Globální index nemusí být globální
V USA sice najdeme největší akciový trh (stačí se podívat na burzy NYSE či NASDAQ), ale váha amerických akcií v indexu MSCI All Country World tuto skutečnost značně převyšuje. Stejný nepoměr bychom našli i v porovnání dané váhy v indexu a příspěvku USA ke globálnímu HDP. Tato rovnice tedy nevychází ani při zohlednění faktu, že americké akcie generují vysoké zisky i ze zahraničí (například agregovaný výnos z hospodaření společností zanesených do amerického akciového indexu S&P 500 pochází ze zhruba 40 % právě z území mimo USA). Přesto můžeme hodnotit přiřazenou váhu v indexu za extrémní.
Investice do daného globálního akciového indexu dnes ve srovnání s obdobím před deseti lety znamená o 16 % vyšší expozici vůči USA, dosahující tedy zmíněných 63 %. Historie nás dostatečně poučuje, že vysoké koncentrace nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Například japonské společnosti v 80. letech rychle rostly, což vedlo k tomu, že Japonsko mělo v jednu chvíli 40% váhu v indexu MSCI All Country Word, tou dobou o 10 % vyšší než USA. Po prasknutí bublin na realitním a akciovém trhu však Japonsko kleslo a dnes má pouze 5% váhu.
„U velkých koncentrací do amerických akcií je nutné zmínit rizika, která jsou spojena jak s jejich oceněním, tak i s ekonomikou USA. To může v budoucnosti sehrát významnou roli v konečné výkonnosti,“ upozorňuje Richard Bechník, hlavní investiční a ekonomický analytik Swiss Life Select.
Dále je dobré si uvědomit výhody či nevýhody jednotlivých regionů v podání vývoje úrokových sazeb, které významně ovlivňují i výsledek hospodaření burzovně obchodovaných akciových společností. Aktuálně spekulují trhy hlavně na to, kdy a jak moc budou americká centrální banka Fed a evropská ECB snižovat sazby. S vysokou pravděpodobností uvidíme dřívější klesání sazeb právě v eurozóně, což může podpořit evropskou ekonomiku. Současně jsou centrální banky jedním z velkých hybatelů akciových trhů, protože mají velký vliv na sentiment na trzích. ECB tak může stimulovat evropské akcie k většímu růstu. Ty přitom v indexu MSCI All Country World drží poměrně malou váhu.
Neméně důležité je i ocenění akcií. Vysoká cena v sobě může zahrnovat příliš optimistické ocenění, které se v případě nenaplnění může projevit ve vysoké citlivosti akcie na propad. Evropa má například větší zásobu akcií, které se v současné době obchodují na zajímavějších oceněních než jejich americké protějšky. Výsledkem je, že index S&P 500 má mnohem více akcií s poměrem ceny k zisku (PE) nad 30 než index MSCI Europe. Ten má naopak mnohem více akcií s poměrem PE nižším než 10. V rámci Evropy pak můžeme zdůraznit i region střední Evropy, který je stále velice levný, přitom minulý rok byl jedním z nejvýnosnějších. Střední Evropa přitom figuruje v indexu MSCI All Country World pouhými 0,19 %.
Zatímco USA mají dominantní postavení v globálních akciových indexech, což prozatím odráží jejich silnou ekonomiku a výkonnost amerických společností, investoři by měli mít na paměti potenciální rizika spojená s vysokou koncentrací na jakémkoli jednotném trhu. „Diverzifikace zůstává klíčovou strategií řízení rizik a potenciálního zvyšování výnosů v dlouhodobém horizontu. Současná americká koncentrace v globálních indexech podtrhuje důležitost pochopení složení těchto indexů a dopadu na portfolia,“ uzavírá Richard Bechník.
Richard Bechník
vystudoval Vysokou školu ekonomickou, přičemž v rámci hlavního oboru se zaměřoval na bankovnictví, pojišťovnictví a měnovou politiku. Profesní zkušenosti získal v České spořitelně a v Penzijní společnosti Komerční banky. V současnosti se jako investiční analytik Swiss Life Select primárně věnuje problematice retailových investic. Nedílnou součásti dané pozice je monitoring a analýza finančních trhů se zaměřením na makroekonomické a geopolitické dění ve světě
Swiss Life Select a.s.
Swiss Life Select je přední finančně-poradenskou společností v České republice, která poskytuje komplexní finanční služby té nejvyšší kvality. Je součástí švýcarské finanční skupiny Swiss Life, předního poskytovatele finančních řešení v Evropě s tradicí již více než 165 let. Skupina spravuje aktiva v hodnotě více jak 240 mld. CHF, spolupracuje se 17 000 profesionálními finančními konzultanty a stará se o finance více než 4 milionů klientů. Akcie společnosti Swiss Life jsou obchodovány na burze v Curychu a jsou rovněž zařazeny do hlavního indexu SLI (Swiss Leader Index), který zahrnuje 20 největších společností obchodovaných na burzách ve Švýcarsku.
Více na https://www.swisslifeselect.cz
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.09.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
18.09.2024 Klíčový okamžik pro globální ekonomiku: Sníží…
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři