Vlada.cz (Vláda)
Z domova  |  29.05.2024 18:22:00

Vláda schválila definici domácího násilí v občanském zákoníku a ustavila funkci koordinátora strategické

Součástí občanského zákoníku a dalších souvisejících zákonů by se měla stát právní definice domácího násilí. Příslušný návrh novely schválila vláda Petra Fialy na schůzi ve středu 29. května 2024. Zabývala se také programem obnovy pevnostních měst Terezína a Josefova a zřídila funkci vládního koordinátora strategické komunikace státu, do které jmenovala Otakara Foltýna.

Vláda schválila návrh novely občanského zákoníku a dalších souvisejících zákonů, kterým chce do české legislativy zapracovat jednoznačnou právní definici domácího násilí. Uzákonění definice umožní všem relevantním aktérům posuzovat tyto případy jednotně a domácí násilí efektivně potírat a pomáhat jeho obětem. Zároveň návrh obsahuje i další právní konsekvence prokázaného domácího násilí. Soudy budou mít například povinnost tuto skutečnost zohlednit při vypořádání společného jmění manželů a také jako kritérium, k němuž bude přihlíženo při úpravě poměrů k nezletilému dítěti. Vláda chce také rozšířit zákaz mediace na případy, kdy je jednání agresora předmětem šetření a postupu orgánů činných v trestním řízení nebo je řešeno jeho obvinění z přestupku. Více v tiskové zprávě Ministerstva spravedlnosti.

Kabinet se vrátil k problematice záchrany pevnostních měst Josefov a Terezín. Tyto významné historické památky, které jsou z urbanistického a architektonického hlediska unikátní nejen v Česku, ale i v evropském kontextu, se kvůli dlouholetému chátrání nacházejí ve velmi špatném stavu. Vláda proto odsouhlasila podmínky programu Ministerstva pro místní rozvoj, jehož cílem je zastavit další chátrání a naopak pomoci pevnostní města dále rozvíjet prostřednictvím nalezení jejich nového využití. Program je koncipován na deset let a stát do něj vloží celkem 1,2 miliardy korun.

Vláda rozhodla rovněž o vytvoření funkce vládního koordinátora strategické komunikace státu při Úřadu vlády ČR a schválila jeho statut. Současně do funkce s účinností od 30. května 2024 jmenovala plukovníka generálního štábu Otakara Foltýna, který v minulosti působil mimo jiné ve funkci náčelníka Vojenské policie a má za sebou i několik zahraničních misí. V současné době je zástupcem náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Úkolem vládního koordinátora bude mimo jiné předcházet nepřátelským vlivovým operacím směřujícím k destabilizaci státu, budovat důvěru v demokracii a podporovat součinnost občanů s veřejnými politikami v oblastech, jako jsou bezpečnost nebo ukotvení ČR v EU a NATO.

Vláda se zabývala rovněž plněním legislativních závazků, které má Česká republika vůči evropským předpisům. Situace s implementací evropských norem do českého práva se za vlády Petra Fialy dramaticky zlepšila. Zatímco po minulé vládě zůstalo 36 včas netransponovaných směrnic, na konci letošního prvního čtvrtletí jich zbývalo už jen šest. I díky tomu se Česko zásadně zlepšilo v hodnocení Evropské komise – tzv. Single Market Scoreboardu a posunulo se mezi země, které plní své závazky vůči EU.


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688