JUDr. Lumír Schejbal (SCHEJBAL&PARTNERS)
Zákony a právo  |  17.04.2024 10:31:18

Povinnosti CAIs (MiCA)

Mezi mnoha povinnostmi crypto-asste issuers (CAIs), vydavatelů kryptoaktiv, je jednat v nejlepším zájmu držitelů kryptoaktiv. V tomto článku shrnujeme jejich základní povinnosti, včetně náležitostí ke schválení whitepaperu k emisi, o němž píšeme v předochím článku.

Povinnosti a odpovědnost vydavatelů kryptoaktiv

Obecně na vydavatele kryptoaktiv (crypto-asset issuers, CAIs) dopadá povinnost jednat s vysokým standardem péče (čestně, spravedlivě a profesionálně ) a v nejlepším zájmu držitelů kryptoaktiv. Speciální pozornost poté vydavatelé kryptoaktiv musí věnovat široké informační povinnosti a řízení střetu zájmů. Stranou nesmí zůstat ani přísné bezpečnostní standardy a zásady rovného zacházení.

Vydavatelé kryptoaktiv také samozřejmě odpovídají za správnost, úplnost a jasnost veškerých informací uvedených ve whitepaperu. A aby toho nebylo málo, musí dbát na opatření proti zneužívání trhu, neboť jsou povinni chránit vnitřní informace nebo s nimi naopak včas seznámit veřejnost.

Jak jsme naznačili v minulém článku,  povinností nařízení MiCA zkrátka přináší opravdu hodně.

Oznámení x schválení?

Dobrou zprávou je, že whitepapery ostatních kryptoaktiv (tj. ostatní kryptoaktiva, která jsou nabízena bezplatně nebo která jsou vytvářena automaticky jako odměna za údržbu blockchainu nebo validaci transakcí) nepodléhají žádnému předchozímu schválení ze strany regulátora. I přesto však whitepaper bude nutné oznámit a zveřejnit. V oznámení poté bude nutné vysvětlit, proč dané kryptoaktivum nespadá do působnosti směrnice MiFID II a dále, proč se nepovažuje za token vázaný na aktiva nebo elektronický peněžní token.

Právě tokeny vázané na aktiva a elektronické peněžní tokeny totiž podléhají přísnějšímu režimu. Ani v jednom případě však nejde o „standardní schválení“ tak, jak probíhá například u prospektu dluhopisu. Rozdíl je zejména v tom, že u tokenů vázaných na aktiva se vyžaduje, aby vydavatel nejprve získal povolení, na základě kterého se poté whitepaper považuje za schválený. Elektronické peněžní tokeny si poté vystačí i bez „fikce schválení“, na druhou stranu je ale mohou vydávat pouze úvěrové instituce a instituce elektronických peněz.

Shrnutí

Povinnosti CAIs shrnuje návrh zákona o digitálních financích, kde soubor evropských pravidel MiCA doplňují česká specifika. Týká se to například předkládání auditorem ověřené účetní závěrky nebo podmínek odborné způsobilosti pro obchodníky s kryptoaktivy.

Doporučujeme začít s přípravou v předstihu. Pomůžeme vám projít změnami v odvětví krytoaktiv do nové etapy vašeho podnikání.

 

SCHEJBAL & PARTNERS

Poskytujeme právní služby se specializací na korporátní právo, cenné papíry a finanční služby. Umíme založit platební instituci, obchodníka s cennými papíry, nebankovního poskytovatele úvěrů, investiční společnosti či fond, licence ČNB tzv. na klíč. Emitentům zajistíme veřejné i neveřejné emise cenných papírů, včetně prospektu. Komplexní právní podpora v oblasti korporátního práva.

Více informací na: www.akschejbal.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

09.04.2024Na co se vztahuje? (MiCA) JUDr. Lumír Schejbal (SCHEJBAL&PARTNERS)
?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688