mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  23.05.2024 13:09:00

Umělá inteligence, digitalizace i offshoring. Egypt posiluje ICT sektor na všech frontách


Podobně jako jiné země, ani Egypt nechce zůstat pozadu v rozvoji digitálních technologií. Sektor ICT je v Egyptě na vzestupu díky masivním investicím i zjednodušené regulaci. Přestože v podílu na HDP kolem 3 % stále zaostává za rozvinutými ekonomikami, průměrný meziroční růst ICT sektoru přesahuje 16 %. Zahraniční firmy se mohou zaměřit na proces digitalizace služeb, offshoring nebo spolupráci v technologii umělé inteligence.

Digitalizace má postupně zahrnout prakticky všechny sektory, důraz však Egypt klade na státní správu v rámci tzv. projektu Ahmose, tedy propojení digitálních systémů jednotlivých ministerstev a agentur tak, aby byly splněny zásady maximální efektivity a účelnosti, s čímž souvisí i podpora rozhodovacího procesu. Občané budou naopak těžit z možnosti vyřizovat řadu úkonů prostřednictvím digitálních prodejních míst. V širším měřítku je cílem vybudovat „digitální společnost“, která přijme a začlení technologie téměř do všech oblastí života. Při implementaci ambiciózního plánu na digitalizaci se může prosadit i know-how českých firem, k jejichž zapojení vyzvalo přímo egyptské ministerstvo komunikačních a informačních technologií coby hlavní gestor celého digitalizačního projektu.

Zajímavou příležitostí pro české firmy může být i offshoring. Poptávka po IT pracovnících v Evropě dlouhodobě převyšuje nad nabídkou, Egypt se přitom jeví jako velmi vhodné místo, kam mohou firmy přesunout část svých služeb. Z egyptských univerzit vzejde každý rok 50 tisíc absolventů v IT oborech, polovina z nich je navíc specializovaná přímo na outsourcing. Do roku 2026 je v tomto směru cílem dosáhnout až 550 tisíc specialistů. Kromě množství levné pracovní síly, v jejíž prospěch navíc hraje výrazná depreciace egyptské libry v březnu 2024, navíc komunikaci s pracovníky nekomplikuje časový posun oproti některým asijským zemím.

Že Egypt myslí přilákání zahraničních firem vážně, dokládá rozmach projektu inovačních center „Creativa“, zahájený v roce 2022. Síť 27 center rozmístěných po celé zemi má za cíl prostřednictvím ICT školení i jazykových kurzů rozvinout počítačové dovednosti u obyvatelstva (především mladých a často znevýhodněných osob) v souladu s požadavky na trhu práce. Více adekvátně proškolených lidí potom znamená i více kvalitní pracovní síly pro firmy, které se pro offshoring v Egyptě rozhodnou.

Setrvalý posun zažívá Egypt i ve využívání umělé inteligence, která proniká do stále více oborů. Již v roce 2019 schválila egyptská vláda národní strategii pro umělou inteligenci, v zemi existuje přes 110 start-upů a nejméně 12 vysokoškolských fakult se specializovanými studijními programy zaměřenými na umělou inteligenci. Roste také podíl investic rizikového kapitálu – za rok 2022 dosáhl objem investic téměř 100 mil. USD, což řadí Egypt na druhé místo v Africe. Využití umělé inteligence v Egyptě je patrné v mnoha sektorech, konkrétními příklady jsou doprava (sledování a analyzování chování řidičů), zdravotnictví (radiologická diagnostika), nebo maloobchod (audity skladu, řízení prodeje a prediktivní analýza).

České velvyslanectví v Káhiře organizuje na podzim 2024 matchmakingové fórum českých a egyptských firem, zaměřené právě na umělou inteligenci. Firmy se zájmem o účast na fóru se mohou pro podrobnosti obrátit na Cairo.Commerce@mzv.gov.cz.

 

Ondřej Cuchý, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Káhiře


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688