ČSÚ (ČSÚ)
Makroekonomika  |  29.05.2024 06:00:00

Penziony, kempy, hotely i botely

Nabídka ubytovacích zařízení pro turistiku v Česku je poměrně široká. V posledních letech ale celkový počet lůžek klesá.

Z Registru ubytovacích zařízení spravovaného Čes­kým statistickým úřadem, který slouží pro výběr zpravodajských jednotek ke statistickému šetření o kapacitách a návštěvnosti, vyplývá, že v součas­nosti se na území Česka nachází přes 10 tisíc zařízení s minimální kapacitou 5 pokojů a nejméně 10 stálými lůžky. Tato zařízení členíme do 11 kategorií. Samo­statný hotelový segment se dále rozděluje do pěti tříd na základě vybavenosti a kvality poskytovaných slu­žeb. Nejvíce je počtem zařízení i lůžkovou kapacitou zastoupena kategorie penzionů, následují 3* hotely a kategorie ostatního ubytování.

Dynamické odvětví

Segment ubytování můžeme označit jako dynamické odvětví. Permanentně v průběhu času vznikají nová zařízení, jiná naopak zanikají, dochází ke změnám provozovatelů, mění se kategorie ubytování, názvy i samotné kapacity. Všechny tyto změny se musí do registru promítat průběžně, aby byl obraz o seg­mentu hromadného ubytování co nejaktuálnější. V Česku není legislativně zakotvena ohlašovací po­vinnost při vzniku nové provozovny, proto ČSÚ ak­tivně vyhledává nové provozovatele, například formou scrapingu rezervačních systémů.

Dlouhodobý vývoj počtu hromadných ubytova­cích zařízení a jejich kapacit ukazuje na pozvolný pokles. Nejčastější důvody ukončení provozování ubytovacích služeb jsou prodej a využití budovy pro soukromé účely, přestavba na bytové jednotky nebo dlouhodobé pronájmy, které se do cestovního ruchu nezahrnují.

Kapacity hromadných ubytovacích zařízení podle kategorií v roce 2023

Zdroj: ČSÚ
Období recese

Většinu členů Unie zasáhlo období hospodářské recese v letech 20082009. Globální zpomalení se projevilo propadem zahraniční poptávky, na které byl rychlý růst českého hospodářství postaven, a tak se recese nevyhnula ani Česku. Období následujících pěti let bylo charakteristické slabým růstem, který v Česku souvisel především s nízkou domácí po­ptávkou. Česko i další evropské země se ze stagnace vymanily po roce 2013. Konkrétně v Česku byl hos­podářský růst v letech 20152019 charakteristický silným vlivem domácí poptávky, kterou podpořil výrazný mzdový růst.

Příchod pandemie covidu-19 pro globální ekono­miku představoval šok, který ovlivnil mnoho aspektů ekonomického vývoje. Po ekonomickém propadu v roce 2020 se evropské ekonomiky vydaly na cestu zotavení, ovšem komplikovanou efektem narušených globálních řetězců a dopady války na Ukrajině. Kvůli narušeným globálním dodavatelským řetězcům roz­kolísávala vývoj HDP v Česku i v Evropě také změna zásob. Velkým problémem domácí ekonomiky se stal propad reálných příjmů domácností způsobený vyso­kou inflací. Ten vedl k nezvykle hlubokému poklesu spotřeby. V případě Česka se tak ani v roce 2023 nepo­dařilo dosáhnout předpandemické ekonomické úrovně.

Vývoj kapacit hromadných ubytovacích zařízení v Česku

Zdroj: ČSÚ
Koleje a ubytovny

V Registru jsou evidována také zařízení, která pri­márně slouží k jinému typu ubytování, například některé vysokoškolské koleje, středoškolské internáty či domovy mládeže. Tato ubytovací zařízení mohou vyčleňovat část své kapacity (sezonně či celoročně) pro krátkodobé ubytování turistů, většinou ale slouží pro studenty. Ubytování studentů za účelem denního studia se ovšem nevykazuje, není totiž chápáno jako cestovní ruch. V současné době evidujeme celkem 165 těchto jednotek, s celkovou kapacitou bezmála 24 tisíc lůžek vymezených pro cestovní ruch v 98 obcích a městech republiky.

Do cestovního ruchu se rovněž nezapočítává dlou­hodobé ubytování za účelem zaměstnání. Provozo­vatelé turistických ubytoven vykazují pouze hosty ubytované za turistickým, případně služebním úče­lem. Kategorie turistických ubytoven byla v roce 2023 zastoupena 695 jednotkami s celkovou kapacitou 34,5 tisíce lůžek.

Apartmány konkurují hotelům

Apartmánový typ ubytování dlouhodobě nabývá na významu a jeho nabídka na trhu se stále rozšiřuje. Celkově již evidujeme téměř 350 apartmánových za­řízení, která musejí disponovat minimálně 5 jednot­kami. Jedna jednotka je chápána jako jeden apartmán, který se většinou skládá z vícero pokojů či ložnic. Celková kapacita tohoto typu ubytování se dnes po­hybuje okolo 11,5 tisíce lůžek. Apartmány jsou větši­nou zahrnuty do kategorie ostatního ubytování, část se nachází v kategorii penzionů, některé apartmány kvalitou svého ubytování konkurují hotelům.

Na řece i u silnice

Do nabídky hotelového typu ubytování můžeme zařadit rovněž botely, které reprezentují ubytování na trvale zakotvené osobní lodi. Těch je v Česku celkově šest a všechny kotví na pražských náplavkách Vltavy. Nabízejí hostům celkem 716 lůžek ve 341 pokojích a většina z nich poskytuje standard 3* hotelů. V Česku najdeme také možnost ubytovat se v motelu, tedy v ubytovacím zařízení s nejméně 10 pokoji pro hosty poskytujícím ubytování a služby s tím spojené zejména pro motoristy. Toto ubytování se nachází v blízkosti pozemních komunikací s možností parkování a splňuje veškeré požadavky pro hotelové kategorie. Celkem máme na našem území 52 aktivních motelů, s nabídkou přespání v některém z 970 pokojů s 2 400 lůžky.

Experimentální data z online ubytovacích platforem

Na základě spolupráce Eurostatu se čtyřmi významnými mezinárodními online platformami Airbnb, Booking, Expedia a TripAdvisor jsou zveřejňována data za segment sdílené ekonomiky. Informace o počtu krátkodobě ubytovaných osob v sektoru individuálního komerčního ubytování mohou významným způsobem zpřesňovat odhady celkového počtu návštěvníků České republiky. Charakter údajů získaných od online platforem je bohužel limitován možnou existencí vícečetných zápisů poskytovatelů ubytování na několika portálech najednou nebo dvojím počítáním údajů, jednak z platforem a jednak z jiných zdrojů statistik cestovního ruchu. Může tak docházet k překryvu informací, neboť většina online platforem nabízí zprostředkování služeb jak hromadných, tak individuálních ubytovacích zařízení. Proto nelze tyto údaje pouze přičíst k výsledkům ze standardních statistických šetření. Data z platforem jsou na evropské i národní úrovni zveřejňována jako experimentální, mimo standardní procesy diseminace. Více informací o datech z online platforem naleznete na webu ČSÚ.

Článek vyšel v květnovém vydání časopisu Statistika&My.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

St 15:57  Waller (Fed): Bod začátku snižování sazeb se přibližuje Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
St 14:10  Pokles cen zemědělských výrobců zpomalil Moore Czech Republic (Moore Czech Republic)


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688