Parlament schválil reformu trhu s elektřinou v EU
Právní předpisy, na nichž již byly uzavřeny předběžné dohody s Radou, byly schváleny (nařízení) 433 hlasy (140 bylo proti a 15 se zdrželo hlasování) a (směrnice) 473 hlasy (80 bylo proti a 27 se zdrželo hlasování). Jejich cílem je chránit spotřebitele před kolísáním cen. Poslanci zajistili, že spotřebitelé budou mít právo na přístup ke smlouvám s fixní cenou nebo s dynamickým určováním ceny a obdrží důležité informace o službách, k jejichž užívání se zaváží. Dodavatelé nebudou moci jednostranně měnit podmínky smlouvy.
Poslanci také zajistili, aby členské státy mohly zakázat dodavatelům přerušit dodávky elektřiny zranitelným zákazníkům, a to i během sporů mezi dodavateli a zákazníky.
Rozdílové smlouvy
Právní předpisy stanoví takzvané „rozdílové smlouvy“ nebo obdobné systémy se stejným účinkem, které mají podpořit investice do energie. V rámci rozdílové smlouvy veřejný orgán poskytne kompenzace výrobci energie, pokud tržní ceny příliš prudce klesnou. Naopak od výrobců inkasuje platby, pokud jsou ceny příliš vysoké. Využití rozdílových smluv bude povoleno u všech investic do nové výroby elektřiny, ať už z obnovitelných zdrojů nebo z jaderné energie.
Krize cen energie
Text stanoví mechanismus pro vyhlášení krize cen energie. V situaci velmi vysokých cen a za určitých podmínek může EU vyhlásit regionální nebo celoevropskou cenovou krizi elektřiny, což členským státům umožní přijmout dočasná opatření ke stanovení cen elektřiny pro malé a střední podniky a energeticky náročné průmyslové spotřebitele.
Prohlášení zpravodaje
„Tato reforma při vytváření trhu s elektřinou klade důraz na občany. Text obsahuje opatření na ochranu občanů, zejména těch nejzranitelnějších, a na urychlení zavádění obnovitelných zdrojů energie. Parlament učinil krok vpřed v demokratizaci energetiky a vytvořil koncepci trhu, která reaguje na selhání odhalená energetickou krizí. Všichni spotřebitelé, včetně mikropodniků a malých a středních podniků, budou mít přístup k dlouhodobě dostupným a stabilním cenám,“ uvedl zpravodaj Nicolás González Casares (S&D, ES).
Další postup
Aby vstoupil v platnost, musí právní předpis po schválení Parlamentem formálně přijmout také Rada.
Souvislosti
Ceny energií rostou od poloviny roku 2021, zpočátku v souvislosti s hospodářským oživením po pandemii covid-19. V únoru 2022 však ceny energií prudce vzrostly v důsledku problémů s dodávkami plynu během války Ruska proti Ukrajině. Vysoké ceny plynu měly bezprostřední dopad na ceny elektřiny, neboť ty jsou vzájemně propojeny v rámci systému založeném na žebříčku nabídkových cen, kdy nejdražší zdroj energie (obvykle na bázi fosilních paliv) určuje celkovou cenu elektřiny.
Kontakty:
-
Baptiste CHATAIN
Press OfficerKontaktní údaje:- Telefonní číslo: (+32) 2 28 40992 (BXL)
- Číslo mobilního telefonu: (+32) 498 98 13 37
- E-mail: baptiste.chatain@europarl.europa.eu
- Twitterový účet: @EP_Industry
-
Hana RAISSI
Tisková atašé -
Iva LAŇOVÁ
Tisková atašé
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?