Úrokové sazby klesají pomaleji, naopak poptávka po hypotékách zrychlí
Česká národní banka (ČNB) potřetí v řadě snížila úrokové sazby, tentokrát o 0,5 procentního bodu. Hlavní sazba ČNB tak klesla na 5,25 %, nejníže od května 2022. Guvernér Aleš Michl ale zároveň varuje, že další snižování bude probíhat opatrněji. Proč? A co to znamená pro spoření nebo hypotéky a pro vývoj cen nemovitostí?
Hlasování bankovní rady bylo tentokrát jednomyslné, přestože dva její členové měli zpočátku jiný názor. Původně vyžadovali rychlejší pokles základních sazeb v ekonomice, ale po zvážení všech proinflačních a dalších aktuálních ekonomických rizik se přidali k ostatním členům rady.
„Vývoj od posledního zasedání hovoří spíše ve prospěch pomalejšího poklesu sazeb,“ uvedl podle zápisu Tomáš Holub, který původně stál na straně vyššího poklesu repo sazby.
Koruna posílila
Na pomalejší než původně předpokládaný pokles sazeb a na výhled dlouhodobějšího pomalého snižování zareagovala také koruna, která se dostala pod psychologicky významnou hranici 25 korun za euro. Investorům se zkrátka i nadále vyplatí korunu držet.
Proč se sazby snižují pomaleji?
Důvodů je hned několik. K prvním patří tříměsíční mezibankovní sazba (PRIBOR). Respektive její vývoj. ČNB ji používá jako zástupnou veličinu pro svou hlavní sazbu. Na poslední čtvrtinu tohoto roku se počítá s poklesem PRIBOR na 4,28 %. To je mnohem vyšší údaj, než jaký byl prognózován v únoru, tehdy se odhad dostal na 2,93 %.
Dalším je fakt, že ČNB aktualizovala svou prognózu inflace, která je nyní o poznání výše, než se dříve předpokládalo. To znamená, že centrální banka chce tlačit na brzdu a bránit růstu cen. Především inflace v potravinách se v dubnu dostala na mnohem vyšší čísla, než kdokoliv čekal. Supermarkety držely slíbené snížené ceny (o DPH) jen do konce března, v dubnu po Velikonocích, kdy je média přestala tolik sledovat, zase potichu, ale o to více podražily.
Co pomalejší pokles repo sazby znamená pro hypoteční úvěry?
Očekává se, že v letošním roce hypoteční trh poroste a poptávka po hypotékách zrychlí. Důvodem nejsou ani tak samotné sazby, ale především odložená poptávka, kterou lidé budou chtít „dohnat“. To může tlačit vzhůru ceny služeb, zejména nájemného. Ale i samotných nemovitostí na realitním trhu.
Vysoké obraty očekávají banky také u refinancování hypoték. Mnoho z bank už se připravilo na tzv. retenci, kdy lidé s nedávnou vynucenou refixací na vysoký úrok budou požadovat snížení sazeb u současné banky (nebo refinancování jinam).
„Vzhledem k tomu, že až do konce srpna nebrání odchodu k jiné bance během fixace žádná konkrétní sankce, pravděpodobnost rozhodnutí klienta pro refinancování je vysoká. Banky proto ochotněji přistupují na snížení sazeb i u nyní zafixovaných hypoték. Od září už situace tak příznivá (pro nové hypoteční úvěry a refixace) nebude,“ vysvětluje Petr Jermář specialista na finance Banky.cz.
Roli hrají i další proinflační rizika
ČNB vnímá i jiná proinflační rizika, než jen ta nově nastartovaná v supermarketech. K dalším rizikům, kvůli kterým nastolila pomalejší vývoj úrokových sazeb, patří:
- pomalejší snižování sazeb ze strany Evropské centrální banky a amerického Fedu
- rychlost růstu cen ve službách
- vývoj zahraniční poptávky po českém exportu
- požadavky zaměstnanců na růst mezd a
- pomalé tempo snižování deficitu veřejných financí.
Co to znamená pro vás?
„Pokles úroků na spořicích účtech by nemusel být tak krkolomný, jak se ještě donedávna předpokládalo. To stejné bychom mohli pozorovat u nabídky termínovaných vkladů. Očekávat se nedá ani přílišný pokles u sazeb spotřebitelských úvěrů,“ říká Petr Jermář z Banky.cz.
V oblasti realitního trhu ale musíme čekat další zdražování. A čím vyšší je cena nemovitosti, tím hůře se na ni získává hypotéka (zvyšuje se jak částka, jakou musíte dát ze svého, tak i nároky na pravidelný příjem, často v poměru k nutným výdajům). Jestliže uvažujete o koupi nemovitosti, je důležité včas zvážit všechny faktory.
Okomentovat na facebooku
Zprávy a články k hypotékám
Poslední zprávy z rubriky Hypotéky:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select