Ranní zprávy 02.07.2024: Státní rozpočet skončil v červnu, tedy na konci prvního pololetí, ve schodku 178,6 miliardy korun
Klíčové události
- Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru se podle finálního červnového údaje zastavil na úrovni 45,8 bodu.
- Německo: Index PMI ve výrobním sektoru měl na konci června hodnotu 43,5 bodu. Index spotřebitelských cen v témže měsíci meziročně stoupl o 2,2 procenta. Co se týče srovnání s květnem, zde statistici evidují 0,1procentní nárůst.
- ČR: Index PMI ve výrobním sektoru klesl na konci června na hodnotu 45,3 bodu. Státní rozpočet skončil v červnu, tedy na konci prvního pololetí, ve schodku 178,6 miliardy korun a byl tak nejnižší za posledních pět let.
- Maďarsko: Index PMI ve výrobním sektoru měl s koncem června hodnotu 49,4 bodu.
- Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru se na konci června zastavil na hladině rovných 45 bodů.
- USA: Zdejší index PMI ve výrobním sektoru stoupl dle finálního červnového údaje na úroveň 51,6 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
- EURCZK: České koruně se vstup do nového obchodního týdne nového měsíce vůbec nevydařil. Na měnovém páru s eurem až na výjimky po celý den ztrácela, což vyústilo v situaci, kdy se jedno euro prodávalo v kurzu 25,11 CZK/EUR.
- USDCZK & PLNCZK: Velice podobně si tuzemská měna počínala rovněž na devizovém trhu s americkým dolarem. I zde tu a tam nějaký dílčí zisk sice zaznamenala, dolar jich měl nicméně víc, a tak posílil o 12 haléřů k úrovni 23,40 CZK/USD. A nezdar přišel také na páru s polským zlotým. Z ranního kurzu 5,81 CZK/PLN se na konci obchodování stalo takřka 5,83 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Jak si v průběhu včerejška vedly ostatní regionální měny? Maďarský forint na rozdíl od české koruny relativně dobře. A zásluhu na tom měly zejména úvodní obchodní hodiny, během kterých značně posílil, takže ani následné dílčí ztráty jeho triumf již nepřekazily. Výsledkem byl kurz 394,5 HUF/EUR. To v případě polského zlotého a eura došlo nakonec na remízu. Ještě dopoledne sice jasně vyhrával zlotý, jenž si polepšil na úroveň 4,296 PLN/EUR, vzápětí se však chopilo iniciativy euro, které vrátilo kurz na původní hodnotu 4,309 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se během včerejška pomyslné misky vah přehupovaly každou chvíli na jinou stranu. Chvíli udávalo iniciativu euru, pak zase dolar. Nakonec ale zvítězil právě dolar, který upevnil svoji pozici k hladině 1,073 USD/EUR.
Očekávaná data a události
- Eurozóna: Míra nezaměstnanosti (květen), index spotřebitelských cen (červen), projev šéfky Evropské centrální banky Christine Lagardeové.
- USA: Projev šéfa Fedu Jeroma Powella, počet volných pracovních míst (květen).
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 46 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcenta.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?