Ranní okénko - ČNB dle očekávání zvolila opatrnost, dnešek přinese report o zaměstnanosti v USA
Závěr týdne přinese důležitá data ze Spojených států, když bude zveřejněn měsíční report o zaměstnanosti, který vydává statistický úřad Ministerstva práce USA. Nejvíce sledovanou částí reportu budou zejména data z dotazníkového šetření o vývoji pracovních míst mimo zemědělský sektor. Podle odhadu tržních analytiků by měla americká ekonomika v červenci přidat na 175 tisíc nových pracovních míst, což představuje další pokles (+206 tis. v červnu, +218 tis. v květnu). Právě tento ukazatel se historicky vyznačuje vysokou korelací s vývojem reálného HDP, trh tak tato čísla bude reflektovat i v očekávání ohledně celkové ekonomické dynamiky Spojených států. Zároveň půjde o důležitý indikátor i pro americkou centrální banku, která by ve světle ochlazujícího trhu práce mohla začít s uvolňováním měnové politiky již na zářijovém zasedání. Tomu by měly nahrávat i další ukazatele v rámci zmíněného reportu, zejména půjde o míru nezaměstnanosti, kde se očekává stagnace na úrovni 4,1 %. Průměrná hodinová mzda by měla dále růst (o 0,3 % m/m), v meziročním vyjádření by ale dle tržního konsenzu mělo tempo zpomalit z 3,9 % na 3,7 %. V pozdějších odpoledních hodinách dorazí ještě data o vývoji továrních objednávek v červnu, kdy je očekáván meziměsíční propad o téměř 3 % (vs -0,5 % v květnu).
Pohled zpět:
Nejdůležitější událostí pro tuzemskou ekonomiku včera bylo měnově-politické zasedání Bankovní rady ČNB, která v souladu s naší i tržní prognózou zpomalila cyklus uvolňování měnové politiky jednohlasným rozhodnutím o snížení úrokových sazeb o 25bb. I přes shodu v analytické obci panovala na finančních trzích nejistota, když koruna posilovala před zveřejněním rozhodnutí až nad úroveň 25,50 EUR/CZK. Následně však posilovala směrem k 25,30 EUR/CZK, když navíc guvernér Aleš Michl na tiskové konferenci potvrdil opatrný přístup Bankovní rady i na následujících zasedáních a nevyloučil ani možnost úplného přerušení cyklu. Zároveň guvernér představil novou makroekonomickou prognózu ČNB, která snížila odhad ekonomického růstu v tomto roce z 1,4 % na 1,2 %, ačkoli v příštím roce by měl růst zrychlit na 2,8 %. Ohledně inflace prognóza předpokládá příznivé tempo kolem 2 % i v následujících měsících s případným mírným výkyvem výše ke konci roku, který může ovlivnit nízká srovnávací základna. Rizika pro novou prognózu hodnotí Bankovní rada jako vyrovnaná, a tak i vzhledem k velmi pozitivnímu vývoji inflace v posledních měsících stále vidíme prostor pokračování snižování sazeb na všech zbývajících zasedáních do konce roku.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5200
Dalším ekonomickým údajem včerejšího dne byl výsledek indexu nákupních manažerů (PMI), který opět přinesl zhoršení nálady v českém zpracovatelském průmyslu. Tentokrát byl propad dokonce výrazně silnější, než očekával náš i tržní odhad, který počítal jen s mírným zhoršením z červnových 45,3 na 45 indexových bodů. Červencový výsledek však spadl až na 43,8 bodů, hranice indikující expanzi se přitom nachází na 50 bodech. K horšímu výsledku přispěla především situace na hlavních exportních trzích (eurozóna, a zejména Německo), které stále nevykazují známky kýženého oživení, když v předchozím měsíci samy zaznamenaly horší hodnoty, což se projevilo v poklesu jejich objednávek v Česku. Zároveň ve zpracovatelském průmyslu dále klesá zaměstnanost a firmy se potýkají s rostoucími cenami vstupů, kde opět jde zvláště o ceny energií a surovin. Navzdory tomu však nedochází k promítání vyšších nákladů do koncových cen, firmy jsou v těsnějším konkurenčním prostředí spíše nuceny hledat zákazníky i skrze slevové akce.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5198
V neposlední řadě bylo zveřejněno i plnění státního rozpočtu, který navzdory červnovému zlepšení ke konci července opět prohloubil svůj schodek, ten již dosahuje -192,3 mld. Kč (vs -178,6 mld. Kč v červnu). Meziročně je však aktuální saldo nižší o 21,8 mld. Kč. Z pouze mírného meziročního zvýšení výdajů při vyšším růstu příjmů je patrná snaha vlády držet rozpočet na uzdě, nicméně vzhledem k poněkud zhoršujícím se vyhlídkám české ekonomiky v druhém pololetí bude nejspíše schopnost vlády dodržet schválené celoroční saldo postavena pod citelný tlak.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5199
Z USA včera dorazila data ohledně indexu PMI dle ISM, který přinesl zhoršení pesimismu mezi nákupními manažery z 48,5 bodů v červnu na 46,8 v červenci, navzdory trhem očekávanému zlepšení na 48,8 bodů.
Akciovým trhům se včera vůbec nedařilo, když slabší data v USA přinesla obavy z přechodu do recese. Americký index S&P 500 tak poklesl o 1,37 %, německý DAX zaznamenal dokonce propad o 2,30 %, pražský PX odepsal 1,10 %. Koruna po zasedání ČNB posilovala směrem k 25,3 EUR/CZK.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?