Přístroj s názvem BIMEO PRO při rehabilitaci zapojuje postiženou horní končetinu do opakovaných vzorců, čímž podporuje vývoj změn v mozku. Ten je klíčový pro obnovu poškozené funkčnosti. „Při pohybu jsou přenášena data skrz bezdrátové senzory na paži a zápěstí pacienta a také na samotném zařízení do počítače. Tam se ukládají a následně vyhodnocují. Zaznamenávají se tak jednotlivé pokroky pacienta během terapie,“ řekla ergoterapeutka písecké nemocnice Zdeňka Hroudová.
Přístroj nabízí několik cvičebních programů, které pomáhají hodnotit pohybové schopnosti pacienta. Lze je kombinovat nebo využít v rámci samostatného cvičení. Systém přitom umožňuje každý program individuálně přizpůsobit pacientovi, ať už v rychlosti pohybu, jeho rozsahu a směru, v celkovém čase nebo obtížnosti. Je určen ke cvičení jednou rukou i oběma. Konkrétní pohyb řídí i zpestřuje virtuální realita, kterou pacient sleduje na monitoru. Systém k ní nabízí nejrůznější scénáře v podobě simulace běžných aktivit nebo her.
BIMEO PRO slouží k rehabilitaci horní končetiny při onemocněních nervové soustavy, po úrazech, operacích nebo například při bolestivých stavech. Cvičit s ním mohou pacienti všech věkových kategorií. „O tom, zda bude využit v konkrétním případě, rozhodují terapeuti. Na základě vyšetření určí, zda je pro pacienta vhodný a přispěje u něj k efektivní terapii,“ dodal primář Oddělení akutní rehabilitace Nemocnice Písek Jiří Kruliš.