Bývalý guvernér ČNB Singer: Ekonomika zůstává neochlazená především v oblasti zaměstnanosti
Česká ekonomika je ekonomikou stále neochlazenou. Platí to především pro oblast zaměstnanosti, která je nad svým potenciálem. Inflační očekávání se však zdají ukotvená, jinak bychom viděli mnohem bouřlivější vývoj mezd. U inflace z mého pohledu platí, že při hodnotách nižších než tři procenta jsou úroky začínající pětkou stále dost vysoké. Čeká nás další snižování sazeb, řekl v rozhovoru pro Roklen24 bývalý guvernér České národní banky a současný hlavní ekonom Generali CEE Miroslav Singer. Doplnil, že s ohledem na oslabení koruny v posledním týdnu by při rozhodování o červnové úpravě sazeb přemýšlel o tom, zda úroky snížit o 50, nebo o 25 bodů.
Úroky by se letos podle Singera neměly dostat na úroveň čtyř procent. Tam, resp. pod tuto hranici, se podíváme až v příštím roce. Nedávné posílení koruny souviselo s představou až příliš restriktivní měnové politiky ČNB ve srovnání s tím, co trh původně očekával. Pokud bankovní rada na červnovém zasedání sníží sazby o dalších padesát bodů, mohlo by to korunu mírně oslabit. Debata o neutrální úrokové sazbě bývalého guvernéra ČNB nikdy výrazně nezajímala. „Myslím si, že ve skutečnosti se ode mě jako od tvůrce měnové politiky nečeká, že budu debatovat nepozorovatelnou proměnnou, ale že udělám krok správným směrem, jak má být udělaný, případně koriguji chybu, kterou jsem udělal minule. Pro úvahu o měnové politice, o praktickém provádění, je neutrální sazba koncept nepříliš hodnotný. Má smysl spíše pro dlouhodobé investory, kteří přemýšlejí o tom, kolik je vlastně ten správný úrok, který mají dostat za své peníze,“ uvedl Miroslav Singer.
Video rozhovor byl natočen v pondělí 17. června, tedy v době před oslabením koruny. V návaznosti na to Miroslav Singer doplnil, že by tento kurzový pohyb považoval za důvod k mnohem většímu zvážení, zda úroky nakonec nesnížit o 25 bodů oproti uvedeným 50.
Miroslav Singer po ukončení studia na Vysoké škole ekonomické (obor matematické metody v ekonomii v Praze), pokračoval na doktorandském studiu University of Pittsburgh, kde v roce 1995 obhájil svou disertaci a získal titul Ph.D. Během let 1991-1995 pracoval jako výzkumník a přednášející, později jako zástupce ředitele pro výzkum v Národohospodářském ústavu AV ČR a v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy. Od roku 1995 zastával významné manažerské posty ve finanční a průmyslové skupině Expandia, kde byl také v letech 2000 a 2001 ředitelem společnosti Expandia Holding. V roce 2001 nastoupil jako ředitel do společnosti PricewaterhouseCoopers ČR a setrval v ní až do roku 2005.
V letech 2005 až 2010 byl členem bankovní rady a viceguvernérem České národní banky. Od roku 2010 do 2016 působil jako guvernér České národní banky. V lednu 2017 byl jmenován do funkce ředitele institucionálních vztahů a hlavního ekonoma Generali CEE Holding. Od ledna 2018 je rovněž členem výkonného výboru. Působí také jako předseda dozorčí rady Generali České pojišťovny a Generali Poisťovňa na Slovensku. Vedle toho je také místopředseda dozorčí rady MONETA Money Bank. Přednáší na Vysoké škole ekonomické. Miroslav Singer získal mnoho prestižních ocenění, mezi něž například patří „Guvernér centrální banky v Evropě“ pro rok 2014.
Zdroj: Roklen, Global Investment Summit 2023
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.