Růst cen ve výrobě pod cílem ČNB, ve službách naopak stále nad ním (Komentář)
Tuzemské ceny průmyslových výrobců v dubnu meziměsíčně vzrostly o 0,2 % po březnovém poklesu o 0,1 %. Meziročně pak byly vyšší o 1,4 %. To bylo jen nepatrně pod tržním konsensem, který odhadoval růst o 1,5 %.
V samotném zpracovatelském průmyslu rostly ceny stejným meziměsíčním tempem jako v březnu, tedy o 0,4 %. Výrazně nadále zdražovaly výrobky chemického průmyslu, tentokráte meziměsíčně o 1,4 %. Lze přepokládat, že vliv v tomto případě má dražší surová ropa. Její dovoz navíc prodražuje slabší koruna vůči americkému dolaru. Významněji ceny vzrostly rovněž ve farmaceutickém průmyslu (+0,6 % m/m). V dalších odvětvích byl ale cenový vývoj umírněnější. Ceny zhruba meziměsíčně stagnovaly ve výrobě motorových vozidel (+0,1 % m/m), základních kovů (+0,1 % m/m) a kovodělných výrobků (-0,1 % m/m), a také potravinářských výrobků (-0,1 % m/m). Výjimkou byla výroba nápojů, kde ceny vzrostly o 0,5 % m/m. Ke zlevnění pak došlo v případě elektrických zařízení (-0,8 % m/m), surovin používaných ve stavebnictví (-0,3 % m/m) či mírně rovněž u výpočetní techniky (-0,2 %).
Protiinflačně tentokrát nepůsobil energetický průmysl. Zatímco v únoru a březnu ceny energií meziměsíčně poměrně silně klesaly (o 0,7 % resp. 1,5 % m/m), v dubnu jen zhruba stagnovaly (-0,1 % m/m). Podobně i v těžebním průmyslu se cenová dynamika zvýšila (z 0,1 % na 0,7 % m/m). Za tím stál nárůst ceny uhlí (+1,2 % m/m) v kombinaci se stále svižným růstem ceny ropy.
V zemědělství a stavebnictví pokračoval utlumený cenový vývoj. Ceny zemědělských výrobců v dubnu meziměsíčně klesly o 3,5 % a korigovaly tak březnové zvýšení o 3,2 %. Meziročně byly tyto ceny o výrazných 13,4 % níže. Ceny stavebních prací meziměsíčně vzrostly o 0,2 % a ceny stavebních materiálů o 0,1 %. Ceny stavebních prací byly vyšší také meziročně (o 2,0 %), zatímco ceny stavebních materiálů nadále klesaly (o 1,5 %).
Meziroční růst cen tržních služeb pro podniky sice zpomalil, stále se ale nachází nad cílem centrální banky. V dubnu se tento růst snížil na 3,4 % po březnových 4,1 %. Meziměsíční růst byl však svižný (+0,7 %).
Růst cen v primárních okruzích je v podstatě v souladu se strukturou spotřebitelské inflace. Zatímco spotřebitelské ceny zboží se v dubnu zvýšily meziročně o 1,4 %, ceny služeb rostly výrazně rychlejším tempem o 5,3 %. Dynamika výrobních cen, ať už v průmyslu, stavebnictví či zemědělství, se vesměs drží pod cílem centrální banky. Důvodem je pravděpodobně stále nižší poptávka po průmyslovém zboží a stavebních pracích či klesající ceny materiálů a energií. Vývoj v potravinářském průmyslu pak neukazuje na to, že by měl pokračovat rychlý růst cen potravin pro konečné spotřebitele (v dubnu spotřebitelské ceny potravin meziměsíčně vyskočily o zhruba 2 %). Naopak ve službách se cenový růst stále pohybuje nad 2 % y/y. Důvodem může být doběh předchozích inflačních tlaků, rizikem je ale i probíhající oživení spotřebitelské poptávky. Rychlý růst cen služeb je pro většinu centrálních bank vyspělých zemí, včetně té české, hlavním argumentem proč postupovat obezřetně při uvolňování měnové politiky.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz