Přebytek obchodní bilance již na úrovni loňska
Bilance zahraničního obchodu za prvních pět měsíců dosáhla již vyššího salda než za celý loňský rok. Oproti předchozím měsícům květnový výsledek skončil pod odhadem trhu (+28,4 mld. Kč), když vývoz překonal dovoz o 13,6 mld. Kč.
V meziročním srovnání nejvíce přispěl k pozitivnímu saldu obchod s elektrickými zařízeními, kde díky zlepšení bilance o 6,4 mld. Kč došlo k přechodu z pasiv do aktiv. Podobným tempem jako v dubnu (-4,5 mld. Kč) se snížil deficit obchodu s ropou a zemním plynem, v květnu přesně o 4 mld. Kč. Tradičně příznivý vliv měl i obchod s motorovými vozidly, jehož kladné saldo vzrostlo o 2,7 mld. Kč. Na druhé straně nepříznivý vliv na obchodní bilanci měl zejména vyšší deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (-5,2 mld. Kč). Opět se navýšil schodek obchodu s rafinovanými ropnými produkty (-4,1 mld. Kč). Následuje obchod se základními kovy, jehož záporné saldo ve srovnání se stejným obdobím minulého roku se zvýšilo o 1,8 mld. Kč. V případě posledně jmenovaného se navíc může schodek dále prohlubovat, jelikož firmy v rámci reportu indexu nákupních manažerů (PMI) uvádějí rostoucí cenové tlaky v potravinách, a právě u základních kovů. To může mít negativní konsekvence na výkon celého českého průmyslu, který je charakteristický kromě vysoké energetické náročnosti také orientací na tzv. těžký průmysl.
Vývoz byl meziročně vyšší o 1,2 % a dosáhl výše 388,4 mld. Kč, zatímco hodnota dovozeného zboží zůstala oproti minulému roku takřka nezměněna (374,8 mld. Kč). V meziměsíčním srovnání po sezónním očištění ovšem vývoz (-3,2 %) i dovoz (-2,1 %) poklesly. Přebytek obchodní bilance se státy EU se meziročně zvýšil o více než 2 mld. Kč a naopak deficit obchodu se státy mimo EU se snížil o necelé 2 mld. Kč.
Bilance zahraničního obchodu skončila ve všech pěti měsících letošního roku s kladným saldem, v květnu konkrétně ve výši 13,6 mld. Kč. Za pouhých pět měsíců již překonala úroveň celého minulého roku. Očekáváme, že kladná salda obchodní bilance budou následovat i v dalších měsících, kdy by zahraniční poptávka mohla postupně získávat na síle. Dosud byla spíše slabšího charakteru, což limitovalo zejména české exportéry. Rizikem této prognózy je pomalejší než předpokládaný růst v zahraničí a další geopolitický vývoj, kdy kromě Blízkého východu a prezidentských voleb v USA budeme pozorně sledovat další směřování Francie po parlamentních volbách, které s vysokou pravděpodobností vyhrála levicová Nová lidová fronta.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?