Předčasný důchod od října 2024: Od 1. 10. 2024 se zvyšuje požadovaná doba pojištění z 35 na 40 let
Pokud podáte žádost o předčasný důchod po 1. říjnu 2024, budete potřebovat pro jeho přiznání o 5 let delší dobu platby sociálního pojištění než doposud. Předčasný důchod vám bude od října přiznán, jestliže je vaše doba pojištění min. 40 let (dosud min. 35 let) a zároveň splňujete podmínku věku, tedy že je vám maximálně o 3 roky méně, než je řádný důchodový věk.
Za den vzniku nároku na důchod se považuje den, od něhož je důchod přiznán. Předčasný důchod dostanete nejdříve ode dne, kdy o něj požádáte – nemůžete ho dostat zpětně.
Zvažujete-li odejít do předčasného důchodu, zjistěte si, zda máte na předčasný důchod věk (například na naší Kalkulačce) a také kolik máte odpracovaných let a náhradních dob pojištění. To nejlépe zjistíte v Informativní důchodové aplikaci ČSSZ. Pokud je vaše doba pojištění delší než 40 let, můžete do předčasného důchodu v klidu kdykoliv odejít. Jestli ale tolik let nemáte a v dohledné době je nezískáte, můžete nárok na předčasný důchod od října ztratit. Pokud jste tedy získali minimálně 35 let pojištění, ale méně než 40 let, můžete požádat o předčasný důchod tak, abyste datum přiznání měli nejpozději 30. září 2024.
Předčasný důchod je vždy nižší než řádný starobní důchod. Za každých započatých 90 dní předčasnosti se procentní výměra předčasného důchodu krátí o 1,5 % výpočtového základu. Čím dříve jdete do důchodu, tím nižší důchod dostanete. Více podrobností o předčasných důchodech si můžete přečíst ZDE. Pro orientační výpočet výše předčasného důchodu a také rozdíl mezi předčasným a řádným důchodem si můžete spočítat na naší Kalkulačce předčasného důchodu od 1.10.2024.
Zdroj kalkulačky: Kurzy.cz, Licence CC-BY (uveďte autora)
Pro předčasné důchody platí, že jsou přiznány doživotně, tj. ani dosažením řádného důchodového věku se výše důchodu nezmění. Předčasné důchody přiznané po 1. 10. 2023 se také valorizují pouze v základní části důchodu; procentní část důchodu se až do dosažení řádného důchodového věku nevalorizuje. Jak se budou důchody v lednu 2025 valorizovat.
Reforma důchodů: výhodnější předčasný důchod při 45 letech pojištění
Během léta letošního roku se budou projednávat další změny v důchodech, které mohou vaše rozhodování o předčasném důchodu ovlivnit. Jednou ze změn mají být výhodnější předčasné důchody pro dlouhodobě pracující.
Plánuje se, že od roku 2026 by pro ty, kteří získali minimálně 45 let pojištění, platila mírnější penalizace předčasných důchodů - za každých 90 dnů předčasnosti by se krátilo 0,75 % výpočtového základu místo standardních 1,5 %. Návrh ale počítá s tím, že se do požadované doby pojištění budou zohledňovat pouze doby, kdy je odváděno sociální pojištění a fyzicky aktivní náhradní doby, jako je péče o děti, vojenská služba nebo péče o závislou osobu. Do celkové doby pojištění se tedy nemá počítat např. období v evidenci uchazečů o zaměstnání, pobírání dávek nemocenského pojištění po skončení zaměstnání, ani doba studia na střední škole po dosažení věku 18 let a studium na vysoké škole.
Reforma důchodů: dřívější důchod pro náročné profese
Možnost předčasného odchodu do důchodu bez jeho snižování mají aktuálně horníci, zdravotničtí záchranáři a podnikoví hasiči.
Postupně, od roku 2025, by měly mít možnost odcházet do důchodu předčasně i další profese, aniž by se jim dřívější odchod projevil na výši penze. Primárně se má jednat o pracovníky vykonávající náročnou práci ze 4. kategorie (vysoké riziko ohrožení zdraví) a některé profese z 3. kategorie.
Za 2.200 odpracovaných směn v rizikovém prostředí by pracovníci mohli odejít do důchodu o 15 měsíců dříve, za 4.400 směn o 30 měsíců a za každých dalších 74 směn o jeden další měsíc. Maximálně by mohli odejít do důchodu o 60 měsíců dříve.
K dřívějším odchodům má však docházet postupně, i vzhledem k tomu, že v současnosti mají zaměstnavatelé povinnost archivovat údaje o odpracovaných směnách jen deset let.
Další změny v důchodech, které se budou letos projednávat a některé z nich mají platit již od roku 2025 nebo 2026 najdete zde - Přehled změn v důchodech. Jedná se například o změnu v důchodovém věku, zpomalení růstu nově přiznaných důchodů postupnou úpravou parametrů nebo vyjmutí výchovného z valorizace důchodů.
Závěrem si ještě připomeňme, že skupinou poslanců hnutí ANO byla podána k Ústavní soudu stížnost, která napadá změny předčasných důchodů účinné od 1. 10. 2023. O této stížnosti nebylo dosud rozhodnuto.
Převážně se zabývá tématy důchodů, dávek a příspěvků. Věnuje se také situaci dlužníků v případě exekuce a insolvence. V Kurzy.cz působí od roku 2019.
Poslední zprávy z rubriky Důchody a penzijní:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select