Komise zahajuje první fázi konzultace se sociálními partnery o spravedlivé práci na dálku a právu odpojit se
První fáze konzultace o právu odpojit se
Komise dnes zahájila první fázi konzultace s evropskými sociálními partnery s cílem shromáždit jejich názory na možné zaměření akce EU, pokud jde o spravedlivou práci na dálku a právo odpojit se.
Práce na dálku se rozšířila, a to zejména od pandemie COVID-19. Šetření pracovních sil EU ukazuje, že celkový podíl osob pracujících z domova v EU se v posledních několika letech takřka zdvojnásobil, a to z 11,1 % v roce 2019 na 20 % v roce 2022. V tomto ohledu existují značné rozdíly mezi jednotlivými odvětvími, sektory a pracovními profily, a to i v závislosti na „možnosti práce na dálku“ u daného pracovního místa, tj. rozsahu, v jakém lze pracovat na dálku. Důkazy ukazují, že pracovníci, kteří mají možnost pracovat na dálku a této možnosti využívají, jednoznačně oceňují její výhody, zejména flexibilitu – více než 60 % respondentů průzkumu nadace Eurofound z roku 2022 potvrdilo, že chtějí alespoň část pracovní doby pracovat z domova.
Práce na dálku přináší světu práce řadu příležitostí, ale také určité výzvy. I když umožňuje flexibilitu při uspořádání práce, vyvolává rovněž otázky, jak zajistit dodržování práv pracovníků v digitalizovaném pracovním prostředí. Týká se to například zajištění odpovídajících pracovních podmínek a bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Zejména používání digitálních nástrojů pro práci na dálku může pro zaměstnance vytvářet riziko pracovní kultury „nepřetržitého připojení“. Proto různé zúčastněné strany volají po „právu odpojit se“, aby se vymezily jasné hranice mezi pracovním a soukromým životem.
Dnešní konzultace navazuje na usnesení Evropského parlamentu z roku 2021 vyzývající k předložení návrhu na řešení těchto otázek. V souladu s politickými směry předsedkyně von der Leyenové, pokud jde o usnesení přijatá Evropským parlamentem podle článku 225 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU), je Komise odhodlána reagovat legislativním návrhem při plném respektování zásad proporcionality, subsidiarity a zdokonalení tvorby právních předpisů.
Mezitím evropští mezioboroví sociální partneři zahájili s podporou Komise jednání o aktualizaci rámcové dohody o práci na dálku z roku 2002. V návaznosti na bezvýsledná jednání požádali, aby se touto záležitostí zabývala Komise. Proto Komise nyní zahajuje formální konzultace se sociálními partnery EU v souladu s pravidly a postupy pro právní předpisy v oblasti sociální politiky. Veřejná konzultace potrvá do 11. června 2024.
Souvislosti
V souladu s čl. 154 odst. 2 Smlouvy o fungování EU zjišťuje Komise stanoviska sociálních partnerů EU. Stanoví dvoufázovou konzultaci s evropskými sociálními partnery, pokud jde o návrhy v oblasti sociální politiky na základě článku 153 Smlouvy o fungování EU.
Ačkoli v současné době na úrovni EU neexistují žádné právní předpisy, které by konkrétně práci na dálku nebo právo odpojit se upravovaly, existují právní předpisy EU, které se vztahují i na situaci práce na dálku a zabývají se některými aspekty souvisejícími s právem odpojit se. Strategický rámec pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci na období 2021–2027 stanoví klíčové priority a opatření k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví pracovníků při práci. Směrnice o pracovní době stanoví pravidla týkající se denních a týdenních dob odpočinku, dovolené za kalendářní rok a omezení týdenní pracovní doby. Směrnice o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách dává pracovníkům bez předvídatelného rozvržení pracovní doby (např. pracovníkům na zavolanou nebo pracovníkům se smlouvou na nulový počet hodin) právo předem vědět, kdy a kde bude práce probíhat. Směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem pomáhá rodičům a pečovatelům sladit pracovní a rodinný život tím, že poskytuje práva týkající se vhodného pracovního volna a pružného uspořádání práce.
V roce 2024 zveřejnily útvary Komise studii, která zkoumá sociální, hospodářský a právní kontext a trendy v oblasti práce na dálku a práva odpojit se v souvislosti s digitalizací a budoucností práce během pandemie COVID-19 a po ní. Studie vychází z rozsáhlých konzultací se správními orgány ve všech zemích EU, jakož i se zaměstnanci, zaměstnavateli, odborníky a akademickou obcí. Výsledky studie spolu s výsledky konzultací se sociálními partnery budou podkladem pro přípravu opatření EU v oblasti práce na dálku a práva na odpojení.
Další informace
Konzultační dokument: první fáze konzultace se sociálními partnery
Studie o práci na dálku a právu odpojit se
Přihlaste se k odběru elektronického zpravodaje Komise o zaměstnanosti, sociálních věcech a sociálním začleňování
*Aktualizováno 30/04/24.
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úřad práce - nabídky práce, úřady práce
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Platové tabulky zdravotníků a sociálních pracovníků 2020
- Sociální dávky 2020 - kolik dostanete?
- Sociální pojištění pro zaměstnance i OSVČ v roce 2020
- OSVČ - zálohy na sociální a zdravotní
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- Kalkulačka OSVČ 2024 (za rok 2023) - výpočet daně, sociálního a zdravotního pojištění
- § 52 paragraf 52 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- Nabídky práce podle cz regionů
- Dohoda o provedení práce 2022
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?