Spojené státy americké - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Věda, technologie a inovace tvoří základní pilíře americké ekonomiky. Zároveň jsou klíčovými hráči v moderní společnosti a při mezinárodním ekonomickém rozvoji. Aktuálně se velká pozornost věnuje oblastem udržitelnosti a technologiím souvisejícím s obnovitelnou energií, které představují atraktivní témata a investiční příležitosti. Stejně jako v ostatních sektorech, i zde hraje zásadní roli výzkum a vývoj spojený s umělou inteligencí. V oblasti vzdělávání v USA dochází k rostoucí integraci technologií a „chytrých“ nástrojů, přičemž výukové aplikace a platformy, které umožňují personalizaci učení, získávají na popularitě.
Výzkum, vývoj a inovace
V roce 2021 vzrostly výdaje na výzkum a vývoj ve Spojených státech o 72 miliard dolarů na celkových 789 miliard dolarů, pro rok 2022 ukazují statistiky další zvýšení na více než 886 miliard dolarů. Rozpočet na rok 2023 pak počítal dokonce s částkou 110,9 miliard dolarů na základní a aplikovaný výzkum, což je o 24,8 miliard dolarů (29 %) více než v roce 2021, jelikož takový výzkum je ověřeným zdrojem nových poznatků, které pohánějí tvorbu pracovních míst a dlouhodobý ekonomický růst a mohou přispět k společné prosperitě. Tento nárůst se odráží ve všech sektorech – podnikání, vysokoškolské vzdělávání, federální vláda, neziskové organizace a další. Proto není překvapením, že vláda USA a soukromý sektor zvyšují své investice. Federální vláda zvýšila financování výzkumu a vývoje v oblastech jako zdravotnictví, energetika a obrana, zatímco soukromý sektor investuje značné prostředky do výzkumu a vývoje, aby si udržel konkurenceschopnost. Dochází k posílení zaměření na vznikající technologie, jako jsou umělá inteligence, kvantové výpočty a biotechnologie, které mají potenciál transformovat průmyslová odvětví a vytvářet nové příležitosti pro růst. Spolupráce mezi průmyslem a akademickou obcí se prohlubuje, jelikož se společnosti snaží využít odbornosti výzkumných pracovníků a univerzity se snaží komercializovat svůj výzkum. Tato spolupráce podněcuje inovace a pomáhá uvádět na trh nové produkty a služby. Stejně jako v jiných sektorech se klade větší důraz na udržitelnost, což vede společnosti a vládní agentury k vyvíjení technologií, které jsou šetrné k životnímu prostředí a snižují emise uhlíku. Zahrnuje to výzkum obnovitelné energie, skladování energie a dalších udržitelných technologií. Dalším trendem je větší využívání datové analýzy, která se stává klíčovou v oblastech jako zdravotnictví, finance a doprava, kde výzkumníci analyzují velké množství dat, aby identifikovali vzorce. Zajímavou oblastí inovací je také 3D tisk, kde jsou USA průkopníkem, což má potenciál revolucionizovat výrobu a umožňuje tvorbu složitých a přizpůsobených produktů. Všechny tyto trendy ve výzkumu a vývoji v USA pravděpodobně budou v příštích letech pokračovat a budou pohánět inovace a ekonomický růst v USA i na celém světě.
Tento sektor má obrovský investiční potenciál, přičemž jednou z oblastí, které by se mělo věnovat zvýšená pozornost, jsou biotechnologie. Tyto mohou transformovat zdravotní péči a zlepšit životy lidí po celém světě, což představuje významnou investiční příležitost pro společnosti, které vyvíjejí inovativní terapie, jako jsou editace genů, buněčná terapie a imunoterapie. Další klíčovou oblastí jsou udržitelné technologie, kde je klíčem k úspěchu efektivní výzkum a rychlá komercializace. Tento směr výzkumu má velký význam nejen pro ekologii, ale i pro ekonomický růst a udržení konkurenceschopnosti na globálním trhu.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?