Richard Bechník (Swiss Life Select)
Finanční rady  |  11.06.2024 11:51:13

Globální index nemusí být globálníNadstandardní výkonnost amerických akcií z posledních let se, jak se zdá, stala i vstupenkou do hlavních akciových indexů. Velké zhodnocování spolu s celkovým nárůstem tržní kapitalizace vedlo v tuto chvíli k rekordní 63% váze amerických akcií v indexu MSCI All Country World. „Nyní si ale investoři musí položit otázku, zda jejich investice umístěné v podobném indexu nejsou v rozporu s jejich očekáváním o globální diverzifikaci a zda nepodstupují přílišnou expozici vůči USA. Investorům totiž mohou unikat i jiné zajímavé investiční příležitosti. Za zmínku stojí například Tchaj-wan či Indie, které s americkými akciemi dokázaly ve výkonnosti v posledních deseti letech slušně držet krok,“ komentuje Richard Bechník, hlavní investiční a ekonomický analytik Swiss Life Select.

 

V USA sice najdeme největší akciový trh (stačí se podívat na burzy NYSE či NASDAQ), ale váha amerických akcií v indexu MSCI All Country World tuto skutečnost značně převyšuje. Stejný nepoměr bychom našli i v porovnání dané váhy v indexu a příspěvku USA ke globálnímu HDP. Tato rovnice tedy nevychází ani při zohlednění faktu, že americké akcie generují vysoké zisky i ze zahraničí (například agregovaný výnos z hospodaření společností zanesených do amerického akciového indexu S&P 500 pochází ze zhruba 40 % právě z území mimo USA). Přesto můžeme hodnotit přiřazenou váhu v indexu za extrémní.

 Investice do daného globálního akciového indexu dnes ve srovnání s obdobím před deseti lety znamená o 16 % vyšší expozici vůči USA, dosahující tedy zmíněných 63 %. Historie nás dostatečně poučuje, že vysoké koncentrace nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Například japonské společnosti v 80. letech rychle rostly, což vedlo k tomu, že Japonsko mělo v jednu chvíli 40% váhu v indexu MSCI All Country Word, tou dobou o 10 % vyšší než USA. Po prasknutí bublin na realitním a akciovém trhu však Japonsko kleslo a dnes má pouze 5% váhu. 

 „U velkých koncentrací do amerických akcií je nutné zmínit rizika, která jsou spojena jak s jejich oceněním, tak i s ekonomikou USA. To může v budoucnosti sehrát významnou roli v konečné výkonnosti,“ upozorňuje Richard Bechník, hlavní investiční a ekonomický analytik Swiss Life Select. 

Jedním z nich je obří americký státní dluh. Ten je z dlouhodobého hlediska rizikem pro globální finanční stabilitu. Trhy zatím problémy se splácením amerického dluhu nepovažují za realistický scénář, je ale dobré připomenout, že ani jeden z favoritů listopadových prezidentských voleb v USA nehovoří o žádné významné fiskální konsolidaci. Pokud ale bude „uvolňování“ amerického rozpočtu pokračovat po stávající trajektorii, může velice snadno přijít doba, kdy investoři začnou žádat za půjčky USA podstatně vyšší úroky. 

 Dále je dobré si uvědomit výhody či nevýhody jednotlivých regionů v podání vývoje úrokových sazeb, které významně ovlivňují i výsledek hospodaření burzovně obchodovaných akciových společností. Aktuálně spekulují trhy hlavně na to, kdy a jak moc budou americká centrální banka Fed a evropská ECB snižovat sazby. S vysokou pravděpodobností uvidíme dřívější klesání sazeb právě v eurozóně, což může podpořit evropskou ekonomiku. Současně jsou centrální banky jedním z velkých hybatelů akciových trhů, protože mají velký vliv na sentiment na trzích. ECB tak může stimulovat evropské akcie k většímu růstu. Ty přitom v indexu MSCI All Country World drží poměrně malou váhu.

 Neméně důležité je i ocenění akcií. Vysoká cena v sobě může zahrnovat příliš optimistické ocenění, které se v případě nenaplnění může projevit ve vysoké citlivosti akcie na propad. Evropa má například větší zásobu akcií, které se v současné době obchodují na zajímavějších oceněních než jejich americké protějšky. Výsledkem je, že index S&P 500 má mnohem více akcií s poměrem ceny k zisku (PE) nad 30 než index MSCI Europe. Ten má naopak mnohem více akcií s poměrem PE nižším než 10. V rámci Evropy pak můžeme zdůraznit i region střední Evropy, který je stále velice levný, přitom minulý rok byl jedním z nejvýnosnějších. Střední Evropa přitom figuruje v indexu MSCI All Country World pouhými 0,19 %.

 Zatímco USA mají dominantní postavení v globálních akciových indexech, což prozatím odráží jejich silnou ekonomiku a výkonnost amerických společností, investoři by měli mít na paměti potenciální rizika spojená s vysokou koncentrací na jakémkoli jednotném trhu. „Diverzifikace zůstává klíčovou strategií řízení rizik a potenciálního zvyšování výnosů v dlouhodobém horizontu. Současná americká koncentrace v globálních indexech podtrhuje důležitost pochopení složení těchto indexů a dopadu na portfolia,“ uzavírá Richard Bechník. 


Richard Bechník

vystudoval Vysokou školu ekonomickou, přičemž v rámci hlavního oboru se zaměřoval na bankovnictví, pojišťovnictví a měnovou politiku. Profesní zkušenosti získal v České spořitelně a v Penzijní společnosti Komerční banky. V současnosti se jako investiční analytik Swiss Life Select primárně věnuje problematice retailových investic. Nedílnou součásti dané pozice je monitoring a analýza finančních trhů se zaměřením na makroekonomické a geopolitické dění ve světěSwiss Life Select a.s.

Swiss Life Select je přední finančně-poradenskou společností v České republice, která poskytuje komplexní finanční služby té nejvyšší kvality. Je součástí švýcarské finanční skupiny Swiss Life, předního poskytovatele finančních řešení v Evropě s tradicí již více než 165 let. Skupina spravuje aktiva v hodnotě více jak 240 mld. CHF, spolupracuje se 17 000 profesionálními finančními konzultanty a stará se o finance více než 4 milionů klientů. Akcie společnosti Swiss Life jsou obchodovány na burze v Curychu a jsou rovněž zařazeny do hlavního indexu SLI (Swiss Leader Index), který zahrnuje 20 největších společností obchodovaných na burzách ve Švýcarsku.

Více na https://www.swisslifeselect.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Et   8:00  Zastavení nebo odložení exekuce, víme, jak na to Petr Holub (Zoxo Financial s.r.o.)
Út 11:56  Jak si plánovat finance? Martin Pejsar (BNP Paribas Cardif Pojišťovna)
Út   8:00  Restrukturalizace hypotéky uvolní rodinný rozpočet Petr Holub (Zoxo Financial s.r.o.)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688