Ranní okénko - Co můžeme čekat z Jackson Hole?
Výhled:
Vlajkovou událostí dnešního dne by měl být projev předsedy amerického Fedu, Jerome Powella, na mezinárodním sympoziu centrálních bankéřů v Jackson Hole, který proběhne v 16 hodin. Ekonomika Spojených států vzrostla v druhém čtvrtletí anualizovaně o 2,8 %, což výrazně předčilo odhadovaný 2% růst a zároveň jde i o vyšší růst, než který Fed shledává jako tzv. neinflační (1,8 %). Vystoupení předsedy Fedu tak bude ostře sledováno právě i z důvodu jeho případného hodnocení aktuální ekonomické situace. Fed se zároveň zavázal zaměřovat se kromě inflace i na úroveň zaměstnanosti, kdy druhý z uvedených cílů je poslední dobou výrazně pod tlakem, zatímco cenová stabilita se přibližuje jen velmi pozvolna. Vzhledem k ve středu zveřejněnému zápisu z posledního zasedání Fedu je možné, že vystoupení bude pouze formálním potvrzením již známého přístupu, na druhou stranu lze očekávat i větší otevřenost ohledně výhledu pro měnovou politiku do konce roku.
Ohledně makroekonomických dat se bude naše pozornost upírat také na Spojené státy, kde budou zveřejněna další data z nemovitostního trhu. Nejprve půjde o nově vydaná stavební povolení, větší dopad na trh ale mohou mít až čísla ohledně prodejů nových domů. Trh očekává, že došlo k nárůstu prodejů z 617 tis. na 625 tis. jednotek.
Pohled zpět:
Ve čtvrtek byl zveřejněn index nákupních manažerů (PMI) dle společnosti S&P Global pro Německo, eurozónu i Spojené státy. V případě PMI ve zpracovatelském průmyslu došlo k negativnímu překvapení na všech zmíněných trzích. V Německu tak nadále převažuje silný pesimismus a hodnocení nákupních manažerů se již třetí měsíc v řadě vzdaluje od klíčové hodnoty 50 bodů. V srpnu index podle včerejších předběžných dat dosáhl hodnoty 42,1 bodů, trh přitom počítal s mírným zlepšením z 43,2 bodů v červenci na 43,5.
K negativnímu překvapení došlo i ve službách, kde situace zůstává pozitivní, hodnocení se ale zhoršilo z 52,5 bodů v červenci na 51,4 bodů v srpnu. V případě eurozóny je hodnocení mezi nákupními manažery v průmyslu o něco vyrovnanější, když dosahuje 45,6 bodů, i tak jde ale o mírný pokles (45,8 v červenci). Pozitivní zprávy z eurozóny pak přináší sektor služeb, kde podmínky vykazují zlepšení (53,3 vs 51,9 bodů v červenci). V případě Spojených států je tentokrát hodnocení podmínek v průmyslu rovněž negativním překvapením, když dosáhlo 48,0 bodů (vs 49,6 v červenci), zatímco sektor služeb vykazuje
zlepšení 55,2 vs 55,0 v červenci).
Z ekonomických dat za včerejšek ještě upozorníme na pokles spotřebitelské důvěry v eurozóně (-13,4 vs -14,0 v červenci), ale také na mírný nárůst nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA, kde zároveň ze statistik trh práce dochází k růstu prodejů existujících domů (3,95 mil. vs 3,89 mil. v červnu).
Včera také skončil čtyřdenní sjezd Demokratické strany v USA, kde Kamala Harris oficiálně přijala a potvrdila svou kandidaturu v listopadových prezidentských volbách. Ze svého ekonomického programu zmínila např. snahu o „vítězství Ameriky nad Čínou v soutěži o 21. století“, kdy restriktivní přístup k Číně je jednou z mála oblastí silnějšího průniku s republikánským kandidátem Donaldem Trumpem.
Akciové trhy v USA včera ztrácely, index S&P 500 poklesl dokonce o 0,89 %. Výkonnost trhů v Evropě byla smíšená, když německý DAX vzrostl o 0,24 %, zatímco pražský index PX odepsal 0,33 %. Koruna včera zůstala téměř beze změny, nyní se obchoduje kolem úrovně 25,07 EUR/CZK.
Autor: Vít Miklušek, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Raiffeisen Bank
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- EIA: Ropné zásoby v USA v 15. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly o 659 000 bd
- EIA: Ropné zásoby v USA ve 24. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly výrazněji
- Zvýšení daní - zvýšení daně z nemovitostí, z příjmů, DPH, zvýšení odvodů OSVČ
- Čína: Pokud USA budou chtít jednat, budeme jednat, pokud budou chtít bojovat, budeme bojovat
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2021, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziměsíční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Lidé mají pro neočekávané životní situace naspořeno méně, než by chtěli a měli mít. Obecně jsou na tom s tvorbou finanční rezervy hůře ženy než muži. Vůbec nejméně pak mají naspořeno mladí do 34 let.
- Inflace - 2018, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2019, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?