Rumunsko - Zdravotnictví a farmacie, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Rumunsko nadále rozšiřuje a modernizuje systém poskytování zdravotnických služeb a péče o pacienty. V zemi je v současné době více než 540 nemocnic a 160 dalších léčebných a diagnostických center, zdravotních středisek a zařízení poskytujících nemocniční služby. S více než 19 miliony obyvatel a rostoucí poptávkou po vyspělých zdravotnických službách a technologiích tak Rumunsko nabízí řadu příležitostí i pro české výrobce a dodavatele prostředků a zařízení uplatňovaných ve zdravotnictví. Národní investiční program obnovy infrastruktury nemocničních zařízení počítá v období let 2024 - 2030 s investicemi přesahujícími 2 miliardy EUR.
Přípravu implementace zmíněného národního investičního programu v hodnotě 10 miliard RON (v ekvivalentu zmíněných více než 2 miliardy EUR) zahájilo rumunské ministerstvo investic a evropských projektů již v závěru roku 2023. Výdaje na realizace jednotlivých projektů mohou dosahovat až jedné miliardy RON u krajských nemocnic s pohotovostní službou a velkých specializovaných nemocnic, dále pak 350 tisíc RON pro nemocnice s pohotovostmi ve městach a 250 tisíc RON pro menší městské nemocnice. Investice mají směřovat do kompletních staveb nových, nebo sanací a modernizací stávajících zdravotnických zařízení. Velmi častým problémem je mimo jiné i to, že specializovaná pracoviště, operační sály atp. stávajících nemocnic prostorově neodpovídají unijním požadavkům na instalace odpovídajících moderních zařízení.
Jednotlivé dotace v rámci uvedeného investičního programu budou poskytovány ústředním veřejným institucím nebo administrativně-územním celkům, které řídí a koordinují vlastní zdravotnická zařízení, krajské a městské nemocnice s pohotovostí, specializované kliniky atp. Program se může dotknout výstavby nebo sanace specializovaných pracovišť zhruba dvaceti nemocnic včetně vybavení moderními technologiemi a zařízeními. Konkrétnější podobu má například projekt výstavby specializovaných pracovišť Pohotovostního ústavu pro kardiovaskulární choroby a transplantace v Târgu Mure? s dotací přesahující 100 milionů EUR, nebo investice do výstavby Nemocnice s pohotovostí v okrese Bistri?a za zhruba 80 milionů EUR.
Vládní prioritou je také reforma a posílení systému ambulantní péče. Zaměřuje se na modernizaci přednemocniční infrastruktury včetně zhruba 2000 praxí rodinných lékařů a 200 integrovaných center pro poskytování zdravotní péče v marginalizovaných sociálních komunitách.
V kontextu výše uvedeného a rovněž s ohledem na rostoucí podíl soukromých lékařských praxí má rumunský trh se zdravotnickými prostředky, širokou škálu diagnostických zařízení a stomatologických produktů nevyjímaje, velmi dobrou perspektivu růstu a tím i možností uplatnění českých výrobců.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz