Ázerbajdžán - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Potenciální kapacita výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů je enormní. Země ji nedokáže při své aktuální spotřebě využít, zbývá tedy její export nebo její využití k elektrolýze nutné pro výrobu zeleného vodíku. Země tak aspiruje na pozici regionálního lídra a spolehlivého dodavatele vodíku do EU. Ázerbájdžán bude schopen nákladově efektivně přepravovat vodík (až 10–15 % z celkového objemu čerpaného plynu) po stávajících trasách plynovodů do Evropy, s přihlédnutím k plánovanému rozšíření jejich propustnosti. Do projektů spojených s výzkumem, výrobou a distribucí zeleného vodíku Ázerbájdžán společně se zahraničními partnery plánuje investovat 20 mil. USD.
V rámci postkonfliktní rekonstrukce je plánována masivní výstavba. Její stavební a infrastrukturní návrhy jsou postaveny na konceptu Smart Cities a připravovaná Zóna zelené energie by měla být následně replikovatelná do dalších regionů země. Důraz je kladen na vysokou energetickou efektivitu staveb včetně využívání obnovitelných zdrojů energie, ekologických řešení i dostatečné pokrytí pitnou vodou.
Historické sucho Ázerbájdžán nutí začít efektivněji využívat vodu. Země projevuje zájem o spolupráci při účinném využívání vody pitné i pro zavlažování. Prioritou je vývoj a výzkum ve spolupráci s akademickými a R&D centry specializujícími se na předávání zkušeností v oblasti efektivního využívání vody, zúrodňování půd či zalesňování. Pro představení technologií a možností jsou velice oblíbenou metodou projekty malého rozsahu a twinning. Zodpovědnou institucí je Státní agentura pro vodní zdroje.
Vláda projevila zájem o investice do školících center kyberbezpečnosti vedených zahraničními subjekty. V srpnu 2023 navíc oznámila svou první pětiletou strategii informační bezpečnosti a strategii kybernetické bezpečnosti na období 2023–2027.
Centrum pro analýzu a koordinaci 4. průmyslové revoluce projevuje zájem o spolupráci se zahraničními partnery. Česká republika je mezi zájmovými státy. Potenciál skýtá přenos know-how či twinningové projekty nebo spolupráce při přijímání technologií 4. průmyslové revoluce.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz