně pod tlakem, zatímco cenová stabilita se přibližuje jen velmi pozvolna. Vzhledem k ve středu zveřejněnému zápisu z posledního zasedání Fedu je možné, že vystoupení bude pouze formálním potvrzením již známého přístupu, na druhou stranu lze očekávat i větší otevřenost ohledně výhledu pro měnovou politiku do konce roku.
Ohledně makroekonomických dat se bude naše pozornost upírat také na Spojené státy, kde budou zveřejněna další data z nemovitostního trhu. Nejprve půjde o nově vydaná stavební povolení, větší dopad na trh ale mohou mít až čísla ohledně prodejů nových domů. Trh očekává, že došlo k nárůstu prodejů z 617 tis. na 625 tis. jednotek.
Pohled zpět:
Ve čtvrtek byl zveřejněn index nákupních manažerů (PMI) dle společnosti S&P Global pro Německo, eurozónu i Spojené státy. V případě PMI ve zpracovatelském průmyslu došlo k negativnímu překvapení na všech zmíněných trzích. V Německu tak nadále převažuje silný pesimismus a hodnocení nákupních manažerů se již třetí měsíc v řadě vzdaluje od klíčové hodnoty 50 bodů. V srpnu index podle včerejších předběžných dat dosáhl hodnoty 42,1 bodů, trh přitom počítal s mírným zlepšením z 43,2 bodů v červenci na 43,5.
K negativnímu překvapení došlo i ve službách, kde situace zůstává pozitivní, hodnocení se ale zhoršilo z 52,5 bodů v červenci na 51,4 bodů v srpnu. V případě eurozóny je hodnocení mezi nákupními manažery v průmyslu o něco vyrovnanější, když dosahuje 45,6 bodů, i tak jde ale o mírný pokles (45,8 v červenci). Pozitivní zprávy z eurozóny pak přináší sektor služeb, kde podmínky vykazují zlepšení (53,3 vs 51,9 bodů v červenci). V případě Spojených států je tentokrát hodnocení podmínek v průmyslu rovněž negativním překvapením, když dosáhlo 48,0 bodů (vs 49,6 v červenci), zatímco sektor služeb vykazuje
zlepšení 55,2 vs 55,0 v červenci).
Z ekonomických dat za včerejšek ještě upozorníme na pokles spotřebitelské důvěry v eurozóně (-13,4 vs -14,0 v červenci), ale také na mírný nárůst nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA, kde zároveň ze statistik trh práce dochází k růstu prodejů existujících domů (3,95 mil. vs 3,89 mil. v červnu).
Včera také skončil čtyřdenní sjezd Demokratické strany v USA, kde Kamala Harris oficiálně přijala a potvrdila svou kandidaturu v listopadových prezidentských volbách. Ze svého ekonomického programu zmínila např. snahu o „vítězství Ameriky nad Čínou v soutěži o 21. století“, kdy restriktivní přístup k Číně je jednou z mála oblastí silnějšího průniku s republikánským kandidátem Donaldem Trumpem.
Akciové trhy v USA včera ztrácely, index S&P 500 poklesl dokonce o 0,89 %. Výkonnost trhů v Evropě byla smíšená, když německý DAX vzrostl o 0,24 %, zatímco pražský index PX odepsal 0,33 %. Koruna včera zůstala téměř beze změny, nyní se obchoduje kolem úrovně 25,07 EUR/CZK.
Autor: Vít Miklušek, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Raiffeisen Bank
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?