Bratři Matyáš a Martin Kuchařovi, zdroj: BTC Prague
Pokusy o vytvoření druhého nebo lepšího bitcoinu selhávají. Je to dobře, ukazují mu tak slepé uličky, kterými se nemá vydávat. Pro někoho může být bitcoin nudný. Je to jeho vlastnost, nikoliv chyba. Na svou největší slávu se nejznámější kryptoměna teprve chystá. Obchodníci by měli sledovat jeho cykličnost, s nástupem bicoinových ETF je ve hře i supply-squeez, řekl v rozhovoru pro Roklen24 zakladatel největší evropské bitcoinové konference BTC Prague Martin Kuchař. Jak daleko se posunula adopce bitcoinu v běžném světě? A co nás čeká na letošním ročníku BTC Prague?
Martine, naposledy jsme spolu dělali rozhovor v květnu 2022 (odkaz zde). Tehdy jsi se vrátil z konference Bitcoin 2022, která se konala v Miami. Co se u tebe od té doby změnilo?
Neskutečně to letí. Bitcoin 2022 v Miami byla asi největší bitcoinová akce na světě vůbec, a já byl tehdy plný dojmů. Bavili jsme se o naší konferenci ChainCamp, se kterou jsme se stěhovali do nejprestižnější konferenčních prostor v Moravskoslezském kraji – multifunkční haly GONG. Za ty dva roky se nám z ChainCampu podařilo udělat největší neanglicky mluvící konferenci na světě. Sami jsme to netušili, ale řekl nám to tehdy Alex Pilař (přední český odborník na kryptoměny, pozn. redakce), jestli vlastně víme, čeho jsme dosáhli. Je to poměrně unikát, protože se bavíme o akci jen o bitcoinu, jen v českém jazyce, a ještě v Ostravě, a přijelo na ní tehdy přes 2000 návštěvníků. Toho úspěchu si všimli další firmy, speakeři a partneři ze zahraničí, a my se proto rozhodli, že uděláme ještě jeden event, kterým je BTC Prague – největší evropská konference vůbec. Loni to klaplo a v Letňanech jsme přivítali 6500 návštěvníků a 80 firem se stánky. Sám si vlastně říkám, že se toho změnilo dost, vražedné tempo.
Jak se za poslední dva roky změnil krypto svět? Co byly podle tebe hlavní trendy? Pozitivní i negativní.
Tohle je zvláštně dvojsečná otázka, protože se změnil moc a vlastně vůbec. Bitcoin se výrazně nemění, alespoň ne z pohledu běžných koncových uživatelů. Stále si drží svou suverénní pozici naprostého tahouna celého odvětví a je velmi konzervativní, což mu umožňuje těchto výsledků pravidelně dosahovat. Na straně krypta obecně je těch změn mnoho. Některé jiné měny vznikly, některé zanikly, některé trendy jako NFT nebo Metaverse apod. končí podobně neslavně jako třeba ICOs v roce 2018. To je pořád dokola a jsou to jen další z mnoha důkazů, že neexistuje druhý bitcoin. Tyto další pokusy o vytvoření druhého nebo lepšího bitcoinu jsou vlastně dobré jen z toho pohledu, že brzy stejně zanikají, a ukazují tak bitcoinu samotnému slepé uličky, kterými se není vhodné dále vydávat.
Je to vlastně až vtipný paradox, že největší pozornost přitahují jiné projekty, protože v rámci své konzervativnosti může bitcoin často vypadat nudně a že se na něm nic nového neděje. Což je samozřejmě jeho vlastnost, nikoliv chyba, která však příliš nepomáhá hledání témat k propagaci a diskusi. Obdobně jako internet byl na svých počátcích nudný a nezajímavý, chystá se i bitcoin na svou největší slávu.
Cena bitcoinu od května 2022 vzrostla o víc než sto procent. Co bitcoinu podle tebe nejvíc pomohlo? Jaké fundamenty ho posunuly na nový historický rekord?
Stávající cena je dána především cykličností. Poslední dva roky byl bitcoin “mrtvý”, což je klasická fáze, kdy akumuluje energii, aby mohl zase růst. Viděli jsme to již mnohokrát. Zpravidla je spouštěčem dalšího růstu a cyklu tzv. hlaving, tedy atribut sítě, který snižuje odměnu těžařům v rámci dané monetární politiky. Takže v tomto ohledu nejde o nic ojedinělého nebo překvapivého, spíše naopak. Zajímavý je však fakt, že bitcoin dosáhl svého all time high (ATH) už před samotným halvingem, to se v minulosti nestalo. Mají na to samozřejmě vliv i makroekonomické externality, celková nálada na trzích nebo vývoj světové ekonomiky, avšak hlavním spouštěčem a tahounem jsou samozřejmě bitcoinové ETF (burzovně obchodované fondy, pozn. redakce).
Povolení bitcoinového ETF bylo dlouho zmiňovaným faktorem, který by cenu podkladové kryptoměny měl podpořit. To se nepochybně stalo. Adopce BTC ETF byla jedním z faktorů růstu. Jenže co teď? Co by mohlo podpořit růst bitcoinu do budoucna? Existuje podle tebe nějaký už teď známý milník, který by se do historie nejznámější kryptoměny zapsal podobně jako ETF?
Důležité je říci, a minulé cykly to potvrzují, že hlavní růst a dosažení ATH se vždy dělo až po halvingu. Až s ročním odstupem. Takto se cena vyvíjela i bez bitcoinových ETF, které aktuálnímu cyklu mohou ještě dodat externí akceleraci. Takže dle mého se můžeme na to nejzajímavější teprve těšit. Ta matematika je jednoduchá. Pokud se každý den vytěží 450 nových BTC a ETF fondy přitom zkupují ve vyšších tisících, musí nutně dříve či později dojít na supply-squeez, což vytlačí cenu nahoru. A to samo o sobě vzbudí další důvěru na trhu a přesvědčí nové investory. Nyní ve stavu, kdy jsou ETF tak snadno dostupné, bude dle mého více firem a institucí přidávat bitcoin na svůj balance sheet.
Nedávno jsme se dozvěděli, že se můžeme těšit i na ETF navázané na ethereum. Je tohle krok správným směrem? Nehrozí nám, že se najednou ocitneme v paralelním světě krypta, kde bude vše založeno na ETF?
Nemyslím si. Je samozřejmě pravda, že ETF otevírají cestu ke kryptu a bitcoinu novým investorům. Tento svět však bude žít vedle toho již zavedeného. ETF jako takové posunuly bitcoin z fáze early-adopters do early-majority. Najednou jej mohou používat i jiní lidé, kteří mají odlišné požadavky a očekávání, než ta skupina předchozí. Což však nejde proti sobě – bitcoin je stále technologií svobody, pomáhá řešit problémy stávajících peněz, prezentuje cypherpunk a svobodný přístup k vývoji software apod. K tomu dává odpověď těm, kteří přemýšlí, jak bitcoin vlastnit a nemuset přitom měnit zavedené vnitrofiremní procesy pro nakládání s aktivy. A ETF nad ethereem jsou dle mého jen další ukázkou toho, jak málo je svět v oblasti kryptoměn edukován.
Jak celkově vnímáš adopci bitcoinu v běžném světě? Dá se někde zjistit, jak moc se rozšířil do života lidí, nejen jako investice, ale i jako prostředek platby.
Jsme stále na úplném začátku. Rád to přirovnávám ke stavu internetu v 90. letech, kdy si lidé říkali “na co email, co je špatného na dopisu nebo telegramu”. Adopce stále roste, ten posun a vývoj je neuvěřitelný. Pokud se podívám, co se dělo, chystalo, budovalo a vyvíjelo třeba před pěti lety, ušli jsme obrovský kus cesty. Jen tady v ČR, každý den se někde v republice koná menší či větší meetup, každý měsíc je menší akce nebo konference, lidé už se nebojí o bitcoinu mluvit i na veřejnosti. A v zahraničí je to velmi podobné, opravdu jsme na exponenciále, avšak spíše na začátku než v opravdové hokejce. A k tomu se přidává světový jih, kde bitcoin pomáhá lidem fungovat tak, jak jsme zvyklí my v Evropě. Současně jsme ale pořád na začátku, a to hlavně z toho důvodu, že pro valnou většinu populace naše stávající peníze pořád ještě fungují. Máme karty, Apple Pay, dostupné a uživatelsky přívětivé bankovní služby, bankomaty na každém rohu atd. Nemáme proto ještě palčivou potřebu něco na našem přístupu měnit. Současně už ale vidíme, že třeba důchodový systém není zrovna v pořádku. Mladí lidé to chápou a z těchto malých problémů roste řešení v podobě bitcoinu. Stále rychleji a robustněji.
Jak se podle tebe změnilo vnímání kryptoměn ze strany finančních institucí? Povolení BTC ETF je krok kupředu ze strany regulátorů, ale sami dobře vidíme, a to především u nás, jak k otázce podnikání v krypto průmyslu přistupují domácí banky. V podstatě s tebou odmítají dělat jakýkoliv byznys. Jak je tomu jinde, řekněme v západní Evropě? A co by se podle tebe muselo změnit, abychom se i u nás posunuli dál?
Situace je v tomto ohledu, slušně řečeno, neuspokojivá. Regulátor a instituce s ním fungující nemají jasný pohled na legislativu. Je to takový divoký západ, což přirozeně odnesou vždy uživatelé. Firmy a instituce mají problém mít otevřený bankovní účet, legálně naplňovat podstatu své obchodní činnosti atd. Nicméně to se mění, regulace MiCA ( Markets in Crypto Assets Regulation) je již v platnosti, firmy mohou požádat o certifikaci, což jim pak bankovní služby a další nástroje zpřístupní s oporou v zákoně. Současně se i naše vláda zabývá spřátelením se s kryptoaktivy, a již v dalším roce bychom mohli být takovým průkopníkem minimálně z pohledu EU. Sada návrhů a zákonů už leží na stole a chystá se k projednání. Jedním z nich je například časový test, který známe z akciových trhů.
Z vývoje poslední doby je vidět, jak moc se krypto svět rozchází. Vidím to hlavně na tom, jak se oddělil svět příznivců BTC a ETH od tzv. shitcoinů. Je to něco trvalého, nebo jde jen o jednu z mnoha trendových vln, která nakonec pomine a svět bude zase nakupovat pejsky apod.?
Tento trend je trvalý a pramení z naprosto odlišného přístupu jednotlivých stran či uživatelů. Je nasnadě házet všechny kryptoaktiva do stejného pytle, protože krypto je krypto. Ale to je chyba a zcela zřejmé nepochopení rozdílů mezi bitcoinem a zbytkem. Je totiž třeba odlišit, zda chceme své prostředky bezpečně uložit, zabezpečit se na stáří a vyřešit třeba ten problém nefungujícího důchodového spoření nebo zda si chceme hrát, spekulovat (někdo tomu říká investovat) a zkoušet rychle zbohatnout. Pak ano, kupujme pejsky a kočičky. Celá tato “kauza” mezi bitcoinem a jinými měnami prostě pramení z chybějící edukace a pochopení rozdílných use-cases. Buď chceme spekulovat a snažit se stát se milionářem, nebo si chceme hrát a vyvíjet si vlastní měny nebo smart-contract apod. Pak jasně, ty další nástroje dávají asi smysl. Ale pokud chceme spořit, tvořit hodnotu zdravě a přirozeně, a hlavně s nejnižší možnou mírou rizika, pak bitcoin nic nepřekoná. Je to celé o poměru zisku a rizika – ano, na pejscích a kočičkách se dá rychleji vydělat, ale ještě rychleji prodělat. Ten poměr je tak nevýhodný, že se vždy vrátím zpět k bitcoinu.
Máme před sebou druhý ročník konference BTC Prague. Už ten první sbíral rekordy, a dokonce i ocenění. Mohl bys nám akci ještě jednou a víc do detailu představit?
BTC Prague je největší bitcoinová konference v Evropě. Aspirujeme na to být největší na světě. Přivítali jsme 6500 návštěvníků, 140 speakerů a 80 firem. Povedlo se nám jako první konferenci v Evropě přivést na stage Michaela Sylora osobně, ne jen remote. V Letňanech nikdy neměli na jedné akci více A/V techniky a LED screens. Bylo to na první ročník monstrózní. Celého konference si všimla i Česká Eventová Asociace, která nás ocenila jako nejlepší event roku 2023 v kategorii veletrhů, a současně jsme získali 1. místo jako event s největším světovým dopadem.
Letos na úspěch navazujeme a máme dokonce 180 světových speakerů na čtyřech stages. Micheal Saylor přijede znovu, což je další unikát, protože často dvakrát na stejnou akci po sobě nejezdí, natož z USA do Evropy. K tomu čekáme 8500 návštěvníků a v EXPO části bude takřka 100 firem z celého světa.
Je to naprosto jedinečná příležitost, jak se s bitcoinem seznámit. Podobně velká a významná akce se koná už jen v USA. My ji udělali tady v Praze, aby to všichni měli opravdu blízko. Na České stage pojede program i pro ty, kteří se necítí jistě v angličtině, a ke třem dnům programu se přidává vždy i skoro půl den afterparties a parádním pivem, hudbou, jídlem a zábavou. Pro nás je celá konference jako takový hudební festival, kdy se celý den věnujeme tomu, co máme rádi, a večer se můžeme naprosto uvolnit a užít si s přáteli zábavu.
Na co se mohou návštěvníci BTC Prague letos těšit? A na co se těšíš nejvíc ty?
Jsou to především speakeři a partneři v kombinaci s tou atmosférou, o které jsem mluvil. Michael Saylor, Jack Mallers, Adam Back, Marti Mallmi, Parker Lewis nebo i Stella Assange, manželka a právní zástupkyně Juliana Assange, zakladatele WikiLeaks. Nebo z českých jmen je to Lukáš Kovanda, Dominik Stroukal, Ladislav Krištoufek či třeba Martina Bacíková. A to jsme na jednotkách, těch speakerů je celkem přes 180. Je to bezprecedentní událost pro bitcoin i Prahu samotnou.
Já se těším na to, jak uvidím naše návštěvníky si akci užívat, včetně nově nabytých vědomostí a pohody. Největší radost vždy mám, když vidím, že akce funguje, přednášky běží, lidé se baví, hraje hudba, je hezky, že to prostě šlape. Celá konference se chystá rok, ale máme ji jen ve 3D vizualizacích, tabulkách a naší představivosti. Až během těch tří dní samotných se ten rok práce opravdu zhomtní, a my vidíme, že to celé fakt stálo za to. To je pro mě největší uspokojení.
A na závěr si dejme menší tipovačku. Za kolik bude podle tebe bitcoin na začátku BTC Prague? A jakou cenu čekáš na konci letošního roku?
Jak se říká i v akciových trzích „Sell in May and go away“, tak si myslím, že se cena už přes léto moc výrazně nepohne a že ta opravdová divočina nastane až s třetím a čtvrtým čtvrtletím. Ono to přísloví totiž pokračuje “remember to come back in September”. Podobně to funguje i u bitcoinu. Prostě okurkovka. A kam to půjde s koncem roku nebo do BTC Prague 2025? Myslím, že se klidně můžeme pohybovat v pásmu 200-300 tisíc dolarů za bitcoin. Mně na ceně samotné tolik nezáleží a nepredikuji ji rád. Nicméně můžeme to spolu uzavřít a uvidíme – můj tip na konec roku je bullish, tzn. 135 tisíc dolarů.
Martin Kuchař: V IT se pohybuje od svých let ve školce, kdy se učil základy práce na počítačích 486 apod. I mimo studia na architektuře jej IT neopustilo a věnoval se mu nadále jako konzultant pro firmy, pomáhal udržovat jejich techniku v chodu a postupně se přesunul do e-commerce, kde jako projektový manažer a následně sales manager poznával mnoho akcí a konferencí nejen profesně, ale i jako svůj koníček. Všechny tyto zkušenosti pak propojil a vytvořil ChainCamp jako odpověď na chybějící event tohoto formátu jak v ČR, tak SR.
Zdroj: BTC Prague
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.