Rozpočet v ohrožení navzdory opatrným výdajům vlády
Nové pololetí započaly veřejné finance dalším prohloubením schodku státního rozpočtu, který se z červnových -178,6 mld. Kč zvýšil na -192,3 mld. Kč. Oproti minulému roku však jde o zlepšení salda o 21,8 mld. Kč, ke kterému přispělo zejména zvýšení celkových příjmů o 3,6 % při pouze mírném zvýšení výdajů (1,3 %). Vzhledem k mírně zhoršujícím se vyhlídkám růstu ekonomiky v tomto roce však bude další zvyšování tempa růstu příjmů státního rozpočtu zřejmě pod tlakem.
Pohledem na příjmovou stranu státního rozpočtu došlo ke konci července k meziročnímu zlepšení o 38,8 mld. Kč, což představuje 3,6% nárůst celkových příjmů. To bylo opět způsobeno především díky růstu daňových příjmů o 62,5 mld. Kč, kde největší podíl tvořilo pojistné na sociální zabezpečení (+35,6 mld. Kč). U DPH bylo vybráno o 3,9 % více, u spotřebních a energetických daních dokonce o 10,4 % více. Růst reálných mezd v tomto roce se dosud projevil ve zvýšení kumulativního inkasa daně z příjmů FO o 16,2 % (+13 mld. Kč) meziročně. K poklesu naopak došlo v případě inkasa daně z příjmů PO, které je meziročně nižší o 14,8 mld. Kč, avšak zvláště vzhledem k loňskému dodatečnému vyrovnání daně za rok 2022, které zvýšilo srovnávací základnu předchozího roku. Celkové dosavadní příjmy státního rozpočtu ke konci července dosahují téměř 1107 mld. Kč, což představuje 56,8 % plánovaných celoročních příjmů.
Pohledem na výdajovou stranu zatím letos dochází k mírnému meziročnímu nárůstu vládních výdajů o 16,9 mld. Kč, tedy +1,3 % (vs +2,2 mld. ke konci června). K výraznému růstu dochází z pohledu mandatorních výdajů, největší část pak tvoří výdaje na sociální dávky (+23,6 mld. Kč), z čehož důchody tvoří rovných +19 mld. Kč. K udržení jen mírného růstu celkových výdajů přispělo zejména meziroční snížení neinvestičních transferů podnikatelům o 41,4 mld Kč. Celkem tak jsou nyní běžné výdaje státu o 19,6 mld. Kč meziročně vyšší. Naopak kapitálové výdaje poklesly o -2,6 mld. Kč, když k největšímu propadu došlo snížením transferů na investice státních fondů o 15,8 mld. Kč. Investiční transfery podnikatelům jsou jen mírně vyšší (+1,4 mld. Kč). Celkové dosavadní výdaje státního rozpočtu ke konci července dosahují 1299,2 mld. Kč, což představuje 59 % plánovaných celoročních výdajů.
Po slibném červnovém výsledku se v červenci schodek státního rozpočtu opět prohloubil, ačkoli v meziročním srovnání se daří držet vládní výdaje na uzdě. Projevuje se tak opatrnost vlády s ohledem na snahu o dodržení celoročního plánovaného salda ve výši -252 mld. Kč. Horší než očekávaný výsledek české ekonomiky ve druhém čtvrtletí spolu s přetrvávajícími problémy v průmyslu, které mohou negativně ovlivnit hospodářský růst i v druhé polovině roku, však dostávají schopnost vlády dodržet schválený rozpočet pod citelný tlak.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Poslední zprávy z rubriky Státní rozpočet:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?