Korejská republika - Obranný a bezpečnostní sektor, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Korejský obranný rozpočet se každým rokem zvyšuje. Během posledních pěti let od roku 2018 do roku 2022 rostl jihokorejský rozpočet na obranu průměrným tempem 6,3 % ročně. V roce 2024 to bylo v přepočtu 43,6 miliardy USD, což je o 4,2 % více než v předchozím roce. Podle údajů Stockholm International Peace Research Institute z března 2024 zaujímala mezi roky 2019 - 2023 Korea v globálním měřítku 10. místo mezi exportéry obranné techniky s 2 % podílem na trhu, což představuje 12 % nárůst od předchozího hodnotícího období mezi lety 2014 - 2018. V případě dovozu této techniky patřila v tomto období zemi 9. příčka, což představuje 3,1 % podíl trhu s nárůstem o 6,5 % od minulého období. Korejské rozšiřování svých vojenských schopností a dovoz zbraní jsou spojeny s napětím v regionu v posledních letech. USA jsou hlavním dodavatelem, přičemž zabírá 72 % dovozu zbraní do Jižní Koreje. Země silně investuje do schopností úderu s dlouhým dosahem. USA dodaly Koreji dosud 40 letounů F-35A a dalších nákup dalších 20 byl podepsán v prosinci 2023.
V souladu s národní strategií obrany již několik let Jižní Korea aktivně sleduje programy modernizace sil. Nejnovější iniciativa nazvaná Defense Innovation 4.0 byla představená v březnu 2023 si klade za cíl vytvořit efektivní ozbrojené sílu schopné čelit se měnícím se bezpečnostním hrozbám a zároveň minimalizovat závislost na zahraniční obranné technologii. Důraz se klade na rozvoj domácí technologie a lokální výrobu zbraní jak komponent, tak i celých systémů. Země tak prioritizuje získávání doma vyvinutých a vyráběných obranných prostředků. Iniciativa se snaží využít nejmodernější vědu a technologii k modernizaci a posílení obranných schopností. To zahrnuje nasazení bojového systému řízeného umělou inteligencí a využití pilotovaných i bezpilotních systémů. Na strategii má vliv také klesající porodnost a zmenšující se populace, což bude mít v budoucnosti pravděpodobně vliv na snížení počtu členů ozbrojených sil.
S cílem zlepšit obranné schopnosti Koreje a podporovat obranný průmysl byla v roce 2006 založena Agentura pro akvizici obranných programů (zkr. DAPA) jako centrální správní orgán pro akvizici obranných prostředků. Plní funkci centrálního pořizování obranných prostředků, plánuje, provádí a dohlíží na nákupy zbraní, vojenského vybavení a potřeb jménem Ministerstva obrany ve všech oblastech. Organizace dále vyjednává požadavky na obranné produkty a služby, schvaluje offsetové podmínky, určuje podmínky a změny dodacích termínů nebo požadované dodávky. Kontroluje všechna oficiální jednání o ceně, transferu technologie či podílu zapojení místního průmyslu. Kontaktními body pro hlavní obranné programy jsou jednotlivé vojenské složky, včetně letectva, armády a námořnictva, nicméně tyto vojenské složky většinu vybavení a systémů nakupují prostřednictvím DAPA. Zahraniční obranní dodavatelé, kteří se chtějí účastnit vládních programů vyžadujících místní společnou výrobu nebo vývoj, často vytvářejí konsorcia s předními korejskými obrannými firmami, jako jsou Korea Aerospace Industries (KAI), Korean Air, Hanwha, LIG NEX1, Hyundai Rotem a další. Většina zahraničních dodavatelů, kteří se chtějí účastnit místních obranných zakázek a programů, spolupracuje s místními partnery, kteří mohou zahrnovat distributory či obchodní zástupce. Spolupráce s místními partnery je pro zahraniční obranné dodavatele považována za klíčovou k překonání jazykových bariér, zajištění networkingových příležitostí s klíčovými stakeholdery, získání místních informací o trhu a navigaci v administrativních a logistických výzvách spojených s procesem nákupu.
Offsetové programy byly poprvé zavedeny v Jižní Koreji v roce 1982 s cílem rozvíjet domácí letecký průmysl. Postupně se však staly důležitým prostředkem k získání klíčových technologií pro rozvoj místního obranného průmyslu. DAPA spravuje offsetovou politiku celkově, hodnocení zajišťování kvality technologií provádí Defense Agency for Technology and Quality (DTaQ), která pod DAPA spadá.
V březnu 2024 oznámila DAPA svůj „Hlavní realizační plán pro rok 2024“ jako reakci na zvýšené hrozby ze strany Severní Koreje a narůstající konkurenci v globálním obranném průmyslu. Podporován novým obranným rozpočtem Jižní Koreje na rok 2024 a přidruženým pětiletým finančním plánem, má za cíl posílit vojenské schopnosti, aby podpořil obranný program Korejských ozbrojených sil „tří os“ zahrnující preemptivní raketové útoky, protivzdušnou a raketovou obranu i pozemní operace. DAPA plánuje v roce 2024 alokovat na tento program v přepočtu 5,27 miliard USD, což představuje 12% nárůst oproti roku 2023. Mezi klíčové iniciativy patří stavba raketových torpédoborců Sejong Daewang (KDX-3), vývoj nových ponorek KSS-III a systému obrany proti nízkému letu (LAMD). Kromě toho v rámci plánu DAPA posune 57 projektů a investuje 1,7 miliard USD do výzkumu a vývoje obranných technologií v roce 2024, a to včetně 476 milionů USD do strategických technologií, jako jsou umělá inteligence, bezpilotní systémy, kvantové technologie a kybernetika, s cílem zvýšit financování pro vývoj strategických technologií na 2,4 miliardy USD do roku 2027.
Vzhledem k důrazu, který Korea klade rovněž na civilní ochranu v souvislosti s krizovými situacemi se příležitosti naskýtají také ve vybavení pro bezpečnostní a záchranné složky - od ochranných obleků po slaňovací vybavení.
Významné akce v tomto sektoru: Seoul International Aerospace and Defense Exhibition (ADEX), KADEX, Defense Expo Korea (DX-Korea), International Fire & Safety Expo Korea, International Maritime Defense Industry Exhibition (MADEX)
Příležitosti pro české firmy se tak skýtají zejména v: palných zbraních, radarových systémech, spolupráci s korejskou stranou na bázi společného vývoje nových technologií, zahraniční spolupráci na třetích trzích nebo zapojení jako subdodavatel, vybavení pro bezpečnostní a záchranné složky
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Podnikání v České republice
- innogy Česká republika a. s. - cena plynu, ceník plynu 2020
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets