22. květen je Mezinárodním dnem biodiverzity
22. květen je Mezinárodním dnem biodiverzity
Biodiverzita je klíčovým prvkem pro udržitelnost života na Zemi. Každý organismus, bez ohledu na jeho velikost, hraje v našem ekosystému nezastupitelnou roli. Za účelem upozornění na kritický význam biodiverzity pro naší planetu vyhlásila Organizace spojených národů 22. květen Mezinárodním dnem biodiverzity.
Přestože povědomí o hodnotě biologické rozmanitosti pro budoucí generace roste, počet druhů se vlivem lidské činnosti dramaticky snižuje. Hlavními příčinami tohoto úbytku jsou odlesňování, znečištění, změna klimatu a ničení přirozených stanovišť. Abychom čelili této kritické výzvě, letošní slogan „Buďte součástí plánu“ vyzývá všechny jednotlivce i organizace k aktivní účasti na ochraně a obnově přírody.
Co je to biodiverzita?
Biodiverzita, neboli biologická rozmanitost, zahrnuje veškeré formy života na Zemi – od mikroorganismů přes rostliny a zvířata až po komplexní ekosystémy, ve kterých žijí. Je to spleť života, která podporuje fungování ekosystémů a poskytuje nám základní ekosystémové služby, jako jsou čistá voda, opylování plodin, udržování klimatu a ochrana před přírodními katastrofami. Rozmanitost druhů také znamená vyšší odolnost ekosystémů vůči změnám a stresům, jako jsou například klimatické změny nebo invazní druhy. Bohatá biodiverzita přispívá ke zdravějším ekosystémům, které jsou lépe vybaveny k obnovení rovnováhy po narušení.
Navzdory své nesmírné hodnotě čelí biodiverzita závažným hrozbám. Mezi hlavní patří ztráta přirozených stanovišť kvůli zemědělství, urbanizaci a odlesňování, znečištění, klimatické změny, nadměrný rybolov a pytláctví. Člověk svou činností dramaticky zvyšuje rychlost vymírání druhů, které je nyní odhadováno na desetinásobek až tisícinásobek přirozené míry.
Ochrana biodiverzity a Evropská unie
Ochrana biodiverzity vyžaduje globální spolupráci a lokální akce. Mezinárodní dohody, jako je Úmluva o biologické rozmanitosti, si kladou za cíl chránit a udržovat biodiverzitu prostřednictvím stanovení cílů a opatření. Klíčové strategie zahrnují vytváření a správu chráněných území, obnovu poškozených ekosystémů, udržitelné využívání přírodních zdrojů a snižování znečištění.
Evropská unie se v oblasti biodiverzity angažuje prostřednictvím různých iniciativ, politik a právních předpisů zaměřených na ochranu a obnovu biologické rozmanitosti. Jednou z nich je například Strategie EU v oblasti biodiverzity do roku 2030, která je součástí Zelené dohody pro Evropu a jejím cílem je zastavit úbytek biodiverzity a obnovit přírodní ekosystémy. Strategie obsahuje konkrétní cíle, jako je ochrana 30 % pevniny a mořských oblastí EU a obnova degradovaných ekosystémů. Dále EU například v souladu s touto strategií pracuje na novém právním rámci. Cílem právního rámce pro obnovu přírody je zavést opatření, která do roku 2030 obnoví alespoň 20 % pevninských a 20 % mořských oblastí EU a do roku 2050 všech ekosystémů, které potřebují obnovu. Tato pravidla se poprvé zaměřují konkrétně na obnovu přírody v členských státech EU.
Zdroj: OSN, Unsplash
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?