Radary i zbraně. České výrobky mají v gruzínské armádě dobré jméno
Gruzínské ozbrojené síly prošly rozsáhlou reformou, aby splnily podmínky vstupu do NATO a byly připraveny na bezpečnostní výzvy v jižním Kavkazu. K modernizaci přispěly také české firmy a jejich výrobky se v Gruzii tradičně těší respektu a oblibě. Potvrdila to i nedávná mise českých výrobců obranné techniky do této kavkazské země.
Ilustrační foto Shutterstock
Prezentace zástupců českých společností PBS Group, Phonexia, Rescue Trailer, Liaz, SVOS, Shark Aero a Aero Vodochody Aerospace, během nichž představili své výrobky a moderní technologie, přilákala letos v dubnu pozornost více než 15 potenciálních gruzínských partnerů ze státní sféry i soukromého sektoru. Nad rámec přítomných firem existuje potenciál v oblasti sledovacích systémů, radarových či leteckých technologií, ale i v segmentu ručních zbraní či pozemní techniky. Misi uspořádalo Velvyslanectví ČR v Tbilisi společně s Ministerstvem obrany ČR, a to v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie (PROPED).
Slova chvály směrem k českým zástupcům obranného průmyslu zazněla hned během úvodního jednání zástupce vrchní ředitelky sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR Michala Rendla s náměstkem ministra obrany Gruzie Sergem Džanelidzem, během něhož gruzínská strana představila své priority.
Na základě vyhodnocení stavu gruzínských ozbrojených složek gruzínská vláda schválila Strategické hodnocení obrany v letech 2021-2025, v němž zdůraznila význam rozvoje kritických obranných schopností a posílení sil pro zvýšení úrovně bojové připravenosti, akvizice, modernizaci a údržbu systémů vyzbrojování a rozvoj infrastruktury, a také technologické transformace gruzínské armády.
Fotogalerie
Pět priorit pro strategické nákupy
Armáda definovala ve své Strategii nákupu zabezpečovacích systémů pět prioritních oblastí rozvoje obranných sil. Jsou to manévrovací schopnosti (pěchotní, mechanizované a obrněné), protivzdušná obrana, pancéřová ochrana, bojové technologie a dělostřelecké a průzkumné schopnosti. Gruzínská vláda v posledních letech v obranném průmyslu zahájila spolupráci s několika zahraničními partnery a je připravena na další partnerství. Státní vojenské vědecko-technické centrum Delta, které měla delegace také možnost navštívit, spolupracuje s partnery z Izraele a USA na výrobě automatických pušek a s polskou společností WB Electronics na výrobě dronů. Státní společnost letecké techniky Tbilaviamsheni (TAM) hledá partnery pro navýšení výrobních a opravárenských kapacit.
Jana Gašparíková, zástupkyně velvyslance, Velvyslanectví ČR v Tbilisi
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Kdo má dnes svátek?
- Kdy má svátek Martin
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?