Belgická vláda rozhodla o financování výstavby dvou výzkumných a testovacích vodíkových center v Antverpách a
29.05.2024 / 11:24 | Aktualizováno: 29.05.2024 / 11:33
Belgie se profiluje jako evropské centrum produkce a dovozu i tranzitu zeleného vodíku a zejména jako hlavní partner v oblasti využití vodíku pro německý průmysl.
Belgie chce svoje dosavadní zaměření na dovoz čistého vodíku přes belgické přístavy, jeho využití zejména v chemickém průmyslu a další distribuci čistého vodíku skrze síť spojující Antverpy s Německem přes Liege i skrze napojení do Charleroi u hranic s Francií doplnit o oblast vodíkového výzkumu: na podzim r. 2023 vláda schválila investici do výstavby dvou výzkumných a testovacích center v Antverpách a Charleroi.
Program s názvem "Vodíkové testovací zařízení", který řídí ministryně energetiky Tinne Van der Straeten a státní tajemník pro plán obnovy Thomas Dermine, bude mít rozpočet 16,2 milionu Euro, z toho 7,5 milionu Euro bude čerpáno vládou v rámci unijního Národního plánu pro obnovu.
Cílem bude v obou centrech výzkumu realizovat řadu rozsáhlých výzkumných a vývojových projektů v oblasti zeleného vodíku s průmyslovými subjekty se zaměřením na dekarbonizaci průmyslu.
Tato dvě centra budou využívána jako sdílené infrastruktury, které budou otevřeny externím partnerům, jako jsou univerzity, výzkumné ústavy a průmysl, k provádění experimentů. Obě zařízení by měla být uvedena do provozu v roce 2026. Bude je spravovat Institut von Karman.
V Charleroi bude areál tohoto projektu o rozloze 2,5 hektaru napojen na budoucí vodíkovou distribuční síť. Společně s dalšími subjekty bude tvořit průmyslový park čistých technologií. Využití tohoto výzkumného centrem již avizovala celá řada subjektů, jako např. společnost AGC pro analýzu plazmatu, konsorcium BeBlue pro výzkum vesmíru nebo společnosti Haffner, která se specializuje na obnovitelné zdroje energie a vyrábí vodík z biomasy. Bruselská univerzita ULB na místě vybuduje vlastní zařízení.
Pro vodíkové centrum Antverpy byla vybrána lokalita v přístavu, do níž bude vodík dodáván prostřednictvím připojení k páteřní síti. Ekosystém bude sdružovat hráče z chemického průmyslu a námořní dopravy, jako jsou Compagnie Maritime Belge (CMB), společnost zaměřená na technologické inovace Sirris nebo průmyslová nadnárodní společnost Atlas Copco.
Pro české subjekty v oblasti výzkumu a z průmyslu se nabízí příležitost navázat již v této přípravné fázi spolupráci s oběma výzkumnými centry. To umožní se v budoucnu připojit k belgickým výzkumným a průmyslovým projektům. Ty mohou být být zajímavé z českého hlediska také svým napojením na německý trh.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?