Ranní okénko - Česká ekonomika očekává návrat na růstovou trajektorii
Dnes očekáváme zveřejnění výše reálného hrubého domácího produktu za první čtvrtletí, a to jak v Česku, tak v Německu. Nejprve budou zveřejněna sezónně očištěná data za Českou republiku, kde, po zohlednění inflace, očekáváme meziroční růst ve výši 0,4 %, což představuje malé zlepšení oproti závěru loňského roku (0,2 %). Mezičtvrtletní růst by měl dosáhnout taktéž výše 0,4 %. Měla by to být především spotřeba domácností tažená, poprvé od roku 2022, růstem reálných mezd, která českou ekonomiku opět vymaní z recese, ve které pobývala po většinu předchozího roku. Pro letošní rok očekáváme návrat na trajektorii růstu, který by měl dosáhnout výše 1,5 %.
Výrazné naděje na růst zatím naopak postrádá ekonomika Německa, jejíž reálné HDP by dle našeho i tržního odhadu mělo meziročně opět poklesnout, a to o 0,2 % při očištění o počet pracovních dní. Obrat očekáváme ale v mezičtvrtletním srovnání, kdy by již mělo dojít k reálnému růstu o 0,1 %, a tím i k lehkému popostrčení celé ekonomiky eurozóny (odhad trhu +0,1 %). Eurostat dnes také zveřejní úvodní odhad dubnové inflace v eurozóně, která by dle trhu měla zůstat na 2,4 %. Německá Bundesbank dnes zároveň aktualizuje počet osob žádajících podporu v nezaměstnanosti, který má sice vzrůst oproti předchozímu měsíci, ale i tak by byl na nižších hodnotách oproti převážné části předchozího roku, což představuje jeden z faktorů táhnoucích německou ekonomiku alespoň mírně do kladného teritoria. Vzhledem ke stabilizující se inflaci by v další části roku mohly být, stejně jako v Česku, i v Německu rostoucí reálné mzdy prostředkem růstu spotřeby a HDP v tomto roce.
Pohled zpět:
Včera byla zveřejněna předběžná data ohledně dubnové inflace v Německu. Aktuální růst cen harmonizovaného spotřebitelského koše (2,4 % meziročně), jak jej definuje Eurostat, se zdá být již na dosah inflačnímu cíli Evropské centrální banky, kam postupně směřuje již od konce roku 2022. Dubnová meziroční inflace však dosáhla hodnoty mírně nad očekávání (2,3 %) i nad úroveň předchozího měsíce (2,3 %), což podtrhuje varování ze strany ECB, že určité výkyvy směrem nahoru ještě mohou přijít. Meziroční inflace podle německé národní metodiky vychází sice mírně nižší (2,2 %), ale ani ta nepředstavuje jasný důkaz o stabilizaci cen. Nad cíl inflaci nyní táhl zejména skokový nárůst v položce zemního plynu, kde bylo dominantním faktorem zrušení dočasného daňového zvýhodnění. Meziměsíční harmonizovaná inflace pak dle očekávání vychází na 0,6 % (národní 0,5 %). Nárůst cen v Německu tedy můžeme očekávat i v příštích měsících, ačkoli celkový trend už vykazuje sestupnou tendenci.
Zároveň opět upozorníme na naši novou publikaci k výročí 20 let od vstupu ČR do EU, ke které jsme nyní zveřejnili přehlednou prezentaci mapující nejdůležitější části studie ve zkrácené formě.
Celou publikaci naleznete na: https://investice.rb.cz/?c15003[key]=5074
Americký index S&P 500 včera porostl o +0,32 %, přičemž za poslední půlrok jeho výnos činí již téměř +22 %. Německý index DAX naopak poklesl o 0,24 % a potvrdil tak mírně sestupnou tendenci celého měsíce, i když v půlročním horizontu stále drží výnos dokonce na +23,12 %. Pražská burza si připsala +0,47 %, měsíční výnos nyní činí +2,34 % a v půlročním horizontu zaostáváme za USA i Německem s výnosem +14,76 %. Koruna se drží v pásmu 25,10-25,20 EUR/CZK, nyní se obchoduje kolem 25,135 EUR/CZK.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- EIA: Ropné zásoby v USA v 15. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly o 659 000 bd
- EIA: Ropné zásoby v USA ve 24. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly výrazněji
- Zvýšení daní - zvýšení daně z nemovitostí, z příjmů, DPH, zvýšení odvodů OSVČ
- Čína: Pokud USA budou chtít jednat, budeme jednat, pokud budou chtít bojovat, budeme bojovat
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2021, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziměsíční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Lidé mají pro neočekávané životní situace naspořeno méně, než by chtěli a měli mít. Obecně jsou na tom s tvorbou finanční rezervy hůře ženy než muži. Vůbec nejméně pak mají naspořeno mladí do 34 let.
- Inflace - 2018, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2019, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?