Krugman o dosluhujícím čínském ekonomickém modelu, klesajícím riziku inflace v USA a dalším vývoji sazeb - Víkendář (video)
Paul Krugman míní, že co se týče snižování inflace, „v podstatě jsme toho dosáhli.“ Otázkou je nyní podle něj zejména to, jak dlouho se ekonomika udrží v kondici se sazbami na současných úrovních. Na Bloombergu k tomu uvedl, že podle některých dat už dochází k určitému zpomalení, nejde ale o nic drastického.
Podle ekonoma by tedy v současné situaci bylo lepší sazby snižovat, protože rizika jsou už posunuta směrem od vyšší inflace k ekonomickému zpomalení. A centrální banka by mohla alespoň minimálně sazby snížit proto, aby se zpomalení výrazně neprohlubovalo. K volbám pak Krugman uvedl, že Donald Trump dává jasně najevo, že nechce nezávislý Fed a spíše mu sedí „turecká“ cesta. Tedy centrální banka, která se chová podle politických zájmů. K tomu by podle ekonoma Trump zvedal cla, „která přímo zvyšují inflaci,“ a snižoval daně způsobem, který by byl krytý dalšími dluhy.
V oblasti mezinárodního obchodu a vztahů už se podle Krugmana nejde spoléhat na pravidla, která platila dříve. Příčinou jsou tenze mezi Spojenými státy a Čínou a to, že USA už nefungují jako globální hegemon, který by pravidla stanovoval. Mají hodně společného s Evropou, ale o Číně to neplatí. Japonskou ekonomiku podle experta značně ovlivňuje demografický vývoj a nízká porodnost. Z dat také není jasné, že by se ekonomika vzdalovala předchozímu dlouhému období dezinflačních tlaků a centrální banka mohla zvedat sazby. K tomu Krugman podle svých slov nechápe, proč se Japonsko nyní tak obává slabého měnového kurzu. S ohledem na problémy s opuštěním deflační ekonomiky je to překvapivé, protože slabý jen působí proti nim.
K čínské snaze o udržování současného ekonomického modelu do značné míry stojícího na snaze o další zvyšování vývojů Krugman dodal, že „to se nestane“. To znamená, že zbytek světa už takové chování nebude přijímat. Ukázkou toho je i zmíněné oslabování japonského jenu. „Pokud si můžeme být něčím jistí, je to neochota zbytku světa přijmout simultánní prudký růst exportů z Číny a Japonska,“ míní ekonom.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select