Region i euro posilují (Komentář) (26.4.2024)
V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra byla nejlepší od září 2021 a po dlouhé době se přehoupla nad dlouhodobý průměr. Podnikatelská důvěra se rovněž zvýšila, byť mírněji. K měnové politice se tento týden vyjádřil Aleš Michl, Eva Zamrazilová, Tomáš Holub i Jan Procházka. Společným jmenovatelem výroků bylo, že s dalším uvolňováním měnové politiky je třeba postupovat opatrně a padesátibodové snížení sazeb se jeví jako nejlepší volba. Česká koruna měla v průběhu týdne tendenci posilovat. Z pondělních úrovní okolo 25,30 CZK/EUR atakovala hladinu 25,10 CZK/EUR, aby se v pátečních odpoledních hodinách obchodovala za 25,15 CZK/EUR.
V regionu k jednacímu stolu zasedla maďarská centrální banka. Ta snížila sazby o dalších 50 bb na 7,75 % tak, jak se očekávalo. Další dva kroky ve stejném rozsahu by měly podle našeho odhadu následovat na nadcházeních dvou zasedáních. Poté očekáváme až do Q1 25 stabilitu měnových podmínek. Maďarský forint v průběhu týdne mírně posiloval (z 395 HUF/EUR na 392,6 HUF/EUR v závěru týdne). Nejstabilnější byl kurz polského zlotého, který se držel v pásmu 4,31-4,34 PLN/EUR.
Ve světě bylo klíčovou událostí zveřejnění amerického HDP za první kvartál letošního roku. Ten vzrostl v mezičtvrtletním anualizovaném vyjádření o 1,6 %, zatímco trh očekával 2,5 %. Naopak dynamika deflátorů HDP byla oproti konsenzu vyšší, když se jádrový cenový index zvýšil ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 3,7 % anualizovaně oproti očekávaným 3,4 %. Celkově tedy data z USA vyzněla opět proinflačně. Jinak se celý týden nesl ve znamení zveřejňování předstihových indikátorů. Ty přinesly smíšený výsledek. Index PMI v průmyslové oblasti zaostal za očekáváními ve Spojených státech, eurozóně i Německu. Na optimističtější vyhlídky v dubnu ale naopak ukázal německý IFO index, který rostl již třetí měsíc v řadě. Dařilo se i segmentu služeb, kde se výsledky PMI ve srovnání s březnem zlepšily a nadále zůstávají bezpečně nad padesátibodovou hranicí značící fázi expanze. Z celotýdenního klání nakonec vyšlo vítězně euro, které vůči americkému dolaru posílilo z úrovní okolo 1,06 na 1,075 USD/EUR.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 22.11.2024
Natural 95 35.7 Kč | Nafta 34.69 Kč |
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?