Rada EU projednala letošní specifická doporučení pro jednotlivé státy včetně Česka
V úterý 16. července projednali ministři financí a ministři práce a sociálních věcí členských států EU letošní specifická doporučení pro členské státy EU (tzv. Country Specific Recommendations, CSRs). Jednání o těchto doporučeních proběhly na příslušných formacích Rady EU, konkrétně na jednání Rady pro hospodářské a finanční věci (ECOFIN) a Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO).
Návrhy těchto letošních doporučení představila Evropská komise v červnu letošního roku v rámci tzv. jarního balíčku dokumentů evropského semestru. Členské státy tak měly možnost se s navrhovanými doporučeními obeznámit a projednat je na pracovní úrovni a posléze na jednání Rad ECOFIN a EPSCO.
Příprava a následné schvalování specifických doporučení probíhá každoročně v rámci cyklu koordinace hospodářských politik EU – evropského semestru. Letošní návrhy specifických doporučení se zaměřují na tři tematické oblasti: fiskální politiku a fiskálně strukturální reformy, provádění plánů pro oživení a odolnost (v případě ČR Národního plánu obnovy) a programů politiky soudržnosti a další doporučení týkající se zlepšení konkurenceschopnosti.
Letošní doporučení reflektují mimo jiné i změny v rámci reformy správy ekonomických záležitostí EU. V rámci té členské státy v letošním roce připravovaly naposled své Národní programy reforem a Konvergenční programy, které do budoucna nahradí tzv. střednědobé fiskálně strukturální plány. Tyto plány mají v sobě zahrnovat kromě informací o klíčových reformách a investicích i věrohodný scénář skutečného růstu HDP a předpoklady dalších klíčových makroekonomických proměnných na období od 4 do 7 let.
Pro Českou republiku navrhla Evropská komise pro letošní rok následující doporučení:
Doporučení č. 1:
Včas předložit střednědobý fiskálně-strukturální plán. V souladu s požadavky reformovaného Paktu o stabilitě a růstu omezit růst čistých výdajů v roce 2025 na míru, která je v souladu se zachováním schodku veřejných financí pod referenční hodnotou 3 % HDP stanovenou ve Smlouvě a udržením veřejného dluhu na obezřetné úrovni ve střednědobém horizontu. Přijmout opatření k zajištění dlouhodobé fiskální udržitelnosti důchodového systému. Omezit faktory v oblasti daní a dávek, které odrazují rodiče od návratu do zaměstnání, s cílem podpořit vyšší účast žen na trhu práce. Zlepšit pobídky, které motivují osoby v předdůchodovém věku, aby dále pracovaly. Podniknout kroky ke zvýšení příjmů z periodických daní z nemovitostí.
Doporučení č. 2:
Posílit správní kapacitu pro správu plánu pro oživení a odolnost, urychlit investice a udržet dynamiku provádění reforem. Řešit vznikající zpoždění a tím umožnit průběžnou, rychlou a účinnou realizaci plánu pro oživení a odolnost, včetně kapitoly REPowerEU, která zajistí dokončení reforem a investic do srpna 2026. Urychlit provádění programů v rámci politiky soudržnosti. V souvislosti s přezkumem v polovině období se nadále zaměřovat na dohodnuté priority, přijmout opatření k lepší mobilizaci zdrojů soukromého sektoru, mimo jiné využíváním inovativních finančních nástrojů a zároveň zvážit příležitosti pro zvýšení konkurenceschopnosti, které nabízí Platforma strategických technologií pro Evropu.
Doporučení č. 3:
Posílit schopnost české veřejné správy přilákat, udržet si a rozvíjet talenty, zejména pokud jde o analytické, manažerské a IT dovednosti. Omezit departmentalismus a posílit strategické řídicí kapacity, aby se zlepšila soudržnost napříč politikami. Podporovat spolupráci mezi obecními správami, mimo jiné poskytováním podpory na budování správních kapacit se zaměřením na strukturálně postižené regiony.
Doporučení č. 4:
Podpořit inovace zlepšením transferu technologií z akademické obce do podniků, podporou vytváření odštěpených společností a začínajících podniků a zvýšením účasti na terciárním vzdělávání. Posílit konkurenceschopnost ekonomiky řešením nesouladu mezi nabízenými a požadovanými dovednostmi, zjednodušením uznávání zahraničních kvalifikací a zvýšením účasti nedostatečně zastoupených skupin.
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Rada EU pod českým vedením schválila letošní specifická doporučení pro členské státy EU
- Novinky z Bruselu: Rada GAC k rozpočtu EU, příprava červnové Evropské rady a posilování právního státu v rámci Unie
- Zpráva o právním státu 2022: Komise vydává konkrétní doporučení pro jednotlivé členské státy
- Seznam specifických teritorií a zámořských území členských států EU/EHP - Česká národní banka
- Bezpečnostní rada státu projednala Akční plán k Auditu národní bezpečnosti a udělila ceny za významný přínos v oblasti bezpečnostní politiky
- Bezpečnostní rada státu projednala Koncepci rozvoje letištní sítě pro potřeby zajišťování obrany České republiky
- Bezpečnostní rada státu projednala další opatření v souvislosti se šířením koronaviru
- EU chce schvalovat rozpočty jednotlivých států ještě před národními parlamenty (12.5.2010)
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?