amsp.cz (AMSP)
Z domova  |  09.05.2024 15:25:34

AMSP ČR prosadila další body ke zjednodušení podnikání

Po necelých 6 měsících od začátku připomínkového řízení k materiálu Antibyrokratický balíček III. vláda schválila tento materiál na svém zasedání 7. května 2024. Materiál obsahuje 29 jednotlivých bodů, které vznikly za významného přispění Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), kdy jejich cílem je zjednodušení běžného života podnikatelů a zjednodušení komunikace s orgány státní správy.

Jak už z názvu napovídá, jedná se o třetí balíček, jehož cílem je zjednodušení každodenního života podnikatele a snížení administrativní zátěže, kterou nejvíce pociťují živnostníci. Vládou schválené usnesení k Antibyrokratickému balíčku s pořadovým číslem III. dává jednotlivým ministerstvům úkol připravit návrhy řešení do konce září 2024. Některé body v tomto Antibyrokratickém balíčku do něj byly zařazeny na základě připomínkového řízení k předcházejícím dvěma Antibyrokratickým balíčkům, kdy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR předložila 16 připomínek, jejichž cílem bylo zlepšení podnikatelského prostředí s důrazem právě na malé a střední podnikatele.

Za nejvýznamnější povinnosti, které zaniknou nebo se jejich způsob plnění změní, uvádíme následující:

  • Zaměstnavatelům se uleví v oblasti zasílání méně klíčových pracovněprávních dokumentů, kdy bude možné takové dokumenty – zejména mzdové výměry – zasílat na elektronickou adresu v rámci vnitřních elektronických komunikačních systémů zaměstnavatele.
  • Dojde také k rozšíření svobody smluvních stran, kdy bude možné, aby se zaměstnavatel se zaměstnavatelem dohodli na způsobu rozvrhování pracovní doby zaměstnance. Posunem bude také možnost kombinace plánování směn ze strany zaměstnavatele s plánováním ze strany zaměstnance, což povede k vyšší spokojenosti zaměstnanců za zachování jistoty naplnění směn pro zaměstnavatele.
  • Velkým zjednodušením pro podnikatele i zaměstnance bude prioritní výplata mezd bezhotovostně, kdy výjimečně by mohla být mzda vyplácena v hotovosti. Uzákonění bezhotovostního styku do výplaty mezd tak bude dalším krokem k digitální ekonomice a zároveň povede k transparentnosti a sledovatelnosti finančních toků.
  • Dalším digitalizačním krokem je komunikace OSVČ i společností se zdravotními pojišťovnami v elektronické podobě, kdy se ustoupí od současné listinné podoby podání.

 

Postupně tak dochází k naplňování požadavků, které AMSP ČR dlouhodobě předkládá.

 

 

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

AMSP ČR sdružuje od roku 2001 na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, podnikatele 55+, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.

Více informaci na: www.amsp.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688