Průmysl konečně nastiňuje možný obrat k lepšímu - předstihový PMI za květen si konečně polepšil
Zpracovatelský průmysl v květnu prostřednictvím nákupních manažerů nastínil možný obrat k lepšímu, když v souvislosti s lepším výhledem pro budoucí výrobu zlepšil své hodnocení na 46,1 bodů, což je téměř totožný výsledek v porovnání s naším odhadem (46,0). Dosud se český průmysl potýkal kromě nedostatečné poptávky i s nedostatkem materiálů, což se projevovalo v klesající výrobě, růstu cen, a nakonec i nižší ochotě podniků investovat do nových projektů, což jsme viděli na překvapivě velkém propadu tvorby hrubého fixního kapitálu v prvním čtvrtletí. Naši hlavní partneři v zahraničním obchodě, jako je Německo, začínají ekonomicky mírně růst, avšak dynamika je zde stále příliš utlumená, aby pomohla českému průmyslu k obratu již nyní. Výroba tak i nadále klesá, nyní se však problémy na straně vstupů začínají zlepšovat. Dodávky přicházejí v dřívějších termínech, což se projevilo i v pozvolnějším růstu cen materiálů a došlo naopak na silnější zdražení výstupů. Jelikož v porovnání s předchozími měsíci bylo zdražení vyrobeného zboží největší za poslední rok, lze jej považovat dokonce za určité riziko pro celkovou cenovou stabilitu v tomto měsíci. Problémy na straně poptávky však přetrvávají, byť v nižší intenzitě, a tak i zaměstnanost v průmyslu v květnu zřejmě neklesala tak výrazně.
Obdobným podmínkám čelí i výrobci v Polsku, jejichž průmysl klesá také již přes dva roky. Naopak v Maďarsku přetrvává mírný optimismus, ačkoli tempo růstu produkce klesá, když musí čelit slabším objednávkám zejména z Německa a Francie. S ohledem na nejistý geopolitický vývoj a zejména ozbrojené konflikty na Blízkém východě, které mají potenciál ovlivnit skrze ceny ropy celosvětovou ekonomiku, zůstává další výhled pro evropský průmysl nejistý. Při zachování současné pravděpodobnosti jednotlivých scénářů však, stejně jako čeští průmysloví výrobci, i my předpokládáme, že se v průběhu roku bude situace zlepšovat.
Květnový výsledek indexu nákupních manažerů (PMI) pomohl vnést mezi investory kapku optimismu, když se po překvapivě špatném vývoji v dubnu opět vrací o něco výše, a dokonce vzrostl výrazněji, než očekával trh. V souladu s naší prognózou se tak ukazuje, že v průběhu letošního roku by se měla situace v průmyslu lepšit. Výsledky z ostatních států V4 však naznačují, že poptávka z klíčových evropských odbytišť stále nedosahuje dostatečné intenzity.
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?