Schodek státního rozpočtu již téměř vyčerpal schválené saldo
Z hlediska příjmů státní rozpočet v květnu zaznamenal meziroční zlepšení o 60,4 mld. Kč (+9,1 %), což je dáno zejména vyšším výběrem daní, kdy oproti loňskému květnu stát obdržel o 34,8 mld. Kč více, na pojistném je to +24,7 mld. Kč. To ovšem z pohledu alikvótního plnění rozpočtu představuje zatím pouze 37 % plánovaných příjmů, což je méně, než by bylo potřeba pro zpomalení růstu schodku. Celkové dosavadní příjmy v tomto roce dosahují výše 721,1 mld. Kč, z toho pouze 50,1 mld. Kč tvoří příjmy z Evropské unie. V daňové oblasti si stát oproti loňsku polepšil o 6,2 % u DPH, u spotřebních daní jde o zlepšení ve výši +9,4 %, markantní je nárůst zejména u spotřební daně z minerálních olejů (+15,1 %). Za zmínku stojí i speciální daně z hazardních her, na kterých se letos dosud vybralo o 40,5 % více než loni, přičemž za tímto rozdílem může stát i květnové mistrovství světa v ledním hokeji, když sázkové kanceláře zaznamenaly nárůst tržeb i klientů.
Z pohledu výdajů stát v květnu dopadl o 0,9 mld. Kč lépe než loni, jde tedy o téměř totožný výsledek. Z pohledu alikvótního plnění je tato část rozpočtu téměř odpovídající stádiu roku, když dosavadní plnění za prvních pět měsíců činí 42,3 % plánovaného rozpočtu. Celkové dosavadní výdaje v souhrnu čítají na 931,5 mld. Kč, z čehož pouze 61,9 mld. tvoří podíl plateb do EU. Z běžných výdajů tvoří oproti předchozímu roku největší procentuální nárůst neinvestiční transfery SZIF, kde došlo ke zvýšení o 33,4 % (o 5,2 mld. Kč). V absolutním vyjádřením však nejvíce narostly výdaje na sociální dávky, které si letos vyžádaly již o 22,0 mld. Kč více než ve stejném období předchozího roku. Z hlediska kapitálových výdajů naopak loňský rozpočet vydával nepatrně více, avšak rozdíl je pouze 0,1 mld. Kč. Zejména poklesly investiční transfery státním fondům (o 51,8 %), které byly vykompenzovány výše zmíněným nárůstem neinvestičních transferů v této oblasti.
Stejně jako v předchozím měsíci i v květnu rostly státní výdaje rychlejším tempem než příjmy, a to i přes výrazné zlepšení ve výběru daní, které do rozpočtu jen za prvních pět měsíců přineslo o 60,4 mld. Kč více než loňský rok. V následujících měsících je opět možné očekávat zrychlení růstu příjmů, prozatímní výši schodku (-210,4 mld. Kč) lze však vzhledem ke schválenému celoročnímu saldu (-252 mld. Kč) i tak považovat za rizikovou.
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Státní dluh - Vývoj výše státního dluhu
- Platová tabulka státní zaměstnanci - úředníci ve státní službě 2022
- Státní svátky
- Jaký je dnes státní svátek?
- Státní svátky 2024
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Platové tabulky úředníků a odborníků ve státní a veřejné správě pro rok 2019
- Plat - Platy státních zaměstnanců
- Státní svátky 2025
- Státní svátky Prosinec 2024
- Penzijní spoření státní příspěvek 2023 - kalkulačka
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
?