ČSÚ (ČSÚ)
Makroekonomika  |  10.05.2024 09:00:00

V 1. čtvrtletí se tržby ve službách zvýšily meziročně o 1,3 % - Služby - 1. čtvrtletí 2024

V 1. čtvrtletí se tržby očištěné o kalendářní vlivy reálně zvýšily meziročně o 1,3 % a mezičtvrtletně o 2,6 %.

 

Mezičtvrtletně tržby ve službách1) v 1. čtvrtletí po očištění o sezónní vlivy vzrostly reálně o 2,6 %. Růst tržeb vykázala většina odvětví, až na odvětví profesních, vědeckých a technických činností, kde byla zaznamenána stagnace.

Meziročně tržby po očištění o kalendářní vlivy vzrostly o 1,3 %. Pokles byl zaznamenán pouze u činností v oblasti nemovitostí, všechna ostatní odvětví zaznamenala meziroční růst.

„ Po třech čtvrtletích nepřetržitého poklesu vykázaly tržby ve službách v prvním kvartálu letošního roku růst, a to o 1,3 %. Meziroční zvýšení tržeb bylo zaznamenáno ve všech dílčích ekonomických sekcích kromě činností v oblasti nemovitostí,“ říká Tomáš Harák, vedoucí oddělení datové podpory statistiky obchodu, služeb a životního prostředí ČSÚ. 

V jednotlivých odvětvích byl vývoj následující:

  • v dopravě a skladování se tržby zvýšily o 2,0 %. Nejvíce vzrostly tržby letecké dopravy (o 22,4 %). Růst tržeb byl také zaznamenán v odvětví poštovních a kurýrních činností (o 3,3 %), pozemní a potrubní dopravy (o 2,4 %) a vodní dopravy (o 2,4 %). Naopak nižší tržby oproti předchozímu roku vykázalo skladování a vedlejší činnosti v dopravě, a to o 0,3 %;
  • v ubytování, stravování a pohostinství tržby vzrostly o 3,2 %. Více se zvýšily tržby ve stravování a pohostinství (o 3,9 %) než v ubytování (o 0,3 %);
  • v informačních a komunikačních činnostech se tržby zvýšily o 0,2 %. Tento vývoj byl způsoben vyššími tržbami tvorby programů a vysílání (o 10,6 %) a činností v oblasti informačních technologií (o 4,7 %), kam patří např. programování, správa počítačového vybavení či poradenství v oblasti IT. Nižší tržby vykázaly telekomunikační činnosti (o 0,2 %), informační činnosti (o 1,9 %) a vydavatelské činnosti (o 5,1 %). Největší propad tržeb zaznamenal filmový a hudební průmysl (o 39,5 %);
  • v činnostech v oblasti nemovitostí tržby meziročně klesly o 0,8 %;
  • v profesních, vědeckých a technických činnostech 2) se tržby zvýšily o 1,4 %. Nejvyšší nárůst tržeb (o 4,3 %) zaznamenaly činnosti vedení podniků; poradenství v oblasti řízení. Ostatní profesní, vědecké a technické činnosti vykázaly nárůst tržeb o 4,2 %, architektonické a inženýrské činnosti; technické zkoušky a analýzy o 2,9 %, právní a účetnické činnosti o 0,4 %. Reklamním agenturám a průzkumu trhu tržby klesly o 3,5 %;
  • v administrativních a podpůrných činnostech tržby vzrostly o 2,7 %. K největšímu nárůstu tržeb došlo v odvětví cestovních agentur, kanceláří a jiných rezervačních a souvisejících činností (o 15,5 %), dále pak v činnostech v oblasti pronájmu a operačního leasingu (o 8,7 %). Největší pokles tržeb naopak zaznamenaly činnosti související se zaměstnáním (o 10,4 %), tržby klesaly i v činnostech souvisejících se stavbami a úpravou krajiny (o 0,7 %) a v administrativních kancelářských a jiných podpůrných činnostech pro podnikání (o 0,6 %).

_____________________
1) Pro účely Rychlých informací se do služeb zahrnují následující sekce: Klasifikace ekonomických činností Doprava a skladování (H), Ubytování, stravování a pohostinství (I), Informační a komunikační činnosti (J), Činnosti v oblasti nemovitostí (L), Profesní, vědecké, a technické činnosti – bez činností Výzkum a vývoj a Veterinární činnosti (M bez 72 a 75), Administrativní a podpůrné činnosti (N).
2) Pro účely Rychlých informací se do sekce M – Profesní, vědecké, a technické činnosti nezahrnují CZ-NACE 72 – Výzkum a vývoj a CZ-NACE 75 – Veterinární činnosti.

Poznámky:
Všechny údaje v textu Rychlých informací jsou uvedeny ve stálých cenách. Meziroční vývoj je publikován po očištění o vliv počtu pracovních dnů. Mezičtvrtletní tempa jsou očištěna také o vliv sezónnosti .
Podniky jsou do odvětví zatříděny podle své převažující činnosti, tj. taková činnost, ze které podniku plyne největší přidaná hodnota.
Data za 1. čtvrtletí 2024 jsou předběžná; definitivní údaje za jednotlivá čtvrtletí roku 2024 budou zveřejněny v březnu 2025 .
Počínaje Rychlou informací za 1. čtvrtletí 2024 došlo ke změně báze krátkodobých statistik. Kromě změny základního období u bazických indexů, které místo k průměru roku 2015 jsou nově poměřovány k průměru roku 2021, došlo i k použití váhového schématu roku 2021. V souvislosti s přechodem na nové základní období byla provedena i revize roku 2023.
Metodika:
https://www.czso.cz/csu/czso/sluzby  

 

Zodpovědný vedoucí pracovník ČSÚ: Ing. Pavel Vančura, ředitel odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí, tel. 274052096, 732348337 , e- mail: pavel.vancura@czso.cz  
Kontaktní osoba: Ing. Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb, tel. 274052691, 735130284, e-mail:
jana.gotvaldova@czso.cz
Metoda získání dat: přímé zjišťování ČSÚ SP 1-12
Termín ukončení sběru dat: 26. 4. 2024
Termín ukončení zpracování: 2. 5. 2024
Navazující výstupy: časové řady ve Veřejné databázi:

https://vdb.czso.cz/vdbvo2/faces/cs/index.jsf?page=statistiky#katalog=31030
Termín zveřejnění další RI: 7. 8. 2024

Přílohy

Archiv:
Zobrazit vše Skrýt

Zveřejněno dne: 10.05.2024
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.


Kontakt: Oddělení informačních služeb - ústředí, tel.: 274 056 789, e-mail: infoservis@czso.cz

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Výsledky firem - tržby, zisk

Pá 17:44 Co se děje ve firmách? (Patria Finance) Investice

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688