Patria (Patria Finance)
Investice  |  21.05.2024 17:37:00

Dopadne AI jako ESG?

O umělé inteligenci hovoří stále více firem a investorů. Podobná korporátní a investiční vlna se přitom zvedla nedávno v jiné oblasti – u tzv. ESG. A ta měla podle řady náznaků velkou tendenci změnit se hlavně v marketing bez obsahu. Určitě jsou ale firmy, které už dávno před ESG marketingovou vlnou věnovaly patřičnou pozornost skutečným E, S i G. A dělají to tak i dál bez ohledu na to, jaká módní vlna se na trhu právě zvedla. S AI, respektive implementací a využíváním nových technologií, to nakonec může na této rovině být stejně.

Následující graf ukazuje podíl obchodovaných společností, které v komentáři ke svým čtvrtletním výsledkům zmíní výraz „umělá inteligenceAI“. Je zřejmé, že i před rokem 2023 šlo o téma, kterému se některé společnosti věnovaly. Na přelomu let 2021/2022 to bylo téměř 15 %, tedy asi 70 firem z celkového počtu 500 v indexu S&P 500. Pak se zvedla vlna s tím, jak o AI začal více hovořit Microsoft a další velké technologické firmy. A komentáře k výsledkům za první čtvrtletí letošního roku už podle grafu u 41 % firem doprovázela zmínka o AI. Tedy u 205 obchodovaných společností:
AI
Zdroj: X

Při pohledu na graf se mi vybavila jedna podobná nedávná vlna. Ta týkající se tzv. ESG. Tedy jednoduše řečeno investičních přístupů a firemních strategií zaměřujících se na životní prostředí, prospěšnost pro společnost a všechny, kteří se nějak podílí na chodu firem. Už na počátku této vlny jsem tu zmiňoval slepou uličku, ve které by se tento přístup stal prázdným marketingovým obalem. Těžko zobecňovat, ale existuje nejeden náznak toho, že vývoj do takové uličky v řadě případů skutečně zamířil. Pak by nebylo překvapením, že zájem investorů o ESG také zřejmě výrazně opadá. Tedy snad jen zájem o ESG jako onu marketingovou nálepku a nástroj, ne o faktické změny v případech, kde jsou namístě.

Z mého pohledu v situacích podobných té „ESG“ platí ono „ať levá ruka neví, co dělá ta pravá“. Tj. nedávat na odiv, věnovat se podstatě věci. Stává se marketingové pozlátko i z AI? Nevím, ale riziko vývoje ne nepodobného tomu u ESG bych tu viděl. Alespoň u části firem. Každopádně podle grafu nyní téměř každá druhá firma na trhu hovoří o umělé inteligenci. Což je mimochodem docela v rozporu s pohledem, podle kterého by z této nové technologie měly těžit hlavně velké technologické firmy. Co vlastně říká trh jako takový – pohled na valuace sektorů?

Když se podíváme na současné valuace – poměry cen k ziskům, u telekomunikací, zjistíme, že se obchodují s určitým diskontem k valuacím celého trhu. Což je třeba ve srovnání s vývojem během řady let před a po prasknutí internetové bubliny spíše anomálie – telekomunikace bývaly výš. Zboží dlouhodobé spotřeby je na tom opačně v tom smyslu, že jeho PE mívá určitou prémie, ta je nyní je ale docela vysoko. Historická prémie zboží běžné spotřeby se nyní převrací v diskont.

Energetika se obvykle obchoduje s diskontem, ten nyní je extrémní. Ale příčinou nebude malý potenciál sektoru pro využití AI, ale jeho (vnímaný) malý potenciál obecně. Podobně jako energetika jsou na tom finance, kde by „technicky“ mohla AI mít potenciál větší (nějaký superfintech). Ale sektor má dost aktuálních specifických tenzí a problémů. S historicky docela vysokým diskontem se obchoduje i zdravotní péče, kde se přitom o využití AI hovoří docela dost. Průmysl je s relativními valuacemi cca na svém, to samé platí o materiálech. A technologie si po docela dlouhé době měřené po roce 2010 opět budují valuační prémie. Které jde do značné míry přímo propojit s AI vizemi.

Jak jsem psal v úvodu, určitě jsou firmy, které už dávno před ESG marketingovou vlnou věnovaly patřičnou pozornost skutečným E, S i G. A dělají to tak i dál bez ohledu na to, jaká módní vlna se na trhu právě zvedla. S AI, respektive implementací a využíváním nových technologií, to nakonec může být na této rovině stejně.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Ne 11:42  V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
So   8:00  Vtip na víkend: Máslo nad zlato Redakce (Kurzy.cz)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688