Katar - Zemědělství a potravinářství, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Země dlouhodobě dováží drtivou většinu potravin, stále existuje potenciál na rozšíření jejich sortimentu. Blokáda Kataru umocněná pandemií koronaviru zvýšila tlak na potravinovou soběstačnost základních potravin a otevřela prostor pro dodávky zemědělských technologií a zavádění inovativních postupů. První národní strategie pro potravinovou bezpečnost byla představena na období 2018-2023, nyní probíhají práce na druhé strategii na období 2023-2030. Cílem je další zvyšování domácí produkce potravin, posilování mezinárodních obchodních vazeb a péče o strategické rezervy.
Zemědělská produkce se v Kataru za posledních pět let zdvojnásobila. Domácí produkce v mlékárenství dosáhla 105 % stanoveného cíle. Mlékárenský gigant Balanda začal své produkty i vyvážet. Díky skleníkovým farmám a high-tech zavlažovacím systémům dokáže Katar uspokojit 46 % své potřeby zeleniny z domácích zdrojů. Katar hodlá domácí produkci zeleniny nadále zvyšovat. Význam potravinové bezpečnosti a dostatečného zásobení pitnou vodou zesílil zejména vlivem čtyřleté blokády a volatility dodávek v rámci globálních řetězců. Katarská vláda si uvědomuje možné hrozby na straně nabídky, vlivem klimatických změn a hrozeb v regionu a vlivem narůstající spotřeby na straně poptávky. Potravinová nezávislost zůstává pro Katar klíčovou prioritou.
Mezi prioritní iniciativy patří strategie potravinového zabezpečení; vytvoření strategických rezerv; mezinárodní obchod a logistika; domácí soběstačnost. Katar plánuje v případě kritických komodit své obchodní partnery geograficky diverzifikovat za účelem snížení rizik na straně vnějších faktorů. Zamýšlí zajistit si tři až pět partnerů na každou kritickou komoditu. Hodlá proaktivně zavést pohotovostní plány k omezení dopadu šoků v zahraničním obchodě nebo vlivem jiných exogenních hrozeb; hodlá rozšířit a zlepšit své výrobní kapacity v oblasti červeného masa (vybudovat výkrmny a chovné farmy pro ovce a kozy) a v oblasti rybářství (rybí farmy). Chce si udržet vytvořenou produkci čerstvého mléka a drůbeže na 100 % soběstačnosti; efektivně řídit a flexibilně přesměrovat případné přebytečné kapacity k jiným účelům (přesun přebytku drůbeže do oblasti produkce vajec). Plánuje zvýšit produkci zeleniny založením hydroponického skleníkového seskupení k dosažení 70 % soběstačnosti pěstováním skleníkové zeleniny (např. rajčat, paprik, okurek, tykví, salátů). Hodlá snížit produkci krmiva na bázi čerpání podzemní vody.
Katar chce více zapojit soukromý sektor v oblasti skladování široké škály produktů, které budou působit jako krátkodobý nárazník proti šokům. Plánuje optimalizovat využití vodních zdrojů v zemědělství. Chce zavést integrovaný program využití přebytečných potravin, včetně sběru a zpracování a alternativního využití organického odpadu. Dále zefektivnit domácí model uvádění produktů na trh, aby byla zajištěna transparentnost při stanovování cen, dále chce pomáhat zemědělcům při zlepšování jejich produktivity a kvality produkce. V neposlední řadě hodlá optimalizovat a zjednodušit správu potravinových standardů v Kataru, sledovat bezpečnost potravin v zemi a efektivněji dohlížet na certifikaci kvality.
Perspektivy pro české firmy existují například v možných dodávkách potravin, jako jsou trvanlivé potraviny, mražená zelenina, dětská výživa, nápoje, čokoláda a jiné cukrovinky, produkty zdravé výživy, potravinové doplňky (omáčky, dochucovací přípravky) atp. Cesta na katarský trh s potravinami vede zejména prostřednictvím velkých dodavatelských firem jako například Hassad Food. Vzhledem k omezené rozloze zemědělské půdy a náročným klimatickým podmínkám bude budování vlastních produkčních kapacit v Kataru vyžadovat nejmodernější inovativní výrobní postupy s akcentem na energetické úspory a udržitelnost, např. automatizované hydroponické a aquaponické technologie. Katar je do těchto technologií ochoten investovat nemalé částky.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
- CHF, švýcarský frank - převod měn na CZK, českou korunu
- IDR, indonéská rupie - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Čínský AI start-up drtí americkou konkurenci, akcie se propadají
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Po měsících poklesů přišel růst: Co stojí za prudkým růstem cen kukuřice?
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Miroslav Novák, AKCENTA